شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 09:41

اطلاعات تکميلي

  • سیگنال‌های افزایش تولید اوپک باعث شد؛

افت 2 درصدی قیمت نفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: بازار نفت در روزهای گذشته با مانعی رو به رو شد که افزایش قیمت را در روزهای پایانی هفته متوقف کرد و این عامل چیزی جز زمزمه‌های افزایش تولید اوپک نبوده است. سران اوپک پس از تنش‌هایی که بازار را با واهمه کاهش عرضه رو به رو کرد، خبر از آن دادند که ممکن است تولیدشان را برای حفظ تعادل بازار افزایش دهند. این مساله نتیجه ای جز کاهش قابل توجه قیمت نفت نداشت.

منابع آگاه در صنعت نفت و اوپک اظهار کردند این گروه به دلیل نگرانی‌ها نسبت به عرضه ایران و ونزوئلا به دنبال تهدیدهای واشنگتن برای اعمال تحریم ممکن است تصمیم بگیرد در ژوئن تولید نفت خود را افزایش دهد.

گفته می‌شود کشورهای عضو اوپک حاشیه خلیج فارس مذاکرات اولیه را درباره زمانی که اوپک می‌تواند تولید نفت خود را برای آرام کردن التهاب بازار افزایش دهد و این‌که هر عضو تا چه میزان می‌‌تواند به تولید خود اضافه کند پیش می ‌برند. قیمت‌ های نفت هفته گذشته به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه صعود کرده بود.

یک منبع نفتی آگاه در منطقه خلیج فارس به رویترز گفت: همه گزینه‌‌ها روی میز است و تصمیم برای افزایش تولید ممکن است در ژوئن که نشست بعدی اوپک برای بازبینی سیاست تولید خود برگزار می‌‌شود گرفته شود، اما هنوز درباره این ‌که این گروه چه میزان لازم است تا از محدودیت عرضه خود بکاهد تصمیمی گرفته نشده است.

این در حالی است که یک منبع دیگر گفت: اوپک و متحدانش ممکن است تصمیم بگیرند پایبندی بالای خود به توافق کاهش تولید را کمتر کنند. پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید در آوریل به ۱۶۶ درصد رسید که به معنای کاهش تولید بالاتر از سطح هدف‌گذاری شده بوده است.

علاوه بر این منبعی دیگر اظهار کرده است: ما همچنان در حال بررسی سناریوهای مختلف هستیم و حتی اگر اوپک در ژوئن تصمیم بگیرد محدودیت‌های تولید خود را تسهیل کند، ممکن است سه یا چهار ماه طول بکشد که این تصمیم اجرایی شود.

یک منبع آگاه در اوپک با اشاره به تصمیم گیری برای تولید بیشتر در نشست ژوئن،  گفت: این یکی از گزینه‌ ها است. کاهش تولید ونزوئلا به دلیل بحران اقتصادی کمک کرده استاوپک و متحدانش کاهش تولید بالاتر از حد پیش بینی شده را داشته باشند.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، قرار است هفته جاری با همتایان روسی و اماراتی خود در سن‌ پترزبورگ به منظور گفت ‌و گو درباره این موضوع دیدار کنند.

فالح که یکی از پرنفوذترین وزیران نفت اوپک است، هفته گذشته اظهار کرده بود همتایانش در امارات، آمریکا و روسیه و همچنین کره جنوبی را که یک مصرف ‌کننده بزرگ نفت است برای یک اقدام جهانی هماهنگ به منظور کاهش التهاب بازار فراخوانده است.

این در حالی است که الکساندر نواک، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که اگر اوپک و تولید کنندگان غیر اوپکی ببینند که بازار نفت در ماه ژوئن در حال رسیدن به توازن است، محدودیت‌ها بر تولید نفت ممکن است «به آرامی» تعدیل شود.

نواک افزود: کشورهای عضو و غیر عضو اوپک در حال حاضر قصد دارند توافق جهانی کاهش تولید را حفظ کنند.

به نوشته ایسنا مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت "سی ام سی مایکتس"، گفته است: به نظر می ‌رسد بازار در سطح قیمت فعلی متوقف شده است. اگر عرضه نفت کاهش پیدا کند، با توجه به قیمت‌‌های بالا اکثر تولید کنندگان اوپک مایل خواهند بود نفت بیشتری تولید کنند.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی اعلام کردند سرمایه‌ گذاران منتظر مذاکرات آتی میان روسیه و عربستان سعودی درباره احتمال نیاز به تسهیل محدودیت ‌های تولید هستند.

این در حالی است که تولید نفت ونزوئلا به دنبال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بحث ‌برانگیز این کشور که ممکن است تحریم ‌های آمریکا را به دنبال داشته باشند احتمالا با کاهش بیشتری رو به ‌رو خواهد شد. این موضوع می تواند مهم ترین عامل افزایش تولید اوپکی ها باشد.

در این بین، آمار موسسه امریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت و میعانات آمریکا هفته گذشته کاهش یافت، در حالی که ذخایر بنزین این کشور افزایش غیرمنتظره‌ ای داشت. آمار رسمی تولید و ذخایر نفت آمریکا بعد از ظهر روز جاری از سوی اداره اطلاعات انرژی این کشور منتشر خواهد شد.

اما در این بین که گفته می شود که این امکان وجود دارد که صادرات نفت ایران نیز با کاهش رو به رو شود، بسیاری بر این باورند که مشتریان اصلی نفت ایران از تحریم های آمریکا پیروی نخواهند کرد.

شبکه خبری «سی ان بی سی» آمریکا اعلام کرد، تحلیلگران نفتی مانند «کریستین ملک» در بانک سرمایه گذاری «جی پی مورگان» آمریکا معتقدند، تهدید بزرگ در عرضه نفت، کاهش تولید نفت ونزوئلاست نه کم شدن صادرات نفت ایران، زیرا بعید است مشتریان بزرگ نفت ایران از تحریم های آمریکا پیروی کنند.

به باور این تحلیلگر، صادرات نفت ایران تغییری نخواهد کرد و تهران به احتمال زیاد تحریم های اقتصادی آمریکا را با صادرات نفت بیشتر به کشورهایی مانند ترکیه و هند دور خواهد زد.

وی معتقد است، تحریم های ایران تاثیر بسیار کوچکتر، تدریجی تر و غیرقطعی تری در مقایسه با کاهش تولید نفت ونزوئلا بر بازارهای نفت خواهند داشت.

ملک ادامه داد: کشورهای خریدار نفت ایران 180 روز وقت دارند نشان دهند آیا واردات نفت از ایران را کاهش می دهند یا دسترسی محدود به موسسه های مالی آمریکا را می پذیرند.

به گفته این تحلیلگر نفتی جی پی مورگان، تحریم های گذشته موجب کاهش صادرات نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز شد، اما این بار گمان می رود همکاری‌های بین المللی در مورد تحریم ایران کمتر باشد.

وی افزود: اتحادیه اروپا هنوز در تلاش است برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را نجات دهد تا بتواند از ایران نفت بخرد؛ هر چند برخی تولیدکنندگان بزرگ مانند توتال اعلام کرده اند در صورتی که آمریکا در مورد آنها استثنا قائل نشود، ایران را ترک خواهند کرد.

این تحلیلگر نفتی گفت: چین، بزرگترین مشتری نفت ایران هنوز از برجام حمایت می کند و از نظر تاریخی از تحریم های آمریکا علیه ایران پیروی نکرده است.

تحلیلگر بانک سیتی گروپ آمریکا نیز به شبکه خبری یاد شده گفت: اختلال در تولید نفت ایران ممکن است 200 هزار بشکه بیشتر نباشد.

بر این اساس می توان این گونه برداشت کرد که سیگنال‌های افزایش تولید اوپک برای پوشش کاهش عرضه ونزوئلا قیمت نفت را با کاهش رو به رو کرده است.

بر این اساس قیمت نفت برنت با 2.19 درصد کاهش برابر با 1.73 دلار به قیمت 77 دلار و 10 سنت به ازای هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 1.56 دلار کاهش برابر با 2.21 درصد با قیمت 69 دلار و 15 سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

 

خواندن 164 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395