شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 09:50

اطلاعات تکميلي

  • حمید کلانتری خبر داد؛

ساماندهی 740 هزار واحد مسکن مهر در قالب تعاونی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: معاون وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: تا پایان سال گذشته ۷۴۰ هزار واحد مسکن مهر در قالب تعاونی ساماندهی شدند، ضمن اینکه ۶۵۰۰ واحد مسکن مهر در قالب تعاونی که پیشرفت فیزیکی این واحدها بالغ بر ۸۵ درصد بود، تکمیل شد.

وی افزود: متقاضیان دریافت وام اشتغال روستایی در صورتی که برای طرح‌های تعاونی در روستاها درخواست بدهند تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان بدون وثیقه و تنها با سفته وام دریافت می‌کنند.

"حمید کلانتری" با تشریح عملکرد فعالیت بخش تعاون در سال گذشته و برنامه‌های این حوزه در سال ۹۷، گفت: با توجه به اینکه اقتصاد تعاونی می‌تواند منابع خرد مردمی را تجمیع کند، در سال گذشته ۴۱۴۰ تعاونی جدید با ۹۲۶۰۰ عضو تاسیس شد که ۶۸ هزار ظرفیت اشتغالزایی را به همراه داشته است و از این میزان تعاونی تاسیس شده در سال گذشته، ۲۷۰۰ تعاونی در گروه تعاونی‌های تولیدی بودند که نسبت به سال ۹۵ از رشد ۲۱ درصدی برخوردار بوده است.

  • رشد 9 درصدی تشکیل تعاونی ها در سال گذشته نسبت به سال95

وی با بیان اینکه تشکیل تعاونی‌ها در سال گذشته نسبت به سال ۹۵ میزان ۹ درصد رشد داشته است، افزود: در حوزه تعاونی‌های خدماتی در سال گذشته ۲۰ تعاونی فراگیر ملی و ۲۵ تعاونی توسعه و عمران شهری در کشور با ظرفیت اشتغال ۱۸۹۰ نفر ایجاد شد.

  • ساماندهی 740 هزار واحد مسکن مهر در قالب تعاونی

کلانتری درباره وضعیت تعاونی‌های مسکن مهر، خاطرنشان کرد: تا پایان سال گذشته ۷۴۰ هزار واحد مسکن مهر در قالب تعاونی ساماندهی شدند، ضمن اینکه ۶۵۰۰ واحد مسکن مهر در قالب تعاونی که پیشرفت فیزیکی این واحدها بالغ بر ۸۵ درصد بود، تکمیل شد.

وی درباره طرح «روستا-تعاون» که از سال گذشته به عنوان یکی از برنامه‌های اشتغالزایی این حوزه در دستور کار قرار گرفت، بیان داشت: این طرح در سال ۹۶ آغاز شد که آثار آن را طی ماه‌های آینده مشاهده خواهیم کرد. همچنین در سامانه کارا (سامانه ثبت تقاضای تسهیلات متقاضیان کار) تا پایان سال گذشته ۳۴۰۰ تعاونی متقاضی استفاده از تسهیلات اشتغال ثبت نام کردند که میزان تسهیلات درخواستی این تعاونی‌ها حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود.

پیشنهاد تاسیس تعاونی‌های اعتبار روستایی به بانک مرکزی

معاون وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره آخرین وضعیت تشکیل بانک تخصصی در حوزه تعاون گفت: به دلیل اینکه در فرآیند فعالیت موسسات اعتباری، برخی از این تعاونی‌ها از مسیر خود منحرف شده اند، فرآیند صدور مجوز برای تاسیس بانک تعاونی به تعویق افتاد، اما پیشنهاد صدور مجوز تاسیس تعاونی‌های اعتبار روستایی به بانک مرکزی ارائه شده که پشتوانه فعالیت‌های اقتصادی تعاونی ها خواهد بود.

وی افزود: بانک مرکزی با کلیت این پیشنهاد موافق است، اما در خصوص صدور مجوز آن باید بعد از ساماندهی واحدهای غیرمتشکل مالی تصمیم گیری شود.

  • تمرکز بر ۳ گروه تعاونی برای مبارزه با فقر

کلانتری با اشاره به اینکه تعاونی‌های فراگیر ملی، تعاونی‌های مرزنشین و تعاونی‌های روستایی می‌توانند در مبارزه با فقر موثر واقع شوند، تصریح کرد: یکی از تعاونی‌هایی که در حوزه مبارزه با فقر می توانند موثر باشند، تعاونی‌های فراگیر ملی هستند که ۷۰ درصد اعضای آن باید از ۳ دهک درآمدی پایین باشند. همچنین تعاونی‌های دیگری که می‌توانند در طرح فقرزدایی موثر باشند، تعاونی های مرزنشین هستند که حدود یک و نیم میلیون خانوار تحت پوشش این نوع تعاونی هستند و باید از نظر اقتصادی توانمند شوند.

  • حمایت از تعاونی های مرزنشین احیاء می‌شود

وی خاطر نشان کرد: دولت به رغم تسهیلات و حمایت‌هایی که از تعاونی‌های مرزنشین در دستور کار خود قرار داده بود، اما متاسفانه طی ۲ سال گذشته بخشی از معافیت‌ها کاهش پیدا کرد، اما با همکاری وزارت کشور و وزارت صنعت در قالب کارگروهی مشترک این حمایت‌ها از تعاونی های مرزنشین احیاء می شود.

معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تشکیل تعاونی‌های روستایی برای فقرزدایی نیز افزود: این تعاونی‌ها همچنین برای مقابله با فقر و تقویت توانمندی‌های روستائیان قطعاً توسعه پیدا می‌کنند، ضمن اینکه تعاونی های زنان و روستائیان و تعاونی‌های صنایع دستی نیز در قالب طرح تقویت توانمندسازی تعاونی ها مورد حمایت قرار می گیرند.

  • دستور وزیر کار برای کاهش بررسی طرح های اشتغال در بانک های عامل

وی با تاکید بر اینکه طرح روستا-تعاون به عنوان اولویت فعالیت اشتغالزایی مورد حمایت قرار می‌گیرد، درباره آخرین وضعیت منابع یک و نیم میلیارد دلار صندوق توسعه ملی برای اشتغال در سال جاری، گفت: تاکنون ۵۰ درصد از کل این منابع در اختیار بانکها و موسسات عامل اجرایی قرار گرفته که ۴۰ درصد از این تسهیلات در مرحله پرداخت و تصویب طرح قرار دارند.

  • تخصیص منابع تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اشتغال

معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه زمان بررسی طرح های اشتغال با دستور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از ۲ ماه به ۱۴ روز کاهش پیدا کرده است، ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده قرار است تا پایان شهریور کل منابع یک و نیم میلیارد دلار تسهیلات صندوق توسعه ملی برای اشتغال تخصیص داده شود که بخشی از استفاده کنندگان این تسهیلات، تعاونی‌ها هستند.

  • هدفگذاری برای ایجاد ۶۰ هزار فرصت شغلی

کلانتری بیان کرد: برآورد ما این است که حدود ۲ هزار میلیارد تومان به صورت ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی در قالب طرح روستا-تعاون برای اشتغالزایی و توانمندسازی تعاونی‌ها در روستاها جذب شود که ایجاد ۶۰ هزار فرصت شغلی هدفگذاری شده است.

وی تشکیل تعاونی های مبارزه با فقرزدایی را یکی از برنامه‌های وزارت تعاون در سال ۹۷ عنوان کرد و گفت: یکی از مشکلات پیش روی دولت، زندگی زیر خط فقر برخی از اقشار جامعه است که در این خصوص دو رویکرد برای فقرزدایی وجود دارد؛ نخست اینکه خانواده‌های نیازمند به صورت مستقیم و کمک‌های نقدی حمایت شوند که این رویکرد پاسخگوی برنامه های موازی با فقر نخواهد بود.

معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: رویکرد دوم نیز به توانمندسازی افراد و این خانوارها تاکید دارد که در این راستا در نظر داریم با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای و تشکیل تعاونی‌ها، این افراد و خانواده ها در قالب تعاونی‌ها فعالیت اقتصادی کنند تا این حمایت ها به جای اشخاص در قالب تعاونی صورت گیرد، چرا که تجمیع سرمایه‌های کوچک مردمی در قالب تعاونی ها می تواند به توانمندسازی افراد کمک کند.

  • نمایشگاه عرضه کالاهای ایرانی در مصلی تهران مستقر می شود

معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برگزاری نمایشگاه عرضه کالاهای ایرانی در ۳ ماهه تابستان، گفت: با توجه به برگزاری نمایشگاه کالای ایران و استقبال مقام معظم رهبری از این نمایشگاه، مقرر شد، نمایشگاه عرضه کالاهای ایرانی با حضور تولیدکنندگان به صورت دائمی در ۳ ماهه تابستان در مصلی تهران مستقر شود.

وی افزود: در نمایشگاه عرضه محصولات ایرانی که با هدف تشویق فرهنگ استفاده از کالای ایرانی برگزار می‌شود، توانمندی‌های تولیدکنندگان داخلی اعم از بخش تعاونی و خصوصی ارائه می‌شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.

خواندن 204 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395