یکشنبه, 06 خرداد 1397 ساعت 09:28

مصوبه کنگره و کاهش قیمت نفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: روز گذشته در آخرین ساعات معاملات بازار نفت، پیش از تعطیلات پایان هفته، قیمت این محصول در حدود سه درصد کاهش یافت و این موضوع به باور بسیاری از کارشناسان پس از این که مجلس نمایندگان آمریکا اصلاحیه‌ای تصویب کرد که اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از دولت ترامپ گرفته و در اختیار کنگره قرار می‌دهد، اتفاق افتاد. علاوه بر این گفته می‌شود که سیگنال‌های عربستان و روسیه برای افزایش تولید نفت، عامل دیگری است که قیمت نفت را با کاهش رو به رو کرده است.

کنار رفتن سایه جنگ از سر کشورهایی که عرضه کننده‌های بزرگ نفت هستند، می‌تواند تنش را از بازار نفت دور کند و این موضوع نهایتا می تواند آرامش دوباره را به بازار برگرداند.

در عین حال بسیاری از تحلیل گران به این نکته نیز اشاره کرده  بودند که رشد بیش از حد قیمت‌های نفت می‌توانست آمریکا را به دلیل افزایش قیمت بنزین دچار رکود کند. در نتیجه آمریکا برای افزایش عرضه تا حدودی عربستان را تحت فشار گذاشته است.

در همین راستا گفته می‌شود افت قیمت‌ های نفت به دنبال گزارش‌‌های رسانه ‌ای اتفاق افتاد مبنی بر این ‌که اعضای اوپک و روسیه سرگرم بررسی طرح‌هایی برای افزایش تولید خود برای نخستین بار از سال ۲۰۱۶ هستند.

بلومبرگ در این راستا نوشته است که تولیدکنندگان بزرگ سرگرم بررسی افزایش تولید بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز هستند، در حالی که رویترز خبر داد این رقم ممکن است حداکثر یک میلیون بشکه در روز باشد.

 به گفته تام کلوزا، مدیر جهانی تحلیل انرژی در اویل پرایس، تحرکات قیمت نفت در روز جمعه نشان داد دیدار ژوئن اوپک، شایان توجه بالایی بوده و گفت ‌و گو های زیادی میان موافقان و مخالفان افزایش تولید مطرح خواهد شد.

بر اساس گزارش مارکت واچ، اختلاف زیادی میان افزایش تولید به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز یا یک میلیون بشکه در روز وجود دارد و این آمار شاهد بررسی‌ های زیادی از سوی تحلیلگران خواهند بود.

اوپک و متحدانش شامل روسیه در اواخر سال ۲۰۱۶ به منظور حذف عرضه مازاد و تقویت قیمت‌ها توافق کردند تولیدشان را حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این توافق از ژانویه سال ۲۰۱۷ آغاز شد و اجرای آن تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شد، اما سطح ذخایر نفت اکنون به هدف اوپک نزدیک شده است. در آوریل مشارکت ‌کنندگان در این توافق تولیدشان را ۵۲ درصد بیش از میزان مقرر کاهش دادند و کاهش تولید کشور بحران زده ونزوئلا کمک کرد اوپک کاهش بسیار بیشتری از میزان هدف‌ گیری شده داشته باشد.

طرح افزایش تولید در پی نگرانی‌ها نسبت به احتمال متاثر شدن صادرات ایران از تحریم ‌های آمریکا پس از خروج واشنگتن از برجام و افت شدید تولید ونزوئلا مطرح شده است. نشست بعدی اوپک قرار است ۲۲ ژوئن برگزار شود.

در این بین، آماری که روز جمعه منتشر شد بزرگترین رشد هفتگی شمار دکل‌ های حفاری نفت آمریکا را نشان داد که از افزایش تولید این کشور در ماه‌‌های آتی حکایت دارد و در ریزش قیمت‌ها موثر بود. شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکل‌های حفاری نفت فعال آمریکا در هفته گذشته ۱۵ حلقه افزایش یافته و به ۸۵۹ حلقه رسیده است که بزرگترین افزایش هفتگی از هفته منتهی به ۹ فوریه بوده است.

به نوشته ایسنا با وجود زیان سنگین نفت در روز جمعه، تحلیلگران در بانک فرانسوی "سوسیته جنرال" پیش ‌بینی خود از قیمت‌ های نفت را بالا برده است. این تحلیلگران پیش ‌بینی کردند متوسط قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۹، ۷۲.۷۵ دلار خواهد بود که ۷.۷۵ دلار بالاتر از پیش ‌بینی قبلی است. همچنین قیمت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در سال آینده را ۶.۷۵ دلار بالا برده و ۶۷.۷۵ دلار پیش‌ بینی کردند.

به گفته مایکل ویتنر، رییس این تحلیلگران، تاکنون بزرگترین و مهم‌ ترین بازبینی تولید کمتر اوپک بوده است. تولید ونزوئلا به شدت کاهش پیدا کرده و ما اکنون پیش‌بینی می‌کنیم کاهش ماهانه با نرخ اخیر تا پایان سال ۲۰۱۹ ادامه پیدا کند.

این در حالی است که ولادمیر پوتین رییس جمهور روسیه در این راستا اعلام کرده است که قیمت نفت ۶۰ دلار در هر بشکه برای روسیه کاملا مناسب است و این کشور نمی‌ خواهد قیمت‌ ها بالاتر رود.

وی گفت: ما به رشد بی ‌رویه قیمت انرژی و نفت علاقه ‌مند نیستیم. روسیه و اوپک قصد ندارند به محدودیت تولید فعلی پایبند بمانند. اگر از من بپرسید چه قیمتی مناسب است خواهم گفت ما کاملا از قیمت ۶۰ دلار هر بشکه نفت راضی هستیم.

پوتین گفت: قیمت‌های نفت در نتیجه تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته ‌ای بین ‌المللی با ایران و وضع مجدد تحریم‌‌ها علیه این کشور افزایش یافته است. نفت ۶۰ دلاری یک قیمت متعادل بوده و برای انجام سرمایه ‌گذاری‌های ضروری کافی است. هر قیمتی بالاتر از ۶۰ دلار ممکن است به مشکلات خاصی برای مصرف ‌کنندگان منتهی شود که برای تولیدکنندگان خوب نیست.

وی اظهار کرد: آینده توافق اوپک به علاوه روسیه و سایر تولیدکنندگان نفت، به این بستگی خواهد داشت که آیا حفظ توافق هسته‌ ای با ایران امکان ‌پذیر است یا خیر. آنچه که بعدا اتفاق خواهد افتاد به توافق هسته ‌ای ایران و چگونگی تاثیر آن بر بازار انرژی جهان بستگی خواهد داشت.

با این حال بسیاری بر این باورند که کاهش قیمت نفت به دلیل کاهش تنش های بین المللی و از بین رفتن سایه جنگ از سر کشور های عرضه کننده نفت، اتفاق افتاده است.

مجلس نمایندگان آمریکا اصلاحیه ای تصویب کرد که اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از دولت ترامپ گرفته و در اختیار کنگره قرار می دهد.

در جلسه تصویب قانون اختیارات دفاع ملی آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور، اصلاحیه ای در این قانون تصویب شد که اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از دولت گرفته و آن را به اخذ مجوز از کنگره مشروط می کند.

این اصلاحیه که از سوی کیت الیسون عضو دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد شده و مورد حمایت تعدادی دیگر از نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه این مجلس بود، به اتفاق آرا تصویب شد.

الیسون در پیامی توئیتری در این باره گفت: تصویب این اصلاحیه فراحزبی مخالفتی قدرتمند و به موقع با خروج دولت ترامپ از توافق (هسته ای) ایران و ادبیات خصمانه فزاینده او است.

وی افزود: پیام روشن این اصلاحیه این است که مردم آمریکا و اعضای کنگره خواستار جنگ با ایران نیستند. امروز کنگره اختیار استفاده از نیروی دفاعی را بازپس گرفت.

باربارا لی دیگر عضو دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا که از این اصلاحیه حمایت کرده بود، گفت: چند هفته پس از خروج ننگین رئیس جمهوری ترامپ از توافق ایران، تضمین تداوم دیپلماسی با ایران و با منطقه از همیشه مهم تر است.

این مساله که اختیار ترامپ در اقدام نظامی علیه ایران کاهش پیدا کرده است، به خودی خود می تواند تنش های دیپلماتیک بین المللی را کاهش دهد. چنین رویدادی بدون شک منجر به رفع تنش از بازار انرژی نیز خواهد شد که این مساله قیمت های نفت را کاهش خواهد داد.

خواندن 216 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395