یکشنبه, 06 خرداد 1397 ساعت 18:00

تزریق گاز شیرین فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی به شبکه سراسری آغاز شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مجری طرح توسعه فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی از تولید گاز شیرین نخستین واحد فرآورشی پالایشگاه این فازها خبر داد و گفت: تزریق گاز این واحد به خط ششم سراسری گاز آغاز شده است.

 به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، فرهاد ایزدجو با اشاره به این که ردیف نخست شیرین‌سازی پالایشگاه فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی، قابلیت تولید گاز شیرین با ظرفیت روزانه ١٢.٥ میلیون مترمکعب دارد، اعلام کرد: این ردیف پالایشی هم اکنون با دریافت گاز ترش از فازهای ٦ تا ٨ پارس جنوبی، حدود ٧ میلیون متر مکعب گاز شیرین را به خط ششم سراسری گاز تزریق می‌کند.

به گفته وی، پس از فرآوری گاز ترش در واحد ١٠١ نخستین ردیف شیرین‌سازی، گاز تولیدی به واحدهای ١٠٤ و ١٠٥ این ردیف ارسال و پس از تثبیت درجه رطوبت، تفکیک ترکیبات آن و ورود به واحد ارسال گاز (١٠٦) ، تزریق با فشار ٨٦ بار به شبکه سراسری آغاز شده است.

بهره‌برداری از این ردیف شیرین‌سازی در پالایشگاه فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی، همزمان با نصب نخستین سکوی بخش فراساحل این فازها در موقعیت مخزن مشترک پارس جنوبی انجام شده است.

بر اساس اعلام مجری و مسئولان طرح توسعه فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی، سه ردیف شیرین‌سازی باقیمانده این طرح، به‌تدریج و با فواصل زمانی ۲ ماهه راه‌اندازی می‌شود.

عملیات مربوط به ساخت، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی همه بخش‌های نخستین ردیف پالایشگاهی این طرح شامل واحد دریافت گاز، واحد مشعل، واحدهای یوتیلیتی (سیستم هوای ابزار دقیق، تولید بخار، تولید نیتروژن) واحدهای آبگیر و آب‌شیرین‌کن، واحدهای فرآیندی (واحد شیرین‌سازی و نم‌زدایی گاز) و همچنین واحد افزایش فشار گاز پیش از این به پایان رسیده بود.

تولید آزمایشی ردیف‌های شیرین‌سازی پالایشگاه طرح‌های در حال توسعه از سوی کارفرما و پیمانکاران این طرح‌ها باهدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های شیرین‌سازی جدید، ارزیابی و رفع موانع موجود در فرآیند فرآوری و کاهش زمان چرخه برداشت، تولید و فرآوری از بخش فراساحل به بخش پالایشگاهی انجام می‌شود.

هدف از اجرای فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی که از خردادماه ۱۳۸۹ آغاز شده است تولید روزانه ۵۶,۶ میلیون مترمکعب گاز غنی، تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه ۱.۰۵ میلیون تن گاز مایع ال‌پی‌جی و یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی است.

منبع: شانا

خواندن 319 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395