دوشنبه, 07 خرداد 1397 ساعت 09:33

اطلاعات تکميلي

  • «شورای هماهنگی بازی‌های رایانه‌ای» در وزارت ارشاد تشکیل شد؛

ایجاد تحول در اقتصاد صنعت بازی با رایانه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مقوله فرهنگ و کار فرهنگی مسئله‌ای است که همیشه نیازمند ساختارهای قانونی و حمایتی صحیح برای پیشرفت است. از ابتدای پیدایش پدیده‌ای بنام بازی‌های رایانه‌ای و به‌طورکلی نرم‌افزارها و رسانه‌های دیجیتالی؛ مقوله قانون حمایت از این آثار و هم‌چنین مدیریت قانونی آن‌ها موردتوجه قرار گرفت.

قانون مالکیت معنوی (کپی‌رایت) یکی از سرشناس‌ترین قوانین بین‌المللی است که کمک کرده تا ساختار تولید، نشر و عرضه محصولات دیجیتالی تسهیل شود.

با این‌که در کشور ما قانون مالکیت معنوی آنطور که باید رعایت نمی‌شود اما قوانین بسیاری در سال‌های گذشته تبیین شده که مستقیم یا غیرمستقیم با مقوله بازی‌های رایانه‌ای مرتبط هستند و متاسفانه بسیاری از فعالان این حوزه با این قوانین آشنایی نداشته و گاهاً نمی‌دانند که چنین قوانینی در کشور وجود دارد.

در همین خصوص روزشنبه «شورای هماهنگی بازی‌های رایانه‌ای» برای نخستین‌بار با حضور نماینده نهادهای مرتبط با این حوزه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل این وزارتخانه میزبان نمایندگان نهادها و سازمان‌های مرتبط با سامان‌دهی حوزه بازی‌های رایانه‌ای بود تا در قالب نخستین جلسه، «شورای هماهنگی بازی‌های رایانه‌ای» متولد شود.

  • افزایش چشم‌گیر مصرف بازی‌های رایانه‌ای در کشور

در نخستین جلسه آخرین وضعیت صنعت بازی‌های رایانه‌ای در کشور مورد بررسی قرار گرفت و وزیر ارشاد درباره گسترش نفوذ بازی‌های رایانه‌ای گفت: در زمینه میزان مصرف، هم در تعداد و هم ساعات مصرف گسترش یافته و آمار مصرف‌کنندگان و بهره وران افزایش چشمگیری داشته است.

سیدعباس صالحی افزود: اگر در دهه‌های گذشته بازی‌های رایانه‌ای موضوعی برای فراغت کودکان و نوجوانان بود ولی امروز به فضای جدیدی تبدیل شده  که این امر ایجاب می‌کند تا اقدامات و کارهای موثری در این زمینه صورت بگیرد.

صالحی ادامه داد: بازی‌های رایانه‌ای تبدیل به امری جدی شده و علاوه بر بخش اوقات فراغت در حوزه‌های مختلف از جمله درمان، آموزش، بهداشت و ... نمود پیدا کرده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: کارکردهای بازی ‌های رایانه‌ ای متنوع شده و مخاطب آن از کودک و نوجوان فاصله گرفته و سنین مختلف را دربر می گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌با اشاره به فناوری بازی‌های رایانه‌ای ادامه داد: تکامل بازی‌های رایانه‌ای فرصت دسترسی و تنوع استفاده از بازی ‌ها را از لحاظ کاربردی بالا برده است.

وی ادامه داد: بازی ‌های رایانه‌ ای از لحاظ اقتصاد صنعت بازی هم تغییرات شگرفی پیدا کرده است و در زمینه میزان مصرف، هم در تعداد و هم ساعات مصرف گسترش یافته و آمار مصرف‌کنندگان و بهره وران در این زمینه افزایش چشمگیری داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ با اشاره به پژوهش سال ٩٤ در زمینه بازی‌های رایانه‌ای تصریح کرد: این پژوهش نشان می‌دهد ٢٤ میلیون نفر در ایران از بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌کنند.

صالحی در ادامه افزود: متوسط مصرف سرانه بازی‌های رایانه‌ای در ایران حدود ٨٠ دقیقه در هفته است که این رقم قابل توجه است.

وی گفت: در فضای داخل کشور مناسبات بازی‌های ایرانی و غیر ایرانی وجود دارد که تناسب آن‌ها تراز معکوس است این موضوع در سبک زندگی و مسائل هویتی اثرگذار است.

صالحی افزود: بازی‌های رایانه‌ای در دهه‌های اخیر در سطح جهانی و ملی پیشرفت‌ها و تغییرات بسیاری پیدا کرده و علاوه بر مسئولیت حاکمیتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ در این زمینه، همفکری و همکاری نهادهای مرتبط را می‌طلبد.

در ادامه این نشست کریمی‌قدوسی مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این بنیاد گزارشی از آخرین آمارهای ایران و جهان در این بخش ارائه داد.

وی در ادامه ضمن ارائه دورنمایی از چند حوزه در بازی‌های رایانه‌ای به چالش‌های مصرف و تولید در بازی‌های رایانه‌ای پرداخت.

کریمی‌قدوسی گفت: کمبود نیروی انسانی متخصص، کمبود نقدینگی در شرکت‌ها که باعث جذب نیروهای با استعداد  به صنعت‌های مشابه می‌شود و  مهاجرت بخش اندکی از متخصصان ایرانی به دیگر کشورها از جمله چالش‌های این حوزه است.

وی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌برای رفع برخی از چالش‌ها اقداماتی از قبیل برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت تئوری و علمی‌و برگزاری آزمون‌های استاندارد ساخت بازی کرده است.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: وزارتخانه‌های علوم، آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه ای کشور و معاونت علمی‌و فناوری رئیس جمهور در رفع این چالش‌ها می‌توانند تاثیرگذار باشند.

در بخش دیگری از این نشست محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی گفت: تشکیل دفتری برای هماهنگی دستگاه ­های مرتبط در بنیاد ملی بازی­‌های رایانه‌­ای ضروری است.

در ادامه سیدمرتضی موسویان رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال بر ضرورت رقابت در بازارهای جهانی در حوزه بازی­‌های رایانه‌­ای تاکید کرد.

وی گفت: امروز بازی­‌های رایانه‌ای از اهمیت زیادی برخوردار شده و سهم بالایی از بازار جهانی را به خود اختصاص داده است بنابراین توجه به آن و پیوستن به بازارهای رقابتی در جهان در این زمینه ضروری است.

این شورا که دبیرخانه آن در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای فعال می‌شود، عهده‌دار رصد و برنامه‌ریزی کلان در زمینه سامان‌دهی حوزه بازی‌های رایانه‌ای در سطح مدیران ارشد فرهنگی خواهد بود.

این برای نخستین‌بار است که مسئولان ارشد فرهنگی از نهادهای مختلف در قالب جلسه‌ای واحد به موضوع سامان‌دهی بازی‌های رایانه‌ای می‌پردازند.

خواندن 418 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395