سه شنبه, 08 خرداد 1397 ساعت 11:28

آغاز حذف واکسن‌های بی‌کیفیت تب برفکی از تیرماه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از اجرای برنامه ارزیابی کارایی مایه کوبی دام‌ها برای مبارزه با بیماری «تب برفکی» از اوایل تیرماه خبر داد و گفت: این عملیات برای حذف واکسن‌های بی کیفیت تب برفکی عملیاتی می شود.

«علی‌صفر ماکنعلی» روز دوشنبه در نشست خبری افزود: واکسن های تب برفکی دارای کیفیت نامناسب، حذف می شود تا شرایط تولید و مصرف با استانداردهای جهانی منطبق شود.
وی یادآوری کرد تا سال 1396 با مشکل جدی بروز کانون های تب برفکی و کمبود واکسن مورد نیاز روبرو بودیم که با ورود 9 شرکت ثبتی تولیدکننده و واردکننده، درباره کمیت واکسن تب برفکی مشکلی نداریم.
وی تصریح کرد: در برنامه جدید سه محور برای کنترل بیماری تب برفکی در گاوداری های صنعتی، عشایری و روستایی کشور داریم و برای نخستین بار شیوه کاهش استرس و مخاطرات واکسیناسیون برای 505 گاوداری صنعتی بزرگ عملیاتی می شود.
** برنامه ملی کنترل بیماری مشمشه در باشگاه های اسب سواری 
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: امسال برای نخستین بار برنامه ملی کنترل بیماری مشمشه در دستور کار قرار گرفت و 100 درصد باشگاه های اسب سواری زیر پوشش است.
این مسوول از برنامه ریشه کنی طاعون نشخوارکنندگان کوچک در ایران در سال 1397 خبر داد و گفت: در سال 1395، 380 کانون بیماری طاعون شناسایی شد که پارسال به 14 کانون رسید و امیدواریم این میزان امسال یک رقمی شود.
«بنابراین به نظر می رسد امسال به واردات واکسن خارجی نیازی نداشته باشیم و برمبنای توان ملی واکسن مصرف کنیم».
** تجهیز همه کشتارگاه ها برای مبارزه با تب کریمه کنگو 
تب کریمه کنگو بیماری ویروسی است که از راه گزش کنه وارد بدن دام می شود.
بیماری تب کریمه کنگو در فروردین تا شهریورماه شایع می شود و راه های انتقال ویروس، تماس با خون و ادرار دام آلوده به ویروس از دام به دام و انسان است. 
ابتلا به این ویروس در دام دارای علائم خاصی نیست اما در انسان به صورت خفیف دچار اسهال، تهوع، تب، کوفتگی بدن، ضعف، ترس از نور و دل درد بروز می کند.
معاون سازمان دامپزشکی کشور درباره بیماری خونریزی دهنده تب کریمه کنگو (سی.سی.اچ..اف) گفت: امسال به طور تقریبی 100 درصد کشتارگاه های کشور به پیش سردکن مجهز می شود تا با طی فرایند کامل بهداشتی روی لاشه دام دیگر مخاطره ای در کشتارگاه ها نداشته باشیم.
** شکار پرندگان مهاجر ممنوع شد
این مسوول تصریح کرد: با اقدام های صورت گرفته، خوشبختانه ویروس خطرناک اچ1-ان6 آنفلوانزای فوق حادپرندگان در بوجاق کیاشهر گیلان مهار و به مناطق دیگر وارد نشد اما برای جلوگیری از گردش ویروس در کشور، شکار پرندگان مهاجر ممنوع است.
به گفته وی، امسال برنامه بهبود صنعت طیور با محور مهار سه بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان، نیوکاسل و سالمونلا در دستور کار بهداشت جهانی دام قرار دارد. 
وی افزود: این برنامه به صورت راهبردی عملیاتی می شود؛ زیرا سالیانه چهار میلیارد و 600 میلیون دز واکسن نیوکاسل مصرف می شود که امیدواریم امسال 15 درصد کاهش یابد.
**آزمایشگاه تست هاری تبریز مرجع ملی شد
ماکانعلی اعلام کرد: با ابلاغیه دیروز سازمان دامپزشکی کشور، استان تبریز به عنوان آزمایشگاه مرجع ملی تست هاری ایران تعیین شد و از این پس نمونه های مشکوک هاری از سراسر کشور باید به تبریز ارسال شود. 
وی اضافه کرد: امسال برای ورود به بازارهای جهانی دستورالعمل ارزیابی کارایی دامپزشکی کشورها اجرا می شود.
«سازمان دامپزشکی ایران برای نخستین بار در سال 1389 ارزیابی شد و رییس وقت سازمان دامپزشکی از سازمان جهانی بهداشت دام ارزیابی دوباره را خواستار شد تا تولیدکنندگان با شناسایی و رفع ضعف ها با روند مطلوب تری به بازارهای بین المللی و منطقه ای راه پیدا کنند.
به گفته وی، ایران آمادگی صادرات گوشت شترمرغ و قزل آلا به بازارهای اروپا را دارد.
منبع: ایرنا

خواندن 389 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395