چهارشنبه, 09 خرداد 1397 ساعت 10:20

سرگردانی کودهای بیولوژیک و آلی بین تولید داخل و واردات

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ساناز بردبار
عصراقتصاد:
مصرف کودهای شیمیایی اثرات زیست محیطی نامطلوبی مانند آلودگی آب و خاک و همچنین بروز مشکلاتی در خصوص وضعیت سلامت انسان‌ها و دیگر موجودات زنده را به همراه دارد.

از سوی دیگر مصرف کودهای بیولوژیک و آلی سبب افزایش باروری و حاصلخیزی خاک، افزایش راندمان آبیاری، اصلاح ساختار و بهبود خصوصیات فیزیکی خاک خواهد شد و افزایش میکرو ارگانیسم‌های مفید خاک، افزایش مقاومت گیاهان در برابر آفات و بیماری‌ها و تنش‌های محیطی مانند کم آبی، خشکسالی، سرما، گرمای زیاد و تنش شوری از دیگر مزایای مصرف کودهای آلی است.

محمدحسین محمدی رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان فرآوردهای عالی و زیستی کشاورزی باحضور در برنامه بارکد شبکه ایران کالا  در خصوص وضعیت کودهای آلی در کشور گفت: باتوجه به نقش مواد عالی  و زیستی در بهبود مواد غذایی با توجه به سرانه بالای هزینه دارو و درمان باید به این مساله توجه بیشتری شود.

وی با بیان اینکه وجود مشکلاتی در کیفیت و کمبود ماده عالی خاک در کشور سبب تشکیل این انجمن شد، افزود: ایده آل مواد آلی در خاک 3 درصد است که در کشور ما این عدد به زیر 1 درصد رسیده است.

محمدی با تاکید به اینکه طی سالیان گذشته محصولات داخلی را با نام محصولات خارجی عرضه کرده اند و فضای بی اعتمادی در بین کشاورزان به وجود آمده است، گفت: دچار سردرگمی در بحث انتخاب برندینگ در بخش کشاورزی هستیم و فضای ایجاد شده کشاورزان را بی اعتماد کرده است.

وی ادامه داد: استاندارسازی، پایش بازار و برندینگ جزو مشکلات موجود  در این حوزه است و خوشبختانه طی 6 ماه گذشته موسسه تحقیقات خاک‌ها، آزمایشگاه‌های همکار را معرفی کرده و کلاس‌های آموزشی را برای آن‌ها برگزار کرد که این موضوع سبب سرعت کار خواهد شد.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان فرآوردهای عالی و زیستی کشاورزی با تاکید به اینکه تا شش ماه گذشته آنالیز مرسوم استانداردهای بین المللی در کشور وجود نداشته است، گفت: با اجرای برنامه آزمایشگاه‌های همکار این مهم انجام شده و در آینده نزدیک نیز شاهد پایش بازار خواهیم بود.

محمدی با بیان اینکه دولت پذیرفته است این انجمن در بخشی به عنوان ناظر فعالیت کند، گفت: امید می رود تا چند ماه آینده این انجمن با دارا بودن 60 عضو فعال بتوانند به خوبی عمل کند.

رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فرآوردهای عالی و زیستی کشاورزی با بیان اینکه کیفیت سرلوحه این انجمن است، افزود: تنها خواسته اعضای این انجمن صرف اجرای قوانین و مقررات تصویب و ابلاغ شده در برنامه چهارم و پنجم توسعه است.

وی در پایان سخنان خود بر استفاده از تولید محصولات ارگانیک تأکید کرد و افزود: باید سلامتی را از مزرعه وارد سفره‌هایمان کنیم و امیدواریم در آینده ای نزدیک هزینه درمان کاهش یابد.

پروین برادران مدیرعامل فناوران کوهرنگ که در زمینه تولید کودهای کشاورزی فعالیت می کند نیز در این خصوص گفت: رایزنی‌های صورت گرفته با بخش ترویج وزارت جهادکشاورزی و ورود این محصول در سبد کالای کشاورزان در انتهای سال 96 با همکاری معاونت باغبانی کشاورزی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه که نتایج بسیار مثبتی را تجربه تولید محصولات سالم برای کشاورزان داشته است، گفت: همچنین افزایش راندمان در مزارع کشاورزی، قیمت مناسب این محصول نسبت به محصولات شیمیایی نیز از دیگر مزایای استفاده از این کودها است.

محمدعلی داعی مدیرعامل شرکت گلسنگ کویر یزد نیز از فعالین این حوزه با تاکید به اینکه واردکنندگان بازار را تصاحب کرده اند، گفت: این به معنی اینکه خواستار انحصارطلبی باشیم نیست و صرفا از مسئولین خواستار رقابت عادلانه و سالم در این حوزه بین تولید داخل و خارج هستیم تا کشاورزان نیز حق انتخاب داشته باشند.

وی همچنین گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود باید برای صادرات برنامه ریزی شود در حالی که واردات تولیدات داخل را نیز تهدید می کند.

خواندن 394 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395