شنبه, 12 خرداد 1397 ساعت 10:06

ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات باغی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: ایران با داشتن حدود ٢٠ میلیون تن محصولات باغی و حدود ۲ میلیون و ۶۸۴ هزار هکتار باغ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میوه در دنیاست؛ با این حال حضور میوه‌های رنگارنگ فرنگی در بازار داخل یکی از معضلاتی است که تولید و تولیدکنندگان را به دردسر انداخته است.

هرچند که گفته می‌شود میزان عرضه این میوه‌ها صرفا در مراکز لوکس میوه و تره بار پایتخت و برخی استان‌ها صورت می‌گیرد و در سطح شهر نسبت به گذشته کاهش یافته، اما متاسفانه همچنان برای عرضه این میوه‌ که در برخی مواقع قاچاق نیز هستند وجود دارد و استقبال خوبی نیز از آن‌ها می شود.

البته قاچاق میوه کار آسانی نیست و نمی‌توان به راحتی حجم گسترده ای از این محصولات را وارد کشور کرد؛ همچنین حجم زیادی از میوه را نمی‌توان در ساک‌های کوچک و همراه مسافران وارد کشور شود، بنابراین این اقدام به طرقی انجام می‌شود که کشف آن سخت نیست.

در پخش برنامه بارکد که به موضوع کشت و تولید محصول آووکادو اختصاص داشت یکی از فعالین و تولیدکنندگان این بخش در این خصوص با بیان اینکه از سال 1390 با ایجاد بازارهای لوکس میوه و تره بار در شمال تهران این میوه با استقبال خوبی رو به رو شده، گفت: خوشبختانه ایران از نظر اقلیمی شرایط کشت این محصول را دارد.

همچنین سرانه مصرف این محصول در حدود 2000 تن در سال است که سهم تولید آن در ایران به 100 تا 150 تن می رسد.

وی با بیان اینکه محصول اووکادو از 40 سال گذشته وارد بافت غذایی ایران شده است، افزود: خوشبختانه ایران با دارا بودن 11 اقلیم از 13 اقلیم کشاورزی با برنامه ریزی مناسب و مدون از سوی سازمان‌های مربوطه و مجریان اکثر محصولات زراعی و باغی را کشت و زرع کرد.

حاج وزیری با تأکید به اینکه  اووکادو میوه گرمسیری است و بسیار نسبت به یخ زدگی مقاوم است، افزود: طعم بد این محصول که مورد پسند بسیاری از ذائقه‌ها نیست به دلیل برداشت در ماه‌های شهریور تا اسفند است که اشتباه می باشد، البته مصارف دارویی و بهداشتی، این محصول را حایز اهمیت کرده است.

وی در خصوص وضعیت قیمت این محصول نیز گفت: قیمت بالای این محصول نیز دلایلی مختلفی دارد، از جمله آنکه این میوه بدون برنامه ریزی در بازارهای لوکس معرفی شد و به علت تقاضا قیمت بالایی را گرفت؛ همچنین واردات غیرقانونی و قاچاق نیز به این مساله دامن می زد. این محصول در حال حاضر از 1500 تومان تا 15 هزار تومان در کشور به فروش می رسد.

حاج وزیری با تاکید به اینکه تفاوت قیمت این محصول به دلیل کیفیت و نوع وارداتی آن با تولید داخل است، گفت: متاسفانه قیمت گذاری میوه‌ها به صورت فصلی و زمان برداشت تعیین نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به قاچاق این محصول اشاره کرد و گفت: با توجه به قانونی شدن واردات این محصول از خردادماه امسال همچنان شاهد قیمت بالای این محصول هستیم.

این فعال کشاورزی با بیان اینکه در خصوص قاچاق کاری از دست تولیدکنندگان بعمل نمی آید، گفت: قاچاق میوه های لوکس توسط چمدان و برخی مهمانداران، در دسترس بودن و ایجاد بازار جدید برای عموم مردم؛ باید توسط سازمان‌های مربوطه ساماندهی شود.

خواندن 319 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395