شنبه, 12 خرداد 1397 ساعت 14:30

تکمیل طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب به دشت سیستان تا پایان سال اینده

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مجری طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب به دشت سیستان گفت: این طرح که از سال ۹۳ با سفر هیات دولت به منطقه سیستان با هدف جلوگیری از مهاجرت، پایداری مردم و افزایش درآمد کشاورزان آغاز شد پیش بینی می شود تا پایان سالجاری به بهره برداری برسد.

 محمدجواد صالحی‌نژاد مجری طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب به دشت سیستان اظهار کرد: افزون بر ۶۵ هزار بهره بردار در ۲۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در شهرهای شمالی سیستان و بلوچستان در این طرح سهیم هستند و هر بهره بردار حدود یک هکتار آب تضمینی دریافت می‌کند.

وی تصریح کرد: بر اساس تعهد پس از یک سال از اتمام طرح ۴۶ هزار هکتاری؛ این طرح از پیمانکاران تحویل و در اختیار بهره برداران قرار می گیرد تا نواقص احتمالی آن رفع شود.

وی افزود: پس از پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی به هیات دولت در قانون بودجه سالجاری ۳۵۰ میلیون دلار به طرح ۴۶ هزار هکتار انتقال آب به دشت سیستان از محل صندوق توسعه ملی با موافقت رهبر معظم انقلاب اختصاص پیدا کرد.

وی ادامه داد: این طرح تاکنون زمینه اشتغال ۲ هزار و ۸۷۰ نفر را فراهم کرده که ۷۷ درصد از این افراد بومی منطقه هستند.

مجری طرح انتقال آب به دشت سیستان گفت: این طرح با حضور ۲۶ مشاور رتبه یک کشور کار خود را آغاز کرد.

صالحی نژاد با بیان اینکه تاکنون برای طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب با لوله به دشت سیستان ۵۳ درصد بودجه اختصاص پیدا کرده است گفت: این طرح هم اینک ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی بیان کرد: برای اجرای این طرح چهار هزار کیلومتر لوله گذاری در قطرهای ۲۰۰۰، ۱۸۰۰، ۶۰۰ و ۳۰۰ میلی متر از جنس فولاد، جی آرپی و پلی اتلین انجام می شود که تاکنون افزون بر ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر آن اجرا شده است.

وی اظهارداشت: ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب تضمینی از محل چاه نیمه ها از سوی وزارت نیرو برای این طرح اختصاص داده شده که ۱۷ ایستگاه پمپاژ، آب را به زمین های کشاورزی انتقال می‌دهند.

صالحی نژاد ادامه داد: طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب به دشت سیستان برای نخستین بار در کشور انجام شده به طوری که راندمان آب در این طرح تا زمین کشاورزی ۹۵ درصد است.

منبع: ایلنا

خواندن 298 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395