شنبه, 12 خرداد 1397 ساعت 15:02

اطلاعات تکميلي

  • پیام رئیس‌جمهور به یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان:

جهان نیازمند آموزه «گفتار نیک»، «کردار نیک» و «پندار نیک» زرتشت است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس جمهوری اسلامی ایران در پیامی به یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان از تاثیر دین زرتشتی بر گستره فرهنگ و تمدن ایران گفت.

متن کامل پیام حسن روحانی که توسط اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی در یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان خوانده شد، بدین ترتیب است:

برگزاری یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان را صمیمانه تبریک می‌‌‌گویم و برای تمامی شرکت‌‌‌‌کنندگان ارجمند و دست‌‌‌اندرکاران سختکوش آن آرزوی توفیق دارم. نشست پیروان اشوزرتشت بزرگ که یکتاپرستی را در جهان گسترش داد، مایه مباهات ایرانیان است. ایران زادگاه اشوزرتشت، پیام‌‌‌آور نیکی‌‌‌ها و خوبی‌‌‌ها و سرزمین نخست زرتشتیان بوده است و حضور مستمر دین زرتشتی در ایران، نقش تاثیرگذاری بر پیروان آیین الهی در گستره فرهنگ و تمدن داشته است. ایرانیان پیرو خداوند یکتا و آیین زرتشت هم یک دین آسمانی است که ریشه‌‌‌‌های آن با اسلام و دیگر ادیان توحیدی محکم و استوار است.

جهان امروز بیش از گذشته نیازمند آموزه‌‌‌های اخلاقی از جمله آموزه‌‌‌های زرتشت است. «گفتار نیک»، «کردار نیک» و «پندار نیک»، آموزه‌‌‌‌ای است که امروزه جهان باید به آن توجه کند. این آموزه اشاره دارد که رفتار و کردار ما متاثر از پندار ما است و اول باید تفکر و پندار خویش را اصلاح کنیم زیرا فقط با پندار نیک است که می‌‌‌توان گفتار و کردار نیک داشت.

زرتشت که پیام‌‌‌‌آور پاکی و راستی است همواره تاکید دارد که باید از پلیدی‌‌‌ها و ناپاکی‌‌‌ها اجتناب کنیم تا زندگی ما سرشار از خیر و نیکی شود. این آموزه در سراسر تاریخ این سرزمین مورد توجه و تاکید بوده است. به نوعی بنیان و ذات اندیشه و فلسفه ایرانی را فراهم آورده است و همین فلسفه است که بعدا در دیدگاه اندیشمندان مختلف، از سهرودی و بوعلی سینا گرفته تا حافظ و مولانا متجلی شده است. در نتیجه فرهنگ ایرانی با آموزه‌‌‌‌ها و تفکر زرتشتی عجین شده و آیین فتوت و جوانمردی و پاکدلی، از جمله خصوصیات بارز همه ایرانیان از هر قوم و نژادی گشته است. ما باید قدردان این ریشه‌‌‌های مشترک باشیم که همه ما را با یکدیگر پیوند می‌‌‌بخشد و کردار و رفتار ما را شکل می‌‌‌دهد.

امیدوارم چنین گردهم‌‌‌آیی‌‌‌هایی بتواند پیام این دین بزرگ را به همه جهان برساند. در پایان لازم است به همه زرتشتیان جهان به ویژه پارسیان هند درود فرستم و برای همه آنان آرزوی نیک‌‌بختی و شادکامی نمایم.

منبع: ایلنا
خواندن 1122 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395