یکشنبه, 13 خرداد 1397 ساعت 13:30

رئیس اتحادیه املاک: هزینه دریافت تسهیلات مسکن رایگان شود

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: نرخ سود تسهیلات مسکن، بالا و زمان بازپرداخت آن کوتاه است که در نتیجه بخش مهمی از مردم نمی‌توانند اساسا این تسهیلات را دریافت و بازپرداخت کنند؛ بنابراین باید بروکراسی اداری دریافت تسهیلات مسکن مورد بازنگری قرار گیرد و مردم بتوانند به راحتی بدون هزینه به بانک‌ها مراجعه کرده و تسهیلات مسکن دریافت کنند.

اوراق تسهیلات مسکن یکی از ابزاری است که سیاستگذاران بخش مسکن آن را یکی به عنوان یکی از ملزومات خرید مسکن معرفی کرده اند تا جایی که دریافت وام با ارواق تسه با رشد ۳۰ درصدی روبرو بوده و این در حالی است که راه اندازی صندوق پس انداز یکم یکی از راهکار‌های دولت برای جذاب‌تر شدن بخش مسکن بوده، ولی هنوز تسه‌ها مشتری بیشتری نسبت به آن دارند.

در این میان بیش از ۴۰۰ هزار نفر در طرح صندوق پس انداز یکم برای خانه دار شدن ثبت نام کرده اند، ولی با توجه به رشد یکباره قیمت مسکن در ماه‌های ابتدایی سال میزان تقاضا برای دریافت تسهیلات از طریق تسه‌ها حدود ۳۶ درصد در حجم و ۲۱ درصد در ارزش معاملات افزایش یافت.

براساس آخرین آمار منتشر شده ازسوی فرابورس، در دو ماه ابتدایی امسال، بیش از ۳ میلیون برگه گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن به ارزش ۱۶۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان توسط متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن تنها خریداری شده است، که به تنهایی در مقایشه با مدت مشابه سال قبل رشد ۳۰ درصدی را تجربه کرده است.
نکته قابل توجه اینجاست که با توجه به ایجاد صنوق پس انداز یکم برای خانه دار شدن زوج‌های جوان هنوز دریافت تسهیلات از طریق اوراق پا برجاست و گویا دولت با توجه به درآمد بالای این طرح برای سیستم بانکی برنامه‌ای برای حذف آن از چرخه دریافت وام مسکن ندارد.
در این میان میانگین قیمت اوراق تسهیلات در دو ماهه نخست سال قبل، ۷۰ هزار و ۸۰۰ تومان بود، اما در دو ماهه ابتدایی امسال با ۱۲.۲ درصد کاهش به حدود ۶۲ هزار تومان رسیده است.

در حال حاضر نرخ سود تسهیلات اوراق حق تقدم به صورت اسمی ۱۷.۵ درصد است، اما نرخ سود تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم بیش از این عدد است؛ اگرچه ظاهرا سود تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم ۱۷.۵ درصد است، اما عملا با هزینه خرید این برگه ها، متقاضی آن را با سود ۳۴ درصد بازپرداخت می‌کند.

در همین رابطه، حسام عقبایی نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بیان کرد: با هزینه‌های خرید اوراق تسهیلات مسکن همواره مخالفم و معتقدم قیمت تمام شده ارائه تسهیلات مسکن به اقشار متوسط و کم درآمد جامعه، باید بسیار کم و حتی رایگان باشد.

وی در ادامه افزود: در هیچ جای دنیا این گونه نیست که به فردی ۵۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن داده شود، ولی ۷ تا ۱۰ میلیون تومان هزینه دریافت این تسهیلات باشد. یعنی نزدیک به یک پنجم تسهیلاتی که داده می‌شود، تحت عنوان اوراق از متقاضی دریافت تسهیلات پس گرفته می‌شود.

نائب‌رئیس‌اتحادیه مشاوران املاک تهران خاطر نشان کرد: از سوی دیگر، نرخ سود تسهیلات مسکن، بالا و زمان بازپرداخت آن کوتاه است که در نتیجه بخش مهمی از مردم نمی‌توانند اساسا این تسهیلات را دریافت و بازپرداخت کنند؛ بنابراین باید بروکراسی اداری دریافت تسهیلات مسکن مورد بازنگری قرار گیرد و مردم بتوانند به راحتی بدون هزینه به بانک‌ها مراجعه کرده و تسهیلات مسکن دریافت کنند.

بر اساس این گزارش، فروش اوراق تسهیلات مسکن به نفع بانک عامل و از طرفی فرابورس بوده بنابراین در صورت حذف اوراق تسهیلات مسکن چرخه‌ای از درآمد‌ها از بین می‌رود که شاید همین موضوع می‌تواند عاملی برای مخالفت با حذف اوراق تسهیلات مسکن یا بهینه کردن چرخه خرید و فروش عنصر زمان در سپرده گذاری برای دریافت تسهیلات مسکن در نظر گرفته شود.
منبع: میزان

خواندن 2966 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395