یکشنبه, 13 خرداد 1397 ساعت 13:49

واردات برنج در فروردین و اردیبهشت امسال 22 درصد کم شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بررسی آمارهای تجارت خارجی نشان می‌دهد که واردات برنج در 2 ماهه نخست امسال نسبت به پارسال از لحاظ وزنی 22 درصد و از نظر ارزشی 9.7 درصد کاهش یافته است.

برنج از مهمترین غلات و اقلام غذایی جهان است که نیمی از جمعیت جهان به عنوان یک غذای اصلی به آن وابسته هستند؛ در ایران نیز برنج محصولی استراتژیک به شمار می رود که پس از نان، غذای اصلی مردم است. 
طبق آمارها میزان سرانه مصرف برنج برای هر ایرانی بین 40 تا 42 کیلوگرم محاسبه می شود که به نظر می رسد مصرف سالیانه آن در کشور نزدیک 3.2 میلیون تن باشد؛ از این رو سالیانه 1.7 تا 2 میلیون تن برنج مورد نیاز کشور از محل تولیدات داخلی و 1.2 تا 1.5 میلیون تن از محل واردات تامین می شود که نشان می دهد برای تامین کسری بازار برنج، چاره ای جز واردات نداریم.
البته هر ساله از ابتدای مردادماه تا آخر دی ماه با توجه به سیاست وزارت جهادکشاورزی در حمایت از تولید داخلی، ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت ممنوع است. 
بر این اساس پارسال «محمود حجتی» وزیر جهاد کشاورزی در چهارم آذرماه 1396 در نامه ای از «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست «با توجه به واردات بی رویه حدود بیش از یک میلیون تن برنج در پنج ماهه نخست سال 96 (که بیش از نیاز سالیانه مصرف داخلی است) و رکود بازار برنج داخلی» از ثبت سفارش جدید برای واردات برنج جلوگیری شود.
سپس وزیر جهادکشاورزی در تاریخ 24 دی ماه در نامه ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش واردات برنج را از یکم بهمن ماه امسال تا پایان خردادماه 97 مجاز اعلام کرد.
بر اساس آمارهای گمرک ایران، در 2 ماهه نخست امسال واردات برنج در رتبه چهارم کالاهای وارداتی قرار دارد که از لحاظ وزنی 3.38 درصد صادرات و از لحاظ ارزشی 2.7 واردات در این دوره زمانی را به خود اختصاص داده است. 
براساس این گزارش در فروردین و اردیبهشت ماه امسال 177 هزار و 942 تن برنج به ارزش 183 میلیون و 515 هزار و 527 دلار برنج وارد شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی 22.14 درصد و از لحاظ ارزشی 9.7 درصد کاهش داشته است. 
طبق آمار گمرک واردات برنج در دو ماهه نخست پارسال، 228 هزار و 531 تن و 175 کیلوگرم بود. 
منبع: ایرنا

خواندن 485 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395