شنبه, 19 خرداد 1397 ساعت 06:00

رشد 421 واحدی شاخص کل بورس در هفته گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصر اقتصاد: شاخص کل بورس در هفته گذشته 421 واحد افزایش یافت و در سطح 95 هزار و 998.8 واحد ایستاد. شاخص بورس در حالی توانست دو روز معاملاتی هفته گذشته را مثبت به پایان برساند که به ترتیب رشد 374 واحدی و 46 واحدی را به ثبت رساند. به این ترتیب شاخص کل توانست بازدهی 0.4 درصدی را تقدیم سرمایه گذاران کند.

حجم معاملات در هفته گذشته (با توجه به دو روز کاری هفته گذشته و 5 روزکاری هفته ماقبل) 71 درصد کاهش یافت و با 4 هزار و 717 میلیون سهم نزول به 1 هزار و 842 میلیون سهم رسید. همچنین ارزش معاملات نیز 69 درصد کاهش یافت و با 10 هزار و 66 میلیارد ریال افت به 4 هزار و 477 میلیارد ریال رسید.

دو روز کاری هفته گذشته سبب شد که همراه کاهش حجم و ارزش معاملات، دفعات داد و ستد نیز 25 درصد کاهش یابد و با افت 71 هزار و 584 نوبت به 210 هزار و 692 نوبت رسید.

بازار سرمایه در هفته گذشته دو روز کاملا متفاوت را تجربه کرد. شنبه گذشته بازار بورس محل جولان فولادی‌ها و سنگ آهنی‌ها بود. افزایش نسبی قیمت سنگ آهن و زمزمه‌های افزایش قیمت در داخل کشور سبب شد که اقبال سرمایه گذاران به این گروه بیشتر شود و اولین روز هفته گذشته، بازار سرمایه تحت تاثیر تحولات و اخبار گروهای سنگ آهنی و فولادی قرار گیرد. همین استقبال موجب افزایش 374 واحدی شاخص کل بورس شد که شرکت‌های سنگ آهنی و فولادی نقش مهمی را در این صعود ایفا کردند.

شاخص بورس، روز دوم هفته گذشته را نیز 46 واحد مثبت به پایان رساند که در مقایسه با روز نخست شاهد کاهش شیب افزایش بودیم. همچنین یکشنبه گذشته عرضه اولیه سامان کیش در بورس صورت گرفت که با قیمت 6500 ریال به روش بوک بیلدینگ کشف قیمت شد. این عرضه اندکی بازار سرمایه را تحت شعاع خود قرار داد به طوری که تعدادی از فعالان بازار سرمایه برای خرید عرضه اولیه اقدام به فروش سهام کردند.

یکشنبه گذشته همچنین شاهد کاهش استقبال سرمایه گذاران از گروه سنگ آهنی و فولادی بودیم. این دو گروه که بازدهی مناسب 20 درصدی را بدست آورده بودند، سرانجام در آخرین روزکاری هفته گذشته، شاهد حضور فروشندگان حقیقی در این دو گروه بودیم که همین امر سبب شد اندکی از عطش خریداران کاهش یابد و این گروه‌ها متعادل داد و ستد شوند.

افزایش قیمت سرب در بازار جهانی سبب شد که نماد ملی سرب و روی ایران مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گیرد. قیمت جهانی سرب که در محدوده 2 هزار دلار نوسان

می کرد در چند روز گذشته توانست 400 دلار افزایش یابد. این افزایش قیمت جهانی سبب رشد شرکت‌های تولید کننده سرب نظیر ملی سرب و روی ایران شد. این شرکت در حالی چند روز گذشته را مثبت ثبت کرده است که با سرمایه 322 میلیارد ریالی و سهام شناور 32 درصدی، در حالی با قیمت 3 هزار 990 ریالی مورد دادو ستد قرار می گیرد که سود هر سهم را 304 ریال گزارش کرده است.

یکشنبه گذشته همچنین شاهد انتشار خبری درباره نرخ خوراک پتروشیمی با ارز 3800 تومانی بودیم. این تخفیف تنها برای شرکت‌های پتروشیمی صورت می گیرد که ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیما تحویل می دهند. به نظر می رسد این مشوق تاثیر خوبی در سودآوری شرکت‌های پتروشیمی بگذارد و روزهای آینده رشد شرکت‌های پتروشیمی دور از انتظار نیست.

یکشنبه گذشته، نماد معاملاتی شركت‌های ریخته گری تراكتورسازی ایران (ختراك)، گروه صنعتی بارز(پكرمان)، لیزینگ ایرانیان (وایران) پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی، موتورسازان تراكتورسازی ایران(خموتور)پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی، لیزینگ رایان سایپا (ولساپا) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مكانیزم حراج بازگشایی شدند.

در پایان معاملات یکشنبه گذشته، نماد معاملاتی شركت‌های قند اصفهان(قصفها)، داروسازی جابربن حیان(دجابر)، صنایع ریخته گری ایران(خریخت)، نفت پارس(شنفت) و داروسازی زاگرس فارمد پارس(ددام) جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت‌های مالی متوقف شد.

 

خواندن 290 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395