شنبه, 19 خرداد 1397 ساعت 09:22

تحریک اوپک، حربه جدید آمریکا برای تحریم ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت در حالی به نشست صد و هفتاد و چهارمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپک نزدیک می شوند که گفته می‌شود این نشست با نشست‌های پیشین این سازمان متفاوت خواهد بود. متفاوت از این نظر که بسیاری بر این باورند که کاهش تولید ونزوئلا و تحریم‌های ایران منجر خواهد شد که عرضه نفت با کاهش رو به رو شود و این مساله می تواند اعضای این سازمان را بر آن دارد که افزایش تولید را در دستور کار خود قرار دهند.

اما نکته قابل توجه این است که اعضای این سازمان اگر دست به چنین اقدامی نزنند، قیمت نفت روند صعودی خود را ادامه خودهد داد. این افزایش قیمت نفت به باور بسیاری از کارشناسان می تواند با افزایش قیمت بنزین آمریکا را دچار رکود کند، از این رو است که این کشور تلاش دارد که بازار نفت را به سمت کاهش قیمت نفت سوق دهد.

در نتیجه آمریکا به صورت غیر رسمی از اعضای اوپک درخواست کرده است که افزایش تولید را در نشست آتی مصوب کنند.

دولت آمریکا به طور غیررسمی از عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان اوپک درخواست کرده تولیدشان را افزایش دهند اما به رقم مشخصی اشاره نکرده است.

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد: درخواست آمریکا برای افزایش تولید به شکل غیررسمی از سوی واشنگتن به هر یک از تولیدکنندگان داده شده است.

این در حالی است که بلومبرگ پیشتر گزارش کرده بود دولت آمریکا از عربستان و برخی دیگر از اعضای اوپک درخواست کرده است تولیدشان را حدود یک میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا هشتم ماه مه، همزمان با اعلام تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته ای بین المللی با ایران و وضع مجدد تحریمها علیه تهران، اظهار کرده بود که برخی از کشورها مایل هستند تولید نفتشان را برای جبران کاهش احتمالی عرضه به بازار جهانی افزایش دهند.

اوپک و متحدانش شامل روسیه در حال اجرای توافق کاهش تولید هستند که از ابتدای سال ۲۰۱۷ با هدف حذف مازاد عرضه و تقویت قیمتها به اجرا درآمد و قرار است تا پایان امسال ادامه پیدا کند؛ اما پس از اینکه قیمت نفت برنت ماه گذشته به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه صعود کرد این تولیدکنندگان برای رفع نگرانی کشورهای مصرف کننده، سرگرم رایزنی برای تسهیل محدودیتهای تولید هستند.

یک منبع اوپک گفت: هرگونه تصمیم برای افزایش تولید به صورت گروهی گرفته می شود و اکنون مهمترین موضوع برای این گروه، حفظ همبستگی میان اعضا است.

به نوشته ایسنا اعضای اوپک به دلیل سقوط بیش از حد انتظار تولید ونزوئلا و احتمال متاثر شدن صادرات ایران از تحریمهای آمریکا، قرار است در نشست رسمی خود که ۲۲ ژوئن در وین برگزار می شود، درباره تسهیل محدودیت های تولید تصمیم بگیرند.

این در حالی است که برای نخستین بار نیست که آمریکا از عربستان می‌خواهد به منظور مهار افزایش قیمت‌ها تولید نفتش را افزایش دهد. جورج دبلیو بوش، رییس جمهور سابق آمریکا اوایل سال ۲۰۰۸ درست پیش از صعود تاریخی قیمت‌ها سعودی‌ها را برای افزایش تولید تحت فشار قرار داده بود. درخواست وی که در نیمه اول سال با تداوم افزایش قیمت‌های نفت بر آن پافشاری می‌کرد، از سوی عربستان نادیده گرفته شد. چند ماه بعد بحران مالی کمک کرد مشکل نفت گران حل شود.

دولت اوباما در سال ۲۰۱۲ پس از اینکه ایران را هدف تحریم قرار داد، از عربستان درخواست کرد تولیدش را افزایش دهد.

اکنون آمریکا خود را در وضعیت مشابه شش سال قبل می ‌بیند. قیمت‌های نفت به بالاترین رکورد چند سال اخیر صعود کرده ‌اند و نگرانی بازار از احتمال متاثر شدن صادرات نفت ایران از بازگشت تحریم‌های آمریکا، قیمت‌ها را بالاتر برده است. با این حال آنچه در درخواست اخیر دولت آمریکا اندکی غیرمعمول به نظر می ‌رسد، میزان افزایش تولید مشخصی است که دولت ترامپ در سر دارد.

این در حالی است که به نظر می ‌رسد اوپک این بار نسبت به درخواست آمریکایی ‌ها برای تولید بالاتر، رویکرد دوستانه ‌تری دارد. محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک چند هفته پیش گفته بود که توییت ترامپ در آوریل بر محاسبات اوپک تاثیر گذاشت و آنها احساس کردند بایستی از افزایش بیش از حد قیمت ‌ها جلوگیری کنند.

مقامات اوپک اوایل هفته جدید در شهر کویت دیدار کردند تا پیش از نشست ۲۲ ژوئن وین، استراتژی هماهنگی داشته باشند. این مقامات درباره آنچه بحث شد سکوت اختیار کردند اما وعده دادند عرضه باثبات نفت را تضمین می‌ کنند تا پاسخگوی تقاضای رو به رشد و جبران کاهش عرضه در بخشی از نقاط جهان باشند. این اظهارات می‌ تواند به عنوان تمایل برای افزایش تولید در سال جاری پیش از موعد مقرر تفسیر شود.

با این حال وزیر انرژی روسیه گفته است که تقاضا برای نفت باید در تصمیم گیری کشورهای اوپک و غیراوپک برای تسهیل محدودیت های تولید تحت توافق جاری، تعیین کننده باشد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه به خبرنگاران گفت: از نقطه نظر کاهش حجم، کاهش ذخایر، کمبود عرضه در بازار و تغییر سقف تولید ما باید وضعیت بازار را بررسی کنیم و برای تصمیم گیری درباره تسهیل محدودیتهای تولید باید وضعیت تقاضا را مورد توجه قرار دهیم.

اما نکته جالب توجه آن است که گفته می شود آمریکا پیش از این که ریسک تحریم ایران را بپذیرد، از عربستان برای افزایش تولید نفت تضمین گرفته است.

به نوشته تسنیم یک روز قبل از اعلام خروج آمریکا از برجام، یکی از مقامات ارشد دولت ترامپ در تماس با دولت عربستان از این کشور خواسته بود که در صورت اختلال در بازار نفت پس از تصمیم ترامپ، ریاض به برقراری ثبات در بازار نفت کمک کند.

این در حالی است که پیش از بحث تحریم های ایران، مقامات یاض بر این باور بودند که بازار با وجود نفت 80 دلاری به ثبات نرسیده است و توافق کاهش تولید باید ادامه داشته باشد.

یکی از دلایل این موضع گیری ریاض این بود که رشد قیمت نفت می تواند به بالا رفتن ارزش سهام شرکت آرامکو کمک کند. به گفته منابع سعودی، انتظار می رود سهام شرکت آرامکو در سال 2019 عرضه عمومی شود.

از این جهت، زمانی که ساعاتی پس از اعلام تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، مقامات سعودی از احتمال افزایش تولید نفت سخن گفتند، برخی از اعضای دیگر اوپک شوکه شدند.

3 منبع آگاه گفتند، یک مقام ارشد دولت آمریکا قبل از اعلام تصمیم ترامپ در مورد برجام با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان تماس گرفته تا اطمینان یابد که واشنگتن می تواند روی کمک ریاض حساب کند.

با این حال نکته قابل توجه این است که درخواست آمریکا از اوپک تعیین کننده تولید این سازمان نخواهد بود. چرا که هر تصمیمی در این سازمان به تایید همه اعضا نیاز دارد. اما با این وجود تحریک قوی ترین لابی گر اوپک، یعنی عربستان می تواند تصمیم های قابل توجهی را در این سازمان رقم بزند.

خواندن 221 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395