شنبه, 19 خرداد 1397 ساعت 09:30

اطلاعات تکميلي

  • در گفت‌وگو با کارشناس اقتصادی چالش‌های صنعت بیمه بررسی شد؛

ضرورت استفاده از نیروی متخصص در صنعت بیمه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: صنعت بیمه نقش مهم و اساسی در رشد و توسعه اقتصادی به خصوص در کشورهای در حال توسعه دارد. بیمه به عنوان یکی از ابزارهای مدیریت ریسک و تأمین امنیت و آرامش خاطر از یک سو سبب گسترش رفاه اجتماعی  و از سوی دیگر باعث رشد سرمایه‌گذاری و در پی آن، تولید با سرعت بیشتری رشد می کند.

صنعت بیمه برای مردم آرامش ایجاد می‌کند، هر فردی در طول دوران زندگی خود با برخی خطرات مواجه است که زندگی وی را به نوعی تهدید می‌کند، بر همین اساس افراد سعی در اجتناب و انتقال این خطرات دارند، صنعت بیمه مهمترین نهادی است که می‌توان ریسک‌ها و خطرات زندگی را به آن منتقل کرد.

بنابراین امروزه صنعت بیمه یکی از عمده‌ترین نهادهای اقتصادی و قوی‌ترین نهاد پشتیبانی سایر نهادهای اقتصادی و خانوارها تلقی مي‌شود. به عبارتی صنعت بیمه با گرد آوری حق بیمه‌های دریافتی در توسعه اقتصادی تاثیر گذار است و از طرف دیگر با  ایجاد امنیت و اطمینان برای فعالیت‌های خدماتی، تولیدی و... در جامعه روند سازندگی و ترقی را تسهیل مي‌کند.

این در حالی است که صنعت بیمه در کنار صنعت بانکداری به عنوان بازوی مدیریتی در هر اقتصادی محسوب می‌‌شود. به گونه‌ای که عملکرد مناسب آن ‌می‌‌تواند رشد متوازن و حرکت آرام اقتصاد را تضمین کند. در شرایط حاضر و با توجه به پیچیدگی‌ های اقتصاد جهانی و توسعه روز افزون فناوری اطلاعات در اقتصاد، بیمه نیز به عنوان یک صنعت پویا باید زمینه رشد خود را با سایر شاخه‌های اقتصاد فراهم کند.

بنابراین صنعت بيمه مهم ترين پشتوانه اقتصاد كشور است و حتي مسائل و روابط اجتماعي را نيز  بهبود می بخشد و براي اينكه بتوانيم اين صنعت را به جايگاه واقعي خود برسانيم همتي مضاعف لازم است.

به همین منظور با "بهزاد خسروی" کارشناس ارشد و تحلیلگر مسائل اقتصادی به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید.

"بهزاد خسروی"کارشناس ارشد و تحلیلگر مسائل اقتصادی در خصوص تاثیرات خروج آمریکا از برجام برصنعت بیمه، گفت: صنعت بیمه مانند سایر صنایع، بی تاثیر از تحریم ها نیست. در دنیا سه شاخص مهم شامل صنعت بیمه ، بازار بورس و بانک مرکزی به عنوان دماسنج اقتصادی هر کشوری محسوب شده و مورد توجه اقتصاد دانان است.

وی افزود: با خروج آمریکا از برجام و عدم همکاری کشورهای چین، روسیه و اتحادیه اروپا، قطع به یقین صنعت بیمه در سطح بین المللی با مشکلاتی روبه رو می شود. بنابراین تحریم های جدید چالش های بیشتری را نسبت به تحریم های زمان دولت اوباما برای ایران در پی خواهد داشت.

خسروی ادامه داد: در حال حاضر قضاوت زود است و باید منتظر عکس العمل کشورهای چین، روسیه، اتحادیه اروپا، هندوستان و همچنین کره جنوبی و ژاپن بمانیم . بنابراین درصورت تضمین اتحادیه اروپا برای بیمه های باربری، هواپیما و نفت کش، مشکلات صنعت بیمه درسطح فعالیت های بین المللی کمتر می شود.

این کارشناس ارشد اقتصادی اظهارداشت: دراروپا اکثریت اعضای هیات مدیره و سهام داران اصلی شرکت‌های بیمه، آمریکایی و یهودی بوده که با لابی گری فعالیت می‌کنند و دولت‌ها نمی‌توانند آنها را مجبور به همکاری با ایران کنند.

خسروی تصریح کرد: در دنیا به دلیل اقتصاد آزاد، دولت ها نمی توانند نظرات خود را بر سهامداران تحمیل و اعمال قدرت کنند.

  • حذف دلار وجایگزینی یورو به نفع صنعت بیمه است

وی با اشاره به حذف دلار و جایگزینی یورو در معاملات خاطرنشان کرد: حذف دلار توسط اتحادیه اروپا و جایگزینی یورو به نفع صنعت بیمه است. چراکه در غیر این صورت تعرفه و تحمیل هزینه‌های سنگین بر صنعت بیمه، برعملکرد فروش نفت و بیمه های باربری تاثیرمی گذارد.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی درخصوص چالش های صنعت بیمه بیان داشت: اولین چالش صنعت بیمه، ضعف نظارت و عدم شناخت کافی از کارکردهای صنعت بیمه  است که بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر باید با جدیت بیشتری برخورد کند.

دومین چالش صنعت بیمه، حجم بالای حوادث طبیعی (مانند خشکسالی و بحران کم آبی) و حوادث جاده ای در کشور است.

سومین چالش صنعت بیمه را می‌توان، ترکیب نامتوازن پرتفوی این صنعت دانست که متاسفانه به دلیل اجباری بودن، 70 درصد پرتفوی صنعت بیمه، شخص ثالث، درمان و بیمه سلامت است که درمقابل رشته های دیگر بیمه ای وضعیت مناسبی ندارند.

  • تحریم ها علیه ایران، بزرگترین چالش صنعت بیمه

تحریم ها علیه ایران، چهارمین چالش صنعت بیمه است که امیدواریم با همکاری اتحادیه اروپا این امر برطرف شود که در غیر این صورت  بزرگترین چالش صنعت بیمه به شمار می رود.

پنجمین چالش صنعت بیمه، وضع عوارض نامناسب بر فعالیت شرکت های بیمه است که مدت هاست توسط اهالی این صنعت مطرح شده، اما به نتایج مطلوب نرسیده است.

 ششمین چالش صنعت بیمه، کمبود نیروی متخصص است که این صنعت از کمترین نیروی متخصص نسبت به حجم پرتفوی برخوردار و به عنوان یک چالش جدی باید در این بخش برنامه ریزی شود.

 با توجه به دولتی بودن 80 درصد اقتصاد کشور، چالش هفتم صنعت بیمه انحصار بازارها و دخالت دولت ها است که متاسفانه بخش عمده ای از این صنعت نیز دولتی و خصولتی است.

چالش هشتم صنعت بیمه عدم نوآوری و دانش بنیان بودن این حوزه است. با توجه به تاکیدات فراوان معاونت علمی ریاست جمهوری مبنی بر فعالیت در این حوزه، متاسفانه شرکت های دانش بنیان فردی بوده و هماهنگی لازم در این خصوص وجود ندارد.

  • ضرورت دست یابی صنعت بیمه به ضریب نفوذ 15 درصد

وی عنوان کرد: با وجود 80 سال فعالیت بیمه گری در ایران، کشورهایی مانندکره جنوبی و برزیل با سابقه کمتر فعالیت بیمه گری، جلوتر از ایران هستند و با توجه به ضریب نفوذ 2 درصدی صنعت بیمه، ایران باید به ضریب نفوذ 10 تا 15 درصد برسد.

  • جایگاه پایین صنعت بیمه در اقتصاد

خسروی در خصوص جایگاه صنعت بیمه در اقتصاد، تصریح کرد: با توجه به ضریب نفوذ 2 درصدی صنعت بیمه جایگاه این صنعت در اقتصاد کشور پایین است. متاسفانه در ایران برخی از دولت‌ها صنعت بیمه را نسبت به بانک مرکزی و بورس در حاشیه قرار داده اند که در صورت توجه به این صنعت، به اقتصاد کشور کمک شده و شاهد افزایش نقدینگی، رشد و پیشرفت صنعت بیمه خواهیم بود.

  • ضرورت اجباری شدن بیمه نامه ها در کشور

این کارشناس ارشد اقتصادی افزود: سایر کشورها به دلیل پایین بودن پرتفوی بیمه ای ایران، همکاری‌های لازم را نخواهند داشت و باید با فرهنگ سازی، قانون گذار را موکلف کرده تا بیمه نامه ها را اجباری کند.

وی ادامه داد: البته به نظر بنده صنعت بیمه باید مرحله به مرحله و با توجه به درآمد اقتصادی خانوارها، استان ها و میزان جمعیت خانوارها اجباری شود که البته این موضوع در همه کشورها مورد بررسی قرار گرفته است.

  • در ایران حق بیمه سرانه نسبت به دنیا اندک است

خسروی با اشاره به شاخص‌های صنعت بیمه در کشور، بیان داشت: حق بیمه تولیدی، سرانه، ضریب نفود بیمه و بیمه های زندگی شاخص‌های اصلی صنعت بیمه در کشور محسوب می‌شوند. در ایران حق بیمه سرانه نسبت به دنیا بسیار پایین بوده و در صورت افزایش سهم صنعت بیمه در تولید ناخالص داخلی، اقتصاد کشور پیشرفته تر می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: در چشم انداز صنعت بیمه درافق 1404 اهدافی مانند رقابتی شدن، دسترسی به اهداف کلان و راهبردها، استقرار نظام هوشمند، گسترش تعاملات منطقه ای و بین المللی در برنامه ریزی ها باید لحاظ شود که در این صورت جایگاه اقتصاد در منطقه تحت تاثیر قرار می گیرد.

خسروی خاطرنشان کرد: پوشش های بیمه باید در سمینارهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته تا با برنامه ریزی مناسب جایگاه صنعت بیمه در اقتصاد کشور بیشتر شود.

این کارشناس اقتصادی در پایان با اشاره به چالش های صنعت بیمه در مقررات زدایی یاد آور شد: چالش ها برای مقررات زدایی صنعت بیمه شامل سهم بسیار بالای دولت از بازار بیمه، سهم اندک شرکت های خصوصی در نهاد مقررات، عدم مشارکت جمعی، نقش ضعیف کارشناسان در مقررات زدایی است.

وی افزود: نظام مقررات زدایی عامل مهمی برای حل مشکلات صنعت بیمه است و اکثر تنگناها و مشکلات این صنعت با اصلاح مقررات قابل حل است و تنظیم مقررات برای حمایت از مصرف کنندگان الزامی و به حدی است که کشورهایی مانند آمریکا با تشکیل نهادی در تلاش اندکه صنعت بیمه از مسیر خود خارج نشود. اما در ایران تعریف درستی از صنعت بیمه نداشته و مجلس باید در این زمینه قانون گذاری کند.

خواندن 365 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395