شنبه, 19 خرداد 1397 ساعت 09:34

هدف بازآفرینی شهری مسکن حمایتی است، نه مسکن اجتماعی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: چهارمین نشست از سلسله نشست‌های دفتر هفدهم شرکت بازآفرینی شهری ایران با موضوعیت بررسی نقش توسعه ‌گران در برنامه ملی بازآفرینی شهری برگزار شد که در خلال این نشست مدیران این شرکت به تشریح فعالیت های خود در راستای پیشبرد این طرح پرداختند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه اجرای برنامه بازآفرینی در محلات باید مبتنی بر سازمان اجتماعی حاکم بر آن محله باشد گفت: هدف اصلی برنامه ملی بازآفرینی ایجاد شرایطی برد – برد بین مجری و بهره‌بردار خواهد بود که این هدف نیز ملزم به جذب اعتماد مردم از سوی توسعه‌گران در محلات خواهد بود.

هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در چهارمین نشست از سلسله نشست‌های دفتر هفدهم شرکت بازآفرینی شهری ایران با موضوعیت بررسی نقش توسعه ‌گران در برنامه ملی بازآفرینی شهری بیان کرد: درحقیقت ترکیب توسعه‌گران و فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها در بعد کالبدی برنامه با اقدامات تسهیل‌گران به عنوان کسانی که در حوزه اجتماعی برنامه فعالیت دارند با نقش کسانی که در حوزه اقتصاد و مدیریت هستند دارای تضاد اخلاقی بسیاری است که همه نشان‌دهنده سختی کار در اجرای برنامه بازآفرینی خواهد بود.

عشایری در این راستا ارکان اصلی برنامه ملی بازآفرینی را کاملا بهم پیوسته اعلام کرد و افزود: بدون شک رویکرد اصلی ما در این برنامه برنامه اقدام مشترک بوده که اگر فعالیت‌های بخش های گوناگون در آن بهم پیوسته نباشد اهداف برنامه محقق نخواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه توسعه‌گران را متولی اجرای برنامه اعلام کرد و افزود: درحقیقت تسهیل‌گران کسانی هستند که برنامه را در سطح محلات تعریف می‌کنند و توسعه‌گران به اجرای آن می پردازند پس می‌توانیم بگوییم برنامه ملی بازآفرینی به شرط  وجود ارتباط همگرایانه  بین توسعه‌گر و تسهیل گر قطعا تحقق‌پذیر خواهد بود.

این مقام مسئول ادامه داد: در این بین دولت محلی و ملی نیز موظف است تا شرایط عملیات اجرایی را برای مجریان تسهیل کرده و از آن‌ها حمایت کند.

عشایری در بخش دیگری از سخنان خود بخشی نگری موضوعی را یکی از مشکلات فعلی درون سازمانی دستگاه‌ها در اجرای برنامه اعلام کرد و افزود: در این جلسات قصد داریم تا با مشورت و اجماع با شرکت‌کنندگان نقایص و مشکلات طرح را یافته و به رفع آن ها بپردازیم.

عشایری با تأکید براینکه برنامه ملی بازآفرینی شهری به دنبال تأمین مسکن حمایتی است نه مسکن اجتماعی، خاطرنشان کرد: بارها اعلام کردیم که برنامه بازآفرینی شهری تلاش دارد تا در تأمین مسکن اقشار میانی جامعه در مناطق ناکارآمد گام بردارد، گفتنی است طرح مسکن اجتماعی درحال حاضر در مناطق روستایی مشغول به فعالیت است نه در حوزه شهری.

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن بیان این مطلب که برنامه ملی بازآفرینی به هیچ وجه به دنبال ساخت مسکن ارزان قیمت به معنی تقلیل کیفیت ساخت و ساز نیست گفت: در حقیقت خطای طرح مسکن مهر برای این بود که برای اجرای برنامه عدد تعیین شده بود درحالی که در این برنامه دولت به هیچ وجه مداخله نکرده و بزرگترین مزیت آن نسبت به برنامه‌های پیشین در همین مسئله است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این که اگر توسعه‌گران به حوزه اجتماعی در محلات توجهی نکنند قابلیت پذیرش عمومی طرح خود را در این نواحی از دست خواهند داد گفت: در این راستا دولت نیز درفضای تأمین خدمات عمومی (روبنایی و زیربنایی) وارد عمل شده و به پیشبرد برنامه کمک می‌کند.

این مقام مسئول همچنین با تأکید بر اینکه اجرای برنامه بازآفرینی در محلات باید مبتنی بر سازمان اجتماعی حاکم بر آن محله باشد گفت: هدف اصلی برنامه ملی بازآفرینی ایجاد شرایطی برد – برد بین مجری و بهره‌بردار خواهد بود که ملزم به جذب اعتماد مردم از سوی توسعه‌گران در محلات خواهد بود.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران نیز در این نشست در تشریح مأموریت و وظایف توسعه‌گر در برنامه ملی بازآفرینی نیز بیان کرد: توسعه‌گر شخصیت حقوقی است که با در اختیار داشتن تخصص‌ها و امکانات فنی و مالی در طرح‌های بازآفرینی شهری در حوزه کاربری‌های انتفاعی و غیر انتفاعی شامل مسکن، خدمات زیربنایی و روبنایی و فضاهای عمومی در مقیاس محلی و شهری، مدیریت و مسئولیت اجرا و سرمایه‌گذاری را برعهده دارد.

امیرحسین قزوینی افزود: درحال حاضر نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن، توسعه و تجهیز خدمات روبنایی و بهسازی و ارتقای خدمات زیربنایی و فضاهای عمومی به عنوان محورهای اصلی این برنامه به شمار می‌روند که همگی در نهایت یک هدف تحت عنوان ارتقای توانمندی‌های اقتصادی و اجتماعی در محله را دنبال می‌کنند.

قزوینی در ارائه اهداف کمی برنامه ملی بازآفرینی بر حسب محورهای برنامه اعلام کرد: با توجه به مطالعات انجام شده ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار متربع با هزینه‌ای بالغ بر ۴۰۴ هزار میلیارد ریال در بخش توسعه امکانات و خدمات روبنایی در مقیاس شهری و محله‌ای، ۱۸۴ هزار میلیارد ریال در بخش ارتقای زیرساخت‌های شهری و محله‌ای، ۱۳۸ هزار میلیارد ریال در بخش بهسازی و ارتقای فضاهای شهری و محله‌ای و توسعه قلمروی عمومی، ۳۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در حوزه ارتقای توانمندی‌های اقتصادی، ظرفیت‌سازی اجتماعی و نهادی، ۲۱ هزار میلیارد ریال در بخش تهیه طرح‌ها و برنامه‌های بازآفرینی در مقیاس شهری و محله‌ای و ۴۸۰ هزار میلیارد ریال در حوزه بهسازی، مقاوم‌سازی و نوسازی مسکن برای تحققی اهداف برنامه نیاز است.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران همچنین در اشاره به اهداف کمی برنامه ملی بازآفرینی تا پایان برنامه ششم توسعه نیز خاطرنشان کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته ۱۳۳۴ محله به مساحت ۶۶ هزار هکتار و با جمعیتی بالغ بر حدودا ۹ میلیون نفر بایستی تا پایان برنامه ششم ساماندهی شوند که در این بین بخش خصوصی بیشترین سهم را برعهده خواهد داشت.

به گفته این مقام مسئول طبق بررسی‌های انجام شده مواردی چون رویکرد محله‌محور و تأکید بر تمامی محورهای بازآفرینی به جای توجه صرف به اقدامات کالبدی، رویکرد پایین به بالا در تدوین و اجرای برنامه‌های بازآفرینی، عدم مداخله مستقیم دولت در اجرای برنامه‌های بازآفرینی، برخورداری از مشارکت حداکثری تمامی کنشگران بازآفرینی، ایجاد هماهنگی‌ بین اقدامات دستگاه‌های دولتی و عمومی در محلات از طریق برنامه‌های اقدام مشترک و حضور توسعه‌گران و تسهیل‌گران به عنوان حلقه‌های واسط در برنامه‌های بازآفرینی محلات از فرضیات حاکم بر این برنامه به شمار می‌روند.

قزوینی در تشریح فرآیند اجرایی برنامه ملی بازآفرینی در سطح محلات اعلام کرد: با توجه به موارد مذکور انتخاب محله، راه‌اندازی مرکز توسعه محله، آغاز فرایند برنامه‌ریزی مشارکتی بازآفرینی محله، انتخاب توسعه‌گر، انعقاد قرارداد توسعه‌گر با ذینفعان، انجام تملک و عملیات اجرایی، نظارت بر اجرای طرح توسعه محله و اتمام عملیات طرح توسعه محله و خروج از محله، مراحل اجرایی این برنامه در هر یک از محلات به شمار می‌رود.

عضو هیئت‌ مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه این برنامه توسط مرکز توسعه محله و با مشارکت تمامی کنشگران تدوین می‌شود گفت: محتوای این سند در ۲ بخش راهبردی و عملیاتی، دستور کار بازآفرینی محله را تعیین می‌کند که چشم‌انداز بازآفرینی محدوده یا محله هدف، اهداف کلان و عملیاتی، اقدامات و برنامه‌های عملیاتی و اولویت آن‌ها، نقش هریک از کنشگران در برنامه‌ها و اقدامات و منابع مورد نیاز و در دسترس برای تحقق برنامه‌ها و اجرای اقدامات از جمله آن‌ها به شمار می‌رود.

وی در تشریح مأموریت و وظایف توسعه‌گر در برنامه ملی بازآفرینی نیز بیان کرد: توسعه‌گر شخصیت حقوقی است که با در اختیار داشتن تخصص‌ها و امکانات فنی و مالی در طرح‌های بازآفرینی شهری در حوزه کاربری‌های انتفاعی و غیر انتفاعی شامل مسکن، خدمات زیربنایی و روبنایی و فضاهای عمومی در مقیاس محلی و شهری، مدیریت و مسئولیت اجرا و سرمایه‌گذاری را برعهده دارد.

خواندن 2536 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395