یکشنبه, 20 خرداد 1397 ساعت 08:57

استفاده از سرمایه مردمی برای مقابله با تحریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: تأمین سرمایه صنعت نفت توسط مردم می‌تواند گشایش‌های قابل قبولی را در این صنعت ایجاد کند. چرا که نه تنها مردم را به این صنعت وارد می‌کند، بلکه از سرمایه های مردم که به باور بسیاری از کارشناسان، در حال حاضر در موارد صحیحی مورد استفاده قرار نگرفته اند، استفاده می شود.

این در حالی است که در حال حاضر یکی از مهم ترین نیازهای صنعت نفت کشور، سرمایه است. علاوه بر این گفته می‌شود که سرمایه راکد قابل توجهی در میان مردم وجود دارد و با توجه به شرایط موجود، بیشتر مردم میل به سفته بازی با این سرمایه ها در بازارهای ارز و طلا را دارند.

از این رو می توان این گونه نتیجه گرفت که اگر از این سرمایه ها در صنایع تعیین کننده کشور استفاده شود، بدون شک گشایش های قابل توجهی در صنایع و اقتصاد کشور صورت خواهد گرفت.

این در حالی است که چندی پیش در جلسه شورای عالی اقتصاد، درخواست وزارت نفت مبنی بر افزایش تولید نفت از 29 میدان نفتی در حال بهره‌برداری و نیز نگهداشت، نوسازی و بهسازی تجهیزات در این میدان‌ها تصویب شد.

علاوه بر این بیژن زنگنه وزیر نفت در خصوص این مصوبه شورای عالی اقتصاد در گفت ‌و گویی که با خانه ملت داشت، تصریح کرد: 29 طرح برای نگهداشت و افزایش تولید میدان ‌های در حال بهره ‌برداری در ایلام، خوزستان، گچساران، فلات قاره و فارس طراحی شده که پول و سرمایه آن قرار است از طریق مردم تأمین مالی شود.

وزیر نفت با بیان این که تمام فعالیت افزایش برداشت از این میادین به شرکت ‌های ایرانی واگذار می ‌شود، افزود: بیش از 75 درصد تجهیزات برای توسعه برداشت ‌ها ایرانی است و لیست مفصلی از تجهیزات ایرانی ضمیمه قرارداد می ‌شود که پیمانکاران مکلف هستند این تجهیزات را از شرکت‌ های ایرانی خریداری کنند.

وی با بیان این که یکی از اهداف اجرای این طرح ایجاد اشتغال و تقاضا برای کالا و خدمات ایرانی است، ادامه داد: 4 درصد از کل مبلغ درآمدی صرف رسیدگی به مناطق اجرای طرح ‌ها شده و طرح ‌هایی برای محرومیت‌ زدایی در این مناطق اجرا می ‌شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم، یادآور شد: بازپرداخت تمام اصل و فرع پول از محل 50 درصد درآمدهای اضافی حاصل از اجرای طرح ‌ها انجام می ‌شود.

زنگنه  با بیان این که در حال حاضر مناقصات این طرح‌ ها در جریان است، افزود: قراردادها در سال جاری آغاز می‌‌شود و مدت اجرای طرح از زمان اولیه دو سال است که بر این ‌اساس ظرف سه سال 460 میلیون بشکه به تولید اضافه می ‌شود و سپس تا 2 میلیارد بشکه به ‌نسبت خط‌ های تخلیه افزایش تولید خواهیم داشت که درآمد زیادی برای کشور ایجاد می ‌کند.

وزیر نفت، تصریح کرد: این یکی از بهترین طرح‌ هایی بوده که طراحی شده و با کمک 100درصدی شرکت‌ های ایرانی به نتیجه می ‌رسد.

تأمین مالی صنعت نفت کشور از ظرفیت ‌های مالی موجود در داخل کشور یکی از مباحثی بود که از سوی کارشناسان همواره طی سال های اخیر مورد طرح و تأکید قرار گرفته بود، اما این موضوع با توجه به امید دولت به تأمین مالی پروژه‌ های نفتی با جذب سرمایه‌ های خارجی تا حدودی کمتر مورد توجه قرار گرفت.

با این حال اکنون که بحث تحریم‌های ایران دوباره آغاز شده است و این گونه برداشت می شود که تامین مالی پروژه های اقتصادی از منابع خارجی تا حدودی با مشکل مواجه شود، توجه به ظرفیت‌ های داخلی می‌ تواند نه ‌تنها از دچار رکود شدن صنعت نفت کشور جلوگیری کند، بلکه با این رویکرد می ‌توانیم شاهد توسعه صنعت نفت باشیم.

به نوشته تسنیم، در حال حاضر حجم نقدینگی ایران حدود 1500 هزار میلیارد تومان است که در صورت اعمال سیاست‌ های درست برای جذب این سرمایه مردمی، می‌توان پروژه‌های متعددی را تأمین مالی کرد.

مسئولان بازار سرمایه کشور از جمله مسئولان سازمان فرابورس بار ها اعلام کرده ‌اند که ظرفیت تأمین مالی صنعت نفت از بازار سرمایه وجود دارد، پیش از این نیز شاهد صدور اوراق مشارکت نفتی در بازار سرمایه کشور و فروش چند دقیقه ‌ای این اوراق و استقبال کم‌ نظیر مردم و دارندگان سرمایه از این اوراق بوده‌ ایم.

بر این اساس می توان دریافت که تامین تأمین سرمایه افزایش تولید در 29 میدان نفتی و نگهداشت، نوسازی و بهسازی تجهیزات این میادین با سرمایه مردمی، اقدامی است که نه تنها می تواند مشکلات کمبود سرمایه را تا حدود بالایی برطرف کند، بلکه می تواند تحریم های جدید علیه ایران را نیز بی اثر کند.

علاوه بر این نکته قابل توجه دیگر این است که قرار است این سرمایه ها در اختیار شرکت های ایرانی قرار گیرد، به این معنی که توسعه دهنده این میادین شرکت های ایرانی خواهند بود. بر این اساس باید به این نکته نیز توجه کرد که این رویکرد می تواند در استفاده از توان داخل و کالای ایرانی نیز به صورت جدی موثر باشد.
خواندن 177 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395