یکشنبه, 20 خرداد 1397 ساعت 09:17

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اسبق کانون صرافان در گفت‌وگو با عصر اقتصاد؛

رانت ارزی حتی توسط مصرف‌کننده واقعی، فساد آفرین است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: با اجرای یکسان سازی نرخ ارز از فروردین ماه امسال و اعلام قیمت 4200 تومان برای هر دلار، دولت سیاست‌هایی را اتخاد کرد که دامنه آن تغییرات در اختصاص ارز و ایجاد محدودیت برای فعالیت صرافی‌ها بود.

در این راستا بانک مرکزی در تاریخ 21 فروردین ماه امسال همزمان با افزایش شدید نرخ ارز در بازار، طی اطلاعیه ای اعلام کرد: تمام اشخاصی که سابقا اقدام به خرید ارز به صورت اسکناس کرده و در تاریخ صدور این اطلاعیه بیش از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن ارز در اختیار دارند، حداکثر تا پایان فروردین ماه باید نسبت به سپرده گذاری ارزی در بانک های مزبور یا فروش آن به بانک ها اقدام کنند.

بانک مرکزی با اقدام به انتقال عملیات ارزی از صرافی به بانک ها، عملا صرافی‌ها را از ادامه کار در بازار ارز مطابق با روال قبل منع کرد. رییس کل بانک مرکزی در این خصوص گفته بود: شفافیتی که این تصمیم در تجارت خارجی ما ایجاد می کند مثبت و مفید است و این امر منجر به تقویت و تسهیل اجرای مقررات مبارزه با پولشویی می شود. بنابراین هیچ ارزی برای خروج سرمایه و قاچاق تخصیص داده نخواهد شد و با تامین تمام نیازهای واقعی، با ایجاد بازار سیاه مقابله می شود. سیف از مدیران بانک های عامل خواسته بود تا نگاه ویژه ای به موضوع تامین ارز مسافری داشته تا مردم در صورت سفر به خارج از کشور با مشکل مواجه نشوند.

این روند ادامه داشت تا جایی که بانک مرکزی اردیبهشت ماه امسال از سامانه نظام یکپارچه ارزی "نیما" با هدف تجمیع منابع و مصارف ارزی کشور و تخصیص به موقع ارز به متقاضیان رونمایی کرد. این سامانه با هدف تسهیل تامین ارز، ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان و امکان ایجاد فضای رقابت صرافان شروع به فعالیت نمود.

ولی اله سیف گفته بود: بانک ها و صرافی ها به عنوان بازیگران اصلی این سامانه باید به جایگاه خود اشراف داشته و زمینه تقویت سامانه "نیما" را به عنوان ابزاری برای ثبات بازار ارز فراهم کنند.

درخصوص عملکرد صرافی ها سال گذشته شاهد بودیم که همزمان با افزایش نرخ ارز، کمیسیون اقتصادی مجلس با ارسال نامه ای به هیات رییسه در خصوص فعالیت صرافی های غیرمجاز، خواستار جلوگیری از شکل گیری بحران جدید در اقتصاد کشور شد. در این نامه بر ضرورت نظارت بر عملکرد صرافی ها و پلمپ صرافی های غیر مجاز در سطح کشور تاکید شده بود.

پس از اعمال محدودیت های بانک مرکزی برای صرافی ها و همزمان با آرام شدن بازار ارز، زمزمه هایی مبنی بر بازگشت مجدد صرافی ها به خرید و فروش ارز مطرح شد و بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای اعلام کرد که تجار و فعالان اقتصادی دارای کد ثبت سفارش می توانند به صورت مستقیم ارز مورد نیاز خود را از صرافی ها خریداری کنند. البته نرخ همان 4200 تومان اعلام شده بود و هیچ خرید و فروشی خارج از این نرخ انجام نمی شود.

این درحالی است که بازار ارز در ماه های اخیر طی بخشنامه بانک مرکزی با محدودیت فروش دلار مواجه شده بود و همزمان با محدودیت صرافی‌ها در خرید و فروش ارز، شاهد کاهش دلالان و سوداگران بازار ارز بودیم و بسیاری از صرافی ها از خرید و فروش ارز های دلار و یورو خودداری می کردند.

در خصوص روند فعالیت صرافی‌ها و اقدامات بانک مرکزی در سامان بخشی به این حوزه، گفت وگویی با اصغر سمیعی رییس اسبق کانون صرافان داشتیم. سمیعی درخصوص محدودیت های بانک مرکزی برای صرافی‌ها در ماه های گذشته و بازگشت صرافي ها به فعاليت‌های ارزی در شرایط فعلی گفت: متاسفانه صرافان به طور کامل مجاز به از سرگیری فعالیت های خود نشده اند.

  • سامانه نیما دست دلالان را از بازار ارز کوتاه می کند

وی با اشاره به فعالیت سامانه "نیما" در مبادلات ارزی، افزود: این سامانه فقط برای صرافی های بانکی و معدودی از صرافی های خاص کارائی داشته و اکثریت قریب به اتفاق صرافان از استفاده از این سیستم محروم هستند. سامانه نیما می توانست بسیار کاراتر و موثرتر بوده و همه مبادلات خرد و کلان ارز را از مسافری گرفته تا تجاری و حتی بورس بازانه را پوشش دهد.

سمیعی متذکر شد: سامانه "نیما" می توانست دست دلالان را از بازار ارز کوتاه و به شفافیت فضای بازار کمک کند و کاملا به نفع مصرف کنندگان واقغی ارز باشد. به شرط اینکه نرخ دستوری را ملاک آن قرار نداده و اجازه می دادند که در این سامانه سازوکار عرضه و تقاضا حرف اول و آخر را بزند و تعیین قیمت ها به طور توافقی به عهده خریداران و فروشندگان باشد.

  • رانت ارزی حتی توسط مصرف کننده واقعی فساد آفرین است

رییس اسبق کانون صرافان درخصوص اینکه بازگشت مجدد صرافي ها به بازار ارز ممكن است تا شرايط فعاليت مجدد سوداگران و دلالان را فراهم و شاهد افزايش قيمت ارز باشيم، اظهار داشت: چیزی که موجب علاقمندی و در نهایت هجوم برخی از تجار به بازار ارز می شود، تفاوت نرخ ارز تثبیتی و دستوری با نرخ ارز در بازار است.

وی ادامه داد: بنده بارها به ایجاد رانت اعتراض کرده و هشدار دادم که زمانی که تفاوت نرخ اعلامی با بازار آزاد زیاد باشد، موجب رانت می‌شود. اگر این رانت به کسانی داده شود که مصرف کننده واقعی باشند، مانند مسافران، تجار، دانشجویان یا تولید کنندگان، در هر حال این امر حتی اگر از سر دلسوزی باشد، اشتباه و فساد آفرین است.

سمیعی با اشاره به اختلاف قیمت ارز رسمی و بازار آزاد عنوان کرد: زمانی که شاهد اختلاف بالای قیمت ها باشیم، تجار حتی در صورت عدم نیاز، برای خرید مراجعه کرده و مسافرت خارج از کشور هم مقرون به صرفه می شود.

  • دولت با شیب ملایم قیمت ارز را تعدیل کند

وی تاکید کرد: اگر دستگاه اقتصادی کشور با درایت و با شیب ملایم بر اساس معیارهای اقتصادی قیمت ارز را تعدیل کند، مشکلی پیش نمی آید. تک نرخی شدن واقعی ارز باعث رونق گردشگری در داخل کشور و تقویت تولید کنندگان داخلی می شوند. البته باید با مدیریت درست از صدمه به اقشار آسیب پذیر جلوگیری کرد.

  • وظیفه دولت جلوگیری از نوسانات ارزی توسط سود جویان است

وی در پاسخ به این پرسش که آيا وظيفه دولت تزريق ارز به صرافي ها بوده و يا اينكه فقط بايد نظارت بر عملکرد آن‌ها داشته باشد، تصریح کرد: وظیفه دولت بیشتر جلوگیری از نوسانات و تلاطمات توسط سودجویان و نه پائین نگاه داشتن مصنوعی نرخ ارز است. برای مثال آیا نمی شد اجازه داد تا دلار به قیمت واقعی و حتی گاهی قدری بالاتر بفروش برود و مازاد قیمت آن صرف اموری مثل سلامت و امنیت جامعه شود؟آیا رانتی که چه در سال‌های 90 تا 91 و چه در سال 96 از فروش دلار ارزان وارد بازار شده محاسبه شده وضرری که به بیت المال وارد شده است، آیا کمتر از تحریم احتمالی ظالمانه است.

  • نمی توان نرخ ارز را به صورت دستوری پایین نگه داشت

رییس اسبق کانون صرافان با اشاره به اینکه جلوگیری از افزایش قیمت ارز با دستور و تزریق، ممکن و مفید نیست، عنوان کرد: باید اجازه داد تا بازار با سازوکارهای خود نرخ واقعی را تعیین کند و با افزایش تولید و اشتغال و البته با کنترل نقدینگی، با افزایش تورم مقابله و نرخ سود و تورم کاهش یابد. در این صورت می توان با به کارگیری سیاست های موازی از افزایش نرخ ارز جلوگیری کرد.

سمیعی تاکید کرد: در شرایط تورمی، شاهد افزایش نرخ ارز هستیم و در این اوضاع  بانک مرکزی باید از نوسانات و تلاطمات ویرانگر ارزی جلوگیری کند.

  • بحران اقتصادی با پرداخت ارز ارزان به مسافران

رییس اسبق کانون صرافان در پایان خاطرنشان کرد: پرداخت ارز ارزان به مسافران خارج از کشور و یا واردکنندگان محصولات لوکس که مشابه آن در داخل کشور تولید شده و یا قابل تولید است، نه تنها مفید نیست، بلکه می تواند در بلندمدت اقتصاد کشور را با بحران مواجه کند.

خواندن 386 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395