یکشنبه, 20 خرداد 1397 ساعت 10:19

یک میلیارد دلار برای تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها تخصیص یافت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امسال برای اولین بار یک میلیارد دلار فاینانس برای گرفتن وام از بخش‌هایی مانند صندوق توسعه اسلامی و سازمان جایکای ژاپن به منظور تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های کشور در نظر گرفته شده است.

حسین عسکریان ابیانه شنبه شب در مراسم آغاز عملیات اجرایی کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه نیشابور افزود: بازپرداخت این وام بر عهده دولت خواهد بود. 
وی اظهار کرد: در قانون بودجه امسال همچنین علاوه بر اعتبارات ملی، از طریق شوراهای اداری استان نیز اعتبارات استانی به دانشگاه‌ها اختصاص می یابد و دانشگاه‌ها برای گرفتن کمک از استانداری‌ها دیگر با محدودیت قانونی مواجه نیستند. 
وی گفت: هم اکنون حدود 2 میلیون متر مربع طرح عمرانی در حوزه آموزش عالی کشور در دست ساخت است که از این مقدار حدود یک میلیون و صد متر مربع از محل اعتبارات دولتی و بقیه از محل درآمدهای غیر دولتی، مشارکتهای مردمی و خیرین ساخته می شود. 
عسکریان با بیان اینکه مشارکتهای خیرین در این بخش به 50 درصد افزایش یافته است افزود: با توجه به استقبال خیرین، ستاد جذب خیرین در آموزش عالی تشکیل شده و امسال شاهد افزایش مشارکت‌های مردم و خیرین در تکمیل طرحهای عمرانی، آموزشی و خوابگاه دانشگاه‌ها هستیم و دولت نیز در هر بخش آموزش عالی که توسط خیرین مورد حمایت قرار گیرد تا 50 درصد کمک خواهد کرد. 
وی اظهار کرد: حدود 2 هزار طرح عمرانی با پیشرفت فیزیکی بیش از 70 درصد در دانشگاه‌های کشور داریم که برای تکمیل آنها حدود 10 هزار میلیارد ریال مورد نیاز است و میزان بدهی دانشگاهها به پیمانکاران نیز حدود چهار هزار میلیارد ریال می باشد. 
وی گفت: استخدام نیروی انسانی در آموزش عالی به جز در بخش آزمایشگاهی و کارگاه‌ها ممنوع است و بیشتر به اعضای هیات علمی نیاز داریم. 
عسکریان افزود: طبق استانداردهای وزارت علوم باید به ازای هر 20 دانشجو یک عضو هیات علمی داشته باشیم که هم اکنون تعداد اعضای هیات علمی دانشگاههای کشور 31 هزار نفر است و نیازمند استخدام سالانه حدود 2 هزار نفر برای هیات علمی هستیم. 
مجتمع آموزش عالی نیشابور در سال 88 به دانشگاه ارتقا یافت که با چهار دانشکده هنر، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه و فنی مهندسی و 110 عضو هیات علمی، دارای بیش از 2 هزار دانشجو در 18 رشته کارشناسی و 14رشته کارشناسی ارشد است. 
شهرستان 450 هزار نفری نیشابور در 127 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد. 
منبع: ایرنا

خواندن 418 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395