یکشنبه, 20 خرداد 1397 ساعت 15:26

شاخص بورس 161 واحد افتاد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

شاخص بورس روز یکشنبه تحت تاثیر افت بهای نفت و فلزات در بازارهای جهانی با 161 پله کاهش در جایگاه 95 هزار و 915 واحدی ایستاد.

در معاملات روز یکشنبه 821 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 237 میلیارد ریال در 98 هزار و 416 نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد، شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 49 واحد افزایش یافت و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 45 واحد افت کرد.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 33 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. همچنین شاخص آزاد شناور 184 واحد پایین آمد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 216 واحد افت کرد، اما شاخص بازار دوم بورس 202 واحد افزایش یافت.
** گروه رایانه صدرنشین شد
گروه رایانه در معاملات امروز صدرنشین بورس بود؛ در این گروه 72 میلیون سهم به ارزش 509 میلیارد ریال داد و ستد شد. سهم عمده معاملات گروه رایانه امروز به نماد «پرداخت الکترونیک سامان کیش» که یک شرکت تازه وارد به بورس است، تعلق داشت.
گروه فلزات اساسی به ارزش 339 میلیارد ریال و خودرو به ارزش 168 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم، گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش 166 میلیارد ریال جای گرفت.
گروه فرآورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش 105 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
در معاملات امروز، نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و شتران(پالایش نفت تهران) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند، در مقابل، جم (پتروشیمی جم) و اخابر (مخابرات) با تاثیرگذاری مثبت مانع افت بیشتر شاخص شدند.
** افت آیفکس
شاخص کل فرابورس (آیفکس) با بیش از 2 واحد کاهش، به جایگاه یک هزار و 104 واحدی برگشت.
حجم معاملات در بازار‌های 9 گانه به بیش از 696 میلیون ورقه و ارزش آن نیز به بیش از یک هزار و 987 میلیارد ریال رسید.
نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و شپاس (نفت و گاز پاسارگاد) بیشترین سهم را در افت شاخص فرابورس داشتند، در مقابل ذوب (ذوب آهن) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) از عقب نشینی بیشتر شاخص آیفکس جلوگیری کردند.

خواندن 343 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395