دوشنبه, 21 خرداد 1397 ساعت 08:31

حمایت هماهنگ شانگهای از برجام

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد: اجلاس شانگهای روز گذشته به پایان رسید و به نظر می رسد که ایران گام مهمی را در راه عضویت در این سازمان مهم برداشته است. ایران در حال حاضرعضو ناظر سازمان همکاری‌ شانگهای به شمار می‌رود و همواره برای عضویت کامل در این نهاد ابراز تمایل کرده است. سازمان همکاری‌ شانگهای در سال ۲۰۱۱ میلادی با عضویت روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد. هند و پاکستان در سال ۲۰۱۶ به‌ عضویت کامل این نهاد منطقه‌ای درآمدند. علاوه بر ایران، افغانستان و مغولستان و بلاروس نیز اعضای ناظر پیمان شانگهای هستند.

به نظر می رسد احتمال این که امسال و در واکنش به خروج آمریکا از برجام به درخواست عضویت کامل تهران در پیمان شانگهای نیز پاسخ مثبت داده شود بالاتر رفته است. شاهد این مدعا صحبت های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در روز شنبه بود.

پوتین در جریان دیدار با حسن روحانی در حاشیۀ نشست شانگهای با اشاره به فعالیتهای طولانی مدت ایران در این سازمان خطاب به رئیس جمهوری ایران گفت: «موضع ما در این باره روشن است، ما از پیوستن کشور شما به عنوان عضو کامل در این سازمان پشتیبانی می‌کنیم.»

حسن روحانی نیز در این دیدار با اشاره به خروج آمریکا از برجام، خواستار یک گفتگوی «جدی» در این باره با روسیه شد. او با تاکید بر «نقش مهم و سازندۀ روسیه در اجرای برجام» اعلام کرد که ضروری است پس از خروج یکجانبۀ واشنگتن از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی، مسکو و تهران رابطه‌ای محکم‌تر ایجاد کنند.

علاوه بر این ، روحانی در سخنرانی خود در این اجلاس با انتقاد از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کشورهای مختلف اعلام کرد:” تاکید می کنم که تحریم های یکجانبه نه تنها با قوانین و مقررات بین المللی مغایرند، بلکه در روند تجارت مشروع بین المللی نیز خدشه وارد می کنند. در این زمینه، امنیت انرژی و برخورد غیر سیاسی با آن از الزامات توسعه منطقه ای و جهانی است و ضرورت دارد جامعه بین المللی در برابر سوء استفاده ابزاری از موضوع انرژی ایستادگی کند.”

بی تردید یکجانبه گرایی اقتصادی، سیاسی و حقوقی در مسیر تضعیف همگرایی منطقه ای است. در این زمینه، تلاش ایالات متحده  برای تحمیل سیاست های خود بر دیگران، خطری در حال گسترش است. نمونه اخیر یکجانبه گرایی و بی اعتنایی آمریکا به نظرات جامعه بین المللی، تصمیم آن کشور به خروج از برجام است. جمهوری اسلامی ایران تاکنون به تمامی تعهدات خود وفق برجام عمل نموده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون 11 مرتبه پایبندی کشورم به تعهدات برجامی را تأیید نموده است.

بندر چابهار، روابط ایران و هند را مستحکم می کند

رئیس جمهور روز گذشته دو دیدار مهم با نخست وزیر هند و رئیس جمهور مغولستان در حاشیه این اجلاس داشت . روحانی در دیدار “ نارندرا دامورداس مودی” نخست وزیر هندوستان، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از گسترش و تعمیق روابط همه جانبه با هندوستان به عنوان یک کشور دوست در منطقه استقبال می کند و آماده همکاری های راهبردی با این کشور است.

روحانی با ابراز خرسندی از روند رو به توسعه روابط تهران – دهلی نو، از مشارکت فعال هندوستان در طرح توسعه بندر چابهار استقبال کرد و گفت: بندر چابهار به عنوان پل ارتباطی هند به افغانستان و آسیای مرکزی تا اروپای شرقی می تواند روابط تاریخی و تجاری دو کشور و منطقه را بیش از پیش مستحکم سازد.

حسن روحانی روز گذشته در دیدار” خالتما باتولگا “ رئیس جمهور مغولستان نیزگفت: توسعه روابط اقتصادی مورد تاکید ما و به نفع ملتهای دو کشور است و ما بخش خصوصی و بازرگانان ایرانی را برای مشارکت در طرحهای توسعه ای مغولستان تشویق می کنیم.

رئیس جمهور در این دیدار که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چیندائو چین برگزار شد، با اشاره به نقش روابط بانکی برای تقویت همکاریهای اقتصادی مشترک، اظهارداشت: سرمایه گذاران ایرانی قادرند در زمینه های دامی در مغولستان سرمایه گذاری کنند.

رئیس جمهور چین: جهان، امروز در دوره توسعه و تحولات بزرگ است

شی جین پینگ رییس جمهوری چین به عنوان میزبان این اجلاس  پس از پایان نشست سران سازمان همکاری شانگهای همراه با طرف‌های دیگر شرکت کننده در نشست اعلام کرد: جهان امروز در دوره توسعه و تحولات و تعدیل بزرگ قرار گرفته، وابستگی بین کشورها نزدیک تر شده، احیای اقتصاد جهانی با مشکلاتی رو به رو شده و مسایل حساس بین المللی و منطقه ای پی در پی رخ داده است، هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند با این مسایل رو به رو شده و یا از آن شانه‌خالی کند. در حالی که کشورها با تقویت همبستگی و هماهنگی و برقراری روابط مشارکتی حاکی از تعمیق همکاری صلح آمیز، برابری، درهای باز و همبستگی، برد - برد و بهره مندی مشترک از دستاوردها، ثبات و توسعه پایدار را محقق خواهند ساخت.

شی جین‌پینگ رییس جمهوری چین اعلام کرد: پس از نشست سران چینگ دائو، کشور جمهوری قرقیزستان ریاست دوره‌ای این سازمان را بر عهده می گیرد. همه طرف‌ها از اجرای وظایف کشور ریاست دوره ای از سوی قرقیزستان پشتیبانی می کنند تا نشست سران سازمان همکاری شانگهای در سال آینده با موفقیت برگزار شود.

بیانیه نهایی این اجلاس نیز روز گذشته صادر شد و در این در بیانیه 17 سند مربوط به همکاری بین کشورها، مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، بیماری های همه گیر و آلودگی وجود دارد.

همچنین در این بیانیه مشترک در مورد وضعیت سوریه، ایران، اوکراین و شبه جزیره کره سوالاتی مطرح شد.

بیانیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در کینگ دائو تاکید داشت که بحران سوریه تنها از طریق یک فرایند سیاسی فراگیر تحت رهبری خود سوری‌ها می‌تواند حل شود و این فرایند باید مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و احترام به حاکمیت،‌ استقلال و تمامیت ارضی سوریه باشد.

کشورهای این سازمان همچنین در بیانیه خود از مذاکرات صلح در ژنو حمایت کرده و از همه طرف‌های درگیری خواستند تا اقداماتی ملموس به منظور اجرای تفاهم نامه ایجاد مناطق کاهش درگیری در سوریه در راستای ایجاد یک محیط مناسب برای راه حل سیاسی این کشور اتخاذ کنند.

کشورهای سازمان همکاری شانگهای همچنین بر غیرقابل قبول بودن استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه تاکید داشته و اعلام کردند از تحقیقاتی بی‌طرف و معتبر درباره حملات شیمیایی در سوریه حمایت می‌کنند.

همچنین رهبران این سازمان از طرف‌های توافق هسته‌ای برجام با ایران خواستند به وظایفشان براساس این توافق در راستای تضمین ثبات جهانی و منطقه‌ای پایبند باشند.

خواندن 333 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395