دوشنبه, 21 خرداد 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • یک کارشناس اقتصادی در گفت و گو با عصر اقتصاد:

دولت برای سودهای روز شمار بانکی چاره اندیشی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سمیه بابایی
عصراقتصاد: طبق آخرین آمارها حجم نقدینگی روند صعودی داشته و به ۱۴۶۳ هزار میلیارد تومان رسیده است . آمارهای جدید از ادامه روند افزایشی نقدینگی در اقتصاد ایران خبر می‌دهد. از حدود دو سال پیش و در دی ماه سال ۱۳۹۴ تاکنون حجم نقدینگی از حدود ۹۵۰ هزار میلیارد تومان تا ۱۴۶۳ هزار میلیارد تومان پیش رفته و بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رشد داشته است.
رشد نقدینگی در سال‌های اخیر همواره یکی از انتقادات کارشناسان به عملکرد بانک مرکزی بوده است. این در حالی است که در ماه‌های گذشته نیز با شدت گرفتن نوسانات بازار ارز این تاکید وجود داشت سرگردانی نقدینگی و حجم بالای آن موجب شده تا یکی از راه‌های ورود، بازار ارز و تقاضا برای خرید دلار باشد. از این‌رو بانک مرکزی سیاست‌هایی همچون پیش فروش سکه و انتشار اوراق سپرده با سود ۲۰ درصد را از بهمن ماه در دستور کار قرار داد.
کارشناسان معتقدند نقدینگی به جای تولید در پرداخت سود سپرده‌های کلان هزینه می‌شود.با وجود افزایش بالای حجم نقدینگی در هر سال، بنگاه‌ها همواره با کمبود نقدینگی مواجه هستند. زیرا این منابع به جای اینکه به سمت فعالیت‌های تولیدی و بخش واقعی اقتصاد هدایت شود، برای پرداخت سودهای کلان سپرده گذاران و پنهان کردن بحران بانکی، هزینه می شود.حال آنکه اقتصاددانان، همواره از افزایش نقدینگی شکایت کرده و خواستار جلوگیری از رشد بالای نقدینگی هستند.
این درحالی است که هرچه سپرده‌های دیداری و اسکناس دست مردم افزایش یابد، تحریک بازارهای دیگر نیز مستعدتر خواهد بود. از ۲۸ بهمن‌ماه سال گذشته بسته سیاستی بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز در قالب سه طرح به اجرا در آمد که در مهم‌ترین آن انتشار اوراق گواهی سپرده با سود ۲۰ درصد قرار دارد. این اوراق در عمل تفاوتی با حساب سپرده ۱۵ درصد نداشته و حتی سود آن پنج درصد هم بالاتر است. بانک مرکزی این نرخ را برای ایجاد جذابیت و کشاندن نقدینگی به سمت شبکه بانکی تعیین کرده بود تا بتوان تا حدی بازار ارز را کنترل کرد.
این عقب‌نشینی بانک مرکزی از سیاست کاهش نرخ سود در حالی رخ داده که پیش از این مسئولان بانک مذکور سیاست کاهش نرخ سود را با هدف حمایت از تولید مطرح کرده بودند.
در این خصوص گفت و گویی با فرهاد رمضان مدیرعامل گروه مالی سپهر سینا داشتیم . رمضان معتقد است اگر دولتمردان درحوزه‌های اقتصادی برای سود سپرده‌های پایان ماه تدبیری بیندیشند تا این پول‌های سرگردان به بازارهای موازی حرکت کند ، شاید می توانست جلوی هیجانات کاذب گرفته شود .
فرهاد رمضان درخصوص عملکرد دولت و بانک مرکزی در ساماندهی بازار ارز ،گفت: متاسفانه سیاست‌های ارزی دولت طی پنج سال گذشته موفقیت آمیز نبوده است .
وی افزود : درخصوص سیاست‌های ارزی باید ابزارهای لازم در نظر گرفته شود تا زمینه هموار شده و به اهداف خود برسیم، متاسفانه عمده اقدامات بانک مرکزی در ساماندهی بازار ارز در سال 97 صورت گرفت. البته ناگفته نماند که سیاست‌های حوزه بانکی و پولی در سیاست‌های ارزی تاثیرگذار است.

با کاهش نرخ سود ، نقدینگی به سمت دلالی رفت
رمضان با اشاره به نرخ سود سپرده‌های بانکی، ادامه داد: بخشنامه بانک مرکزی در شهریور ماه سال گذشته مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده‌ها ، موجب شد تا بخش اعظمی از نقدینگی از بانک‌ها خارج و به سمت بازارهای دیگر برود. در این مقطع تنها بازار بالقوه، مسکن و بورس بود که متاسفانه تدابیر لازم برای جذب نقدینگی در این دو بازار دیده نشد و افراد به سمت عملیات دلالی و واسطه گری رفتند که راحت ترین آن‌ها بازار طلا و ارز بود که موجب التهاب در این بازار شد. .
انتشار اوراق گواهی سپرده نتوانست نقدینگی را به بانک‌ها برگرداند
کارشناس بازار پول و سرمایه اظهار داشت : در پایان سال گذشته بانک مرکزی مجددا با انتشار اوراق گواهی سپرده ، نرخ سود سپرده‌های بانکی را افزایش داد اما باز هم نقدینگی به بانک‌ها برنگشت . درهمان مقطع نیز شاهد حجم بالای نقدینگی در بازار طلا، سکه و کالاهای ارز بر، مانند خودرو‌های خارجی و اقلام و تجهیزاتی که از خارج از کشور وارد می شود، بودیم .
این کارشناس بازار پول و سرمایه با اشاره به تاثیر سیاست خارجی در نوسانات بازار ارز، عنوان کرد: عملکرد دیر هنگام و اعوجاج در سیاست‌گذاری دولت و بانک مرکزی موجب شد تا بازار ارز با شوک جدی مواجه شود.
رمضان درخصوص تک نرخی شدن ارز توسط بانک مرکزی ،گفت : علی رغم اعمال محدودیت و تعیین قیمت 4200 تومان برای دلار و همچنین راه اندازی سامانه « نیما»، متاسفانه همچنان شاهد دو نرخ در بازار هستیم و می توان گفت در شرایط فعلی تک نرخی شدن ارز به درستی انجام نشده است .
وی با اشاره به اینکه اقتصاد ما دلاریزه است، تصریح کرد : متأسفانه در شرایط فعلی در مبادلات کالا ، نرخ ارز برای مبنای دلار آزاد محاسبه می شود .

دولت به دنبال حذف بازار سیاه ارز باشد
رمضان با بیان اینکه محدودیت‌ها می تواند موجب بازار سیاه شود، عنوان کرد: دولت به دنبال حذف بازار سیاه باشد تا بازار ارز، تک نرخی آزاد و رقابتی شود. مانند بسیاری از کشورها با نظارت وکنترل کافی پایانه‌های معاملاتی ارز درکشور را افزایش دهیم .
گسترش صرافی‌ها موجب منطقی شدن بازار ارز می شود
این کارشناس بازار پول و سرمایه با بیان اینکه درحال حاضر صرافی‌ها در قالب انحصار فرو رفته اند ، تصریح کرد: باید تعداد صرافی‌ها در کشور گسترده تر و معاملات آن‌ها گسترش یابد تا میزان معاملات افزایش و قیمت‌ها منطقی شود . در این صورت خرید و فروش ارز راحت تر شده و بازار کامل و منطقی
می شود . مطمئن باشید در این شرایط بازار می تواند به قیمت منطقی عرضه و تقاضای خود برسد .

عملکرد ناموفق سامانه «نیما»
وی در خصوص عملکرد سامانه«نیما» گفت: این سامانه عملکرد موفقی نداشته است. شاید تدبیر خوبی برای بازار ارز بوده ولی به دلیل اینکه دیرهنگام و در زمان اوج قیمت ارز عملیاتی شد، شاهدیم که بنگاه‌ها نفعی از این سامانه نبردند و با مشکلات بسیاری در این زمینه مواجهند . منطقی تر این بود تا ابتدا آزمون و خطای لازم انجام و سپس این سامانه عملیاتی می شد .

تفاوت در قیمت ارز موجب بازار سیاه می شود
وی در خصوص محدودیت منابع ارزی و موضوع خروج آمریکا از برجام گفت: ارز یک کالا است و تابع عرضه و تقاضای خود است. بنابراین باید دید که سمت عرضه قویتر است یا تقاضا و بازار به کدام سو می‌رود. تاکید
می کنم که تک نرخی شدن ارز با بازار آزاد فاصله چندانی نباید داشته باشد.اکنون عرضه و تقاضا در جای منطقی خود را قطع نمی‌کند و قیمت‌ها منطقی نبوده و می‌تواند بازار سیاه را تحت تاثیر قرار دهند.
وی در خصوص اینکه یکی از دلایل بحران‌های ارزی درکشور عدم ساماندهی ارز حاصل از صادرات است، گفت: دلایل بسیاری وجود داشته که منجر به نابسامانی بازار ارز شده است .

سود سپرده‌های بانکی عاملی برافزایش قیمت طلا و ارز
کارشناس بازار پول و سرمایه با اشاره به واریز سود پایان ماه سپرده‌های بانکی، ادامه داد: بانک‌ها در پایان هر ماه سودی را به حساب مشتریان خود واریز می کنند ، بنابراین میزانی از نقدینگی در اختیار افراد قرار گرفته و موجب می شود تا پول‌های سرگردان به سمت راحت ترین و ریزترین بازارها از جمله طلا و ارز برود .

دولتمردان برای سود پایان ماه سپرده‌ها تدبیرکنند
وی ادامه داد :اگر دولتمردان درحوزه‌های اقتصادی برای سود سپرده‌های پایان ماه تدبیری بیندیشند تا این پول‌های سرگردان به بازارهای موازی حرکت کند، شاید می توانست جلوی هیجانات کاذب گرفته شود .
رمضان تصریح کرد: ارز حاصل از صادرات، محدودیت در انتقال پول ، عدم راه اندازی بازار آتی ارز ، عواملی است که موجب شده تا به سمت بازارهای راحت بروند. سرمایه گذاران نباید با بازار ازاد کار کنند و باید در بازار سلف ارز فعالیت داشته باشند تا بتوانیم متقاضیان سرمایه گذاری در بازار ارز را به سمت بازار غیرنقد ببریم .

بازار آتی ارز مانع تقاضای کاذب در بازار
این کارشناس بازار پول و سرمایه با اشاره به فعالیت بانک‌ها در خرید و فروش ارز یاد آور شد : درصورت راه انداری بازار آتی ارز دیگر شاهد عرضه و تقاضای کاذب و دلالی نخواهیم بود .

بازار سرمایه بهترین مکان جذب نقدینگی سرگردان
این کارشناس اقتصادی در پایان با اشاره به عدم تقویت بازار سرمایه و بانک‌ها توسط دولت ، خاطرنشان کرد : اگر بانک‌ها نسبت به بنگاه‌های خود لطف بیشتری داشتند و بازار سرمایه رشد داشت دراین شرایط بورس بهترین محل جذب سرمایه‌ها و نقدینگی سرگردان جامعه می شد. بازار سرمایه برخلاف سکه و طلا بازاری مولد است و می‌تواند بنگاه‌های دیگر را تامین سرمایه کند.
خواندن 234 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395