دوشنبه, 21 خرداد 1397 ساعت 10:22

اطلاعات تکميلي

  • رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار در گفت‌وگو با عصراقتصاد؛

95 درصد کارگران امنیت شغلی ندارند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: در ایران گرایش به سوی تشکل‌های کارگری، مربوط به سال‌های پیش از انقلاب مشروطیت است. در آن سال‌ها بحران اقتصادی شدید که فشار آن بیش از همه طبقه کارگر را متأثر می ساخت از یکسو و رفتار ناهنجار کارفرمایان از سویی دیگر، سبب شد این فکر در بین طبقه کارگر ایجاد شود که برای حل مشکل، چاره ای جز اقدام گروهی ندارند. بنابراین در اثر فشار و خفقان و ممنوعیت اجتماعات، موفقیتی در این زمینه عاید کارگران زحمتکش نشد.

پس از انقلاب مشروطیت، کارگران مبادرت به تشکیل اتحادیه‌هایی از جمله اتحادیه کارگران چاپخانه‌های تهران و چند اتحادیه دیگر کردند که بنا به دلایلی از جمله نداشتن تجربه در این زمینه و اختلافات داخلی از بین رفتند و چندی بعد مجدداً اتحادیه کارگران چاپخانه‌های تهران و تعدادی اتحادیه دیگر از جمله اتحادیه کارگران صنعت نفت تشکیل شد که توانستند به پاره‌ای از خواست‌های خود من جمله تقلیل ساعات کار روزانه دست یابند، البته با توجه به اهدافی که داشتند عموماً ناکام بودند.

در واقع می‌توان گفت، سندیکا گرایی از سال‌های بعد از شهریور 1320 آغاز شده است. به این معنا که برای رسیدگی و مداوای دردهای مشترک و نشان دادن واکنش در برابر سختگیری‌های کارفرمایان، کارگران خود به خود گرایش بیشتری نسبت به یکدیگر احساس می نمودند حتی در بعضی از مراکز کارگری مثل اصفهان، آبادان، تهران و مازندران، اجتماعاتی تحت عنوان اتحادیه‌های کارگری بوجود آمده بود.

جامعه کارگری، همواره با چالش‌های بسیاری روبه رو بوده و با وجود پیگیری‌ها و اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات این قشر از جامعه از سوی نمایندگان کارگری، همچنان مشکلات و گرفتاری‌های آنها به قوت خود باقی است. اگر بخواهیم این مشکلات را دسته بندی کنیم، می توان آنها را در سه ضلع یک مثلث قرار داد که شامل امنیت شغلی، تأمین معیشت و تشکل یابی می شود و این مشکلات علاوه بر اینکه بر یکدیگر تأثیر دارند، بر دیگر بخش های اقتصادی و اجتماعی جامعه نیز اثر گذارند.

از آنجا که کارگران بخش اعظم جامعه را تشکیل می دهند و معمولاً به واسطه شرایط نامناسب کاری و معیشتی خود جزو قشر ضعیف جامعه نیز محسوب می‌شوند، دولت مکلف است طبق قانون اساسی از اقشار ضعیف در مقابل قشر قویتر حمایت کند.

به همین منظور با "اولیا علی ‌بیگی" رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار در خصوص وضعیت تشکل های کارگری در ایران به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید.

" اولیا علی ‌بیگی" رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، گفت: نقش تشکل های کارگری در بخش ششم قانون کار مشخص شده که از حیث قانونگذاری می توانند در مجموعه مرتبط با کارگران نسبت به ایجاد تشکل‌های کارگری اقدام کنند.

وی افزود: در ایران به دلیل عدم اراده کافی کارگران برای تشکیل وتقویت تشکل های کارگری، این تشکل ها از جایگاه شایسته برخوردار نیستند.

  • عدم حمایت کارگران از تشکل های کارگری

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، ادامه داد: متاسفانه تشکل های کارگری به لحاظ کیفی از توانایی لازم برخوردار نبوده و مورد حمایت و پشتیبانی کارگران نیستند. همچنین کارگران معتقدند که تمامی کارها واهداف مربوط به آنها را باید بدون هیچ گونه پشتیبانی تشکل های کارگری محقق کنند.

اولیا علی ‌بیگی تصریح کرد: حق عضویت یکی از مواردی است که در خصوص تشکل‌های کارگری مطرح و باید از این حقوق برخوردار شوند. به عنوان مثال؛ در کشورهای توسعه یافته مانند ترکیه یک روز حقوق در ماه به عنوان حق عضویت ماهانه به تشکل های کارگری ارائه می شود تا با کمک این حق عضویت ها کارگران مورد حمایت حقوقی وصنفی توسط تشکل کارگری قرار گیرند.

وی اظهار داشت: در سایر کشورها زمانی که تشکل های کارگری درخصوص موضوع خاصی از کارگران خواسته تا در صحنه حضور یابند، استقبال می کنند، اما متاسفانه در ایران حضور کارگران به شدت کمرنگ است.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در خصوص نقش تشکل های کارگری در بهبود فضای کسب و کار، بیان داشت: تشکل‌های کارگری در بهبود فضای کسب وکار نقش اساسی ندارند، اما با فرهنگ سازی و آگاهی بخشی نیروی انسانی  که اساس توسعه درکشور به شمار می روند، به پیشرفت فضای کسب وکار کمک می کنند.

اولیا علی ‌بیگی درخصوص ضرورت شکل گیری تشکل های کارگری، اظهار داشت: وجود تشکل های کارگری امری مهم و ضروری است. در سطح جهان وجود سازمان بین المللی کار به عنوان اولین سازمان تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد نشان می دهد که باید حوزه کار وکارافرینی در هر کشوری مورد توجه جدی  قرار گیرد. بنابراین حضور و نقش تشکل های کارگری در تمام کارگاهها امری بدیهی است.

به عنوان مثال؛ در یک کارگاه تولیدی، کارفرما به جای مذاکره با 100 نفر نیرو با نماینده آنها که همان تشکل کارگری است با صرف وقت کمتری وارد مذاکره می شود.

  • ضرورت ایجاد تشکل های کارگری برای صیانت از حقوق کارگران

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خواسته های کارگران محقق شده است، تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای برآورد نیازهای کارگران تلاش های زیادی صورت گرفته است، اما برای رسیدن به  اهداف و آرمان های مدنظر فاصله زیاد است.

  • 95 درصد قراردادهای کارگری موقت است

اولیا علی ‌بیگی ادامه داد: متاسفانه کارگران در شرایط امروزی  به دلیل قراردادهای موقت در بدترین وضعیت ممکن قرار دارند و 95 درصد آنها در کارهای مستمر با قراردادهای یک ماهه و سه ماهه مشغول به فعالیت هستند. بنابراین بهبود شرایط کارگران نیازمند اراده جدی مسئولان بوده تا به وضعیت مطلوب دست یابند، چرا که نبود امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران است.

  • وضعیت تشکل های کارگری در ایران مطلوب نیست

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در پایان در خصوص مقایسه وضعیت تشکل های کارگری در ایران با سایر کشورها، یاد آورشد: متاسفانه ایران در مقایسه وضعیت تشکل های کارگری با سایر کشورها از جایگاه مطلوبی برخوردار نیست. شایان ذکر است که ایجاد تشکل های کارگری امر مهم بوده و برای دست یابی به اهداف صنفی نیازمند تقویت روابط بین کارفرما وکارگران هستیم.

خواندن 320 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395