دوشنبه, 21 خرداد 1397 ساعت 23:00

دانشمند:با استفاده از ابزارهای مدرن؛ فشار بر بازار نقدی ارز را کاهش دهیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران بر استفاده از کارت‌های بانکی ارزی مانند مستر کارت و ویزا کارت برای کاهش فشار نقدی از بازار ارز تاکید کرد.

مسعود دانشمند عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با عصراقتصاد، گفت: اجازه دهیم تا کارت‌های بانکی ارزی مانند مستر کارت و ویزا کارت در ایران فعال شود تا مسافر در زمان خروج از کشور به جای حمل اسکناس از طریق صرافی‌ها و از کارت استفاده کند . هرچه قدر فشار را از بازار نقدی منتقل و نظامند شویم ،زمینه برای تک نرخی شدن ارز فراهم می شود .

دانشمند در ادامه در خصوص خروج آمریکا از برجام و تاثیر آن بر نظام بانکی کشور، افزود: متاسفانه هنوز معضلات سیستم بانکی ایران پس از اجرایی شدن برجام برطرف نشده است . مشکلات بانک‌های ایرانی، موضوعاتی مانند سوئیفت نیست ، بلکه مهمترین دلیل عدم همکاری بانک‌های امریکایی بوده که موجب شده تا بانک‌های بزرگ اروپایی نیز از ترس جرایم و تحریم‌های این کشور، مراودات بانکی با ایران نداشته باشند.

وی با اشاره به گروه اقدام مالی مشترک (FATF ) اظهار کرد : امریکا و کشورهای این گروه جلسات متعددی در این خصوص داشته  و این طرح مدت‌ها است در مجلس مطرح و بررسی شده است، روز یک شنبه نیز در صحن علنی مجلس مجددا به این موضوع رسیدگی و در نهایت مقرر شد تا به مدت 2 ماه مسکوت بماند. از طرفی سازمان(FATF )  به ایران مهلت داده است تا پایان ماه ژوئن تکلیف خود را مبنی بر حضور در این گروه مشخص کند. اگر دولت ایران پذیرش در این گروه را نپذیرد، گروه(FATF ) تصمیماتی مبنی بر مهلت چند ماهه به ایران و یا قرار گرفتن در لیست سیاه خواهند گرفت .

دانشمند تصریح کرد: مشکل اصلی نظام بانکی ایران این است که سایر کشورها، بهانه‌هایی مانندFATF  را پیش روی ایران گذاشته تا بر این مبنا بانک‌های امریکایی و اروپایی با ایران فعالیت نکنند.

وی در خصوص سوئیفت و مشکلاتی که با خروج امریکا از برجام در این زمینه ایجاد می شود، عنوان کرد: سوییفت بستری است که بتوان پیام‌های بانکی را به راحتی مبادله کرد و این بستر در ایران فراهم است اما باید درطرف مقابل کسی باشد که پیام‌های ما را دریافت کند . برای نمونه در یک خط تلفن میان دو نفر ، باید زمانی که تماسی برقرار می کنیم کسی در سمت مقابل پاسخگو باشد، در غیر این صورت این عملیات بی فایده بوده و متاسفانه شرایط فعلی ایران اینگونه است .

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: عدم اتصال به شبکه پیام رسان سوئیفت از سوی برخی افراد مطرح شده که باید گفت سوییفت کاملا برقرار است اما بانک کارگزاری که دستورات ما را اجرایی کند، وجود ندارد .

برجام مشکلات بانکی ایران را برطرف نکرد

وی با رد صحبت‌های رییس کل بانک مرکزی مبنی بر خروج امریکا از برجام و اینکه خللی در روابط بانکی ما نخواهد داشت،گفت : از ابتدای برجام این صحبت مطرح بود، درحالیکه در همان مقطع شاهد مشکلات بانکی با سایرکشورهای بزرگ دنیا بودیم .

دانشمند با اشاره به اینکه طبیعی است با خروج امریکا از برجام، بانک‌های بزرگ اروپایی به دلیل تحریم‌های ثانویه امریکا، حاضر به همکاری با ایران نباشند، عنوان کرد: بانک‌هایی مانندبانک‌های انگلیسی درصورت همکاری با ایران، نمی توانند در فضای پولی و مالی امریکا فعالیت کنند. بنابراین به منافع کشور خود نگاه کرده و در نهایت به سمت همکاری با بانک‌های امریکایی می روند.

بانک‌های بزرگ دنیا حاضر به همکاری با ایران نیستند

وی با اشاره به شرایط سخت نظام بانکی و مالی در ایران ، تصریح کرد: تجربه نشان می دهد که بانک‌های اروپایی به دلیل همکاری با ایران مشمول جرایم سنگینی از سوی کشور امریکا شدند و حتی بانکی بوده که به دلیل همکاری با ایران مشمول جریمه 4 میلیارد دلاری شده است. بنابراین بانک‌های بزرگ دنیا مانند دویچه بانک حاضر به همکاری با ایران نیستند.

ضرورت همکاری با بانک‌های کوچک محلی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: در شرایط فعلی بهتر است تا با بانک‌های کوچک محلی فعالیت کنیم که آمیختگی چندانی با نظام مالی امریکا ندارند و درصورت همکاری با ایران مشمول تحریم‌های کشور امریکا نمی شوند .

وی در خصوص دستاوردهای برجام برای نظام بانکی ایران، گفت : بعد از اجرایی شدن برجام کشورها موضوعاتی مانند FATF را مطرح و نتوانستیم از این سنگر و خاکریز عبور کنیم . برنامه نظام بانکی جهانی این گونه است که اگر کسی بخواهد در داخل ایران سرمایه گذاری کند، باید از طریق کانال بانکی وارد شود . زمانی که سرمایه گذار خارجی می خواهد مواد اولیه ، قطعات و ماشین الات برای تولید به ایران بیاورد، باید گشایش اعتبارات لازم توسط سیستم بانکی صورت گیرد.

دانشمند در ادامه اظهار داشت : در شرایطی که حتی کشورهای حوزه خلیج فارس مانند بحرین ، امارات و عربستان ، نظام بانکی خود را با ایران بسته اند، راه دشواری پیش رو داریم .

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تاثیر اندک برجام در روابط بانکی با سایر کشورها، تصریح کرد: از زمان اجرایی شدن برجام، مبادلاتی را فقط با چند بانک کوچک داشتیم و این درحالی است که این بانک‌ها پاسخگوی فعالیت‌های بزرگ ایران نبوده و بانک مرکزی باید سیاست گذاری لازم را در این خصوص انجام دهد .

ایجاد پیمان‌های پولی دو جانبه با  سایر کشورها

دانشمند در ادامه با ارائه پیشنهاداتی به بانک مرکزی، گفت : بهتر است تا پیمان‌های پولی دو جانبه با کشورهایی که طرف قرارداد ما هستند برقرار و تبادلات ارزی خود را به حداقل برسانیم . مثلا با کشورهایی مانند چین، عراق ، افغانستان ،کره و ... پیمان‌های پولی دو جانبه ببندیم.

وی عنوان کرد : اجازه دهیم تا کارت‌های بانکی ارزی مانند مستر کارت و ویزا کارت در ایران فعال شود و مسافر در زمان خروج از کشور به جای حمل اسکناس از طریق صرافی‌ها و از کارت استفاده کند . هرچه قدر فشار را از بازار نقدی منتقل کرده و نظامند شویم در این شرایط زمینه برای تک نرخی شدن ارز فراهم می شود .

تک نرخی شدن ارز به شرط تامین تمام نیازهای ارزی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پایان در خصوص سیاست‌های بانک مرکزی برای تک نرخی شدن ارز و در نظرگرفتن دلار در قیمت 4200 تومان، خاطرنشان کرد: تک نرخی شدن ارز زمانی امکان پذیر است که بتوانیم تمام نیازهای ارزی کشور را تامین کنیم .زمانی که فقط یک بار در سال به مسافر ارز پرداخت می شود و از طرفی اخذ عوارض خروج ازکشور ، نشان می دهد افرادی هستند که چندین بار در سال سفر می کنند. بنابراین ناچارند تا ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آزاد تهیه کنند و این امر موجب دو نرخی شدن ارز می شود . برای مثال فردی که برای سفر نیازمند 5 هزار یورو است در حالیکه بانک فقط 1000 یورو و یا معادل آن را به مسافر تحویل می دهد ، ناچار است تا ما بقی نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کند و این امر به چند نرخی شدن ارز دامن می زند .

خواندن 312 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395