سه شنبه, 22 خرداد 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • قاسمی در پاسخ به عصراقتصاد در مورد دیدار اون و ترامپ اعلام کرد

هشدار به کره شمالی: به آمریکا اعتماد نکنید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد: روز گذشته نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه برگزار شد.

در این نشست خبری که در محل وزارت امور خارجه برگزار شد، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال عصراقتصاد در مورد دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و موضع وزارت امور خارجه در مورد این دیدار تاریخی گفت: مواضع کلی ما در مورد مسائل شبه جزیره کره روشن است . ما علاقه مند هستیم که در این منطقه صلح و ثبات و امنیت برقرار باشد و از هر گامی در این زمینه و توسعه اقتصادی و رفاه مردم این منطقه استقبال می کنیم.

قاسمی با اشاره به سوابق و برخورد‌های آمریکا در مورد موضوعات بین المللی مانند برجام گفت:«با توجه به پیشینه و تاریخ رفتار و روابطی که از آمریکا می‌شناسیم به ویژه از شخص آقای ترامپ که در مدت ریاست‌جمهوری‌اش اقداماتی مبتنی بر کارشکنی، خروج از توافق‌ها و قراردادها و تخطی از تعهدات انجام داده است به ویژه در رابطه با برجام، نگاه خوش‌بینانه‌ای به این مساله نداریم و معتقدیم دولت کره باید با هوشیاری کامل در این خصوص برخورد کند چرا که ماهیت حاکمیت آمریکا ماهیتی نیست که بتوان خوش‌بینانه درباره آن قضاوت کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در رابطه با مواضع اخیر روسیه و برخی تحلیل‌ها حاکی از دور شدن این کشور از ایران در سوریه است، گفت: تا جایی که به خاطر دارم اتفاق جدیدی در روابط ما با روسیه در رابطه با سوریه اتفاق نیفتاده و مواضع روسیه در قبال دمشق و تهران روشن است. رایزنی‌های ما در روند آستانه و مذاکرات دوجانبه ادامه دارد و روسای جمهور ایران و روسیه اخیرا دیداری با یکدیگر داشته‌اند.

وی تاکید کرد: حضور ایران در سوریه همان‌طور که بارها اعلام شده به درخواست دولت این کشور و با هدف مبارزه با تروریسم است و موفقیت‌هایی که در چند سال گذشته به دست آمده در همین راستاست و آنچه در مطبوعات مطرح می‌شود مورد تایید نیست.ما همکاری خود را در سوریه به خوبی ادامه می‌دهیم تا بازگشت صلح و امنیت و از بین رفتن تروریسم در این کشور.

نتانیاهو نگران خشکسالی در ایران نباشد

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در  مورد ویدئوی اخیری که از سوی نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ارتباط با کم آبی در ایران و تلاش این رژیم جهت کمک به ملت ایران در راستای مبارزه با این موضوع منتشر کرده است و همچنین ادعاهایی که او علیه دولت ایران مطرح کرده ، گفت: این بار اول نیست که آقای نتانیاهو چنین کارهایی را انجام می‌دهد. او از این کارها زیاد انجام می‌دهد و بار اول نیست که از این حرف‌های بی‌ربط می‌زند.

وی با اشاره به جنایت‌های رژیم صهیونیستی در کشتار مردم فلسطین، گفت: آقای نتانیاهو و رژیم صهیونیستی باید دست از کشتار مردم فلسطین و جنایت‌هایی که هر روز انجام می‌دهد، بکشد و نیازی نیست که نگران موضوع خشکسالی در ایران باشد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: قطعا مردم ایران با توانمندی‌ها و وجود قشر فرهیخته‌ای که در کشور دارد توانایی حل و فصل مسائل خود را دارد و نیازی به این شعبده‌بازی‌ها ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به  سوال دیگری مبنی بر اینکه نتانیاهو در سفر اخیر خود به اروپا در ارتباط با مواضع ایران در مورد این رژیم مظلوم نمایی کرده است و این درحالی است که ایران همواره بهترین راه‌حل برای حل موضوع فلسطین را برگزاری رفراندوم بین مردم  واقعی این منطقه عنوان کرده است تصریح کرد: نگاه ا یران به موضوع فلسطین روشن است من فکر می کنم در یک رفراندوم در یک شرایط خاص تکلیف این رژیم اشغالگر کاملا  مشخص می ‌شود.

وی با بیان اینکه مقامات رژیم صهیونیستی در راستای خصومت با  ایران و ترویج ایران هراسی تلاش می کنند و اقداماتی را انجام می‌دهند تا بتوانند از این طریق یارانی را برای خود جذب کنند گفت: بهترین راه‌کار برای حل موضوع فلسطین راهکاری‌است که ایران مطرح کرده است و به نظر می رسد تا به این مرحله برسیم این وضعیت سرکوب ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با ارزیابی جمهوری اسلامی ایران از نشست اخیر گروه هفت و اختلافاتی که بین آمریکا و شش کشور دیگر این گروه صنعتی به وجود آمد از جمله نگاه متفاوت آمریکا و دیگر کشورهای عضو در مورد برجام، تصریح کرد: من به عنوان یک دیپلمات باید خوش‌بین باشم و خوش‌بین هستم که بتوانیم نهایتا در جهان امروز بدون آمریکا همکاری‌های برجامی خود را ادامه دهیم البته انتظارات ما از طرف‌های مقابل برای اجرای تعهدات‌شان سنگین است و آنها باید بتوانند رضایت ایران را جلب کنند.

وی ادامه داد: آنچه که در گروه هفت شاهد آن بودیم نشان از وقوع تحولات جدید در عرصه بین‌الملل است و اینکه کشورهای مستقل جهان تحمل قلدری و خودبزرگ‌بینی یک کشور را ندارند و به راحتی حاضر نیستند که دیکته‌های دیگران را با چشمان بسته بپذیرند. من فکر می‌کنم این اتفاقات یک نکته خاص و مشخص در تاریخ معاصر بود و این صف‌بندی‌ها و اختلافات ناشی از دگرگونی‌ها و تحولات در جهان در حال گذر است.

قاسمی افزود: آمریکا باید بپذیرد که این کشور نیز کشوری مانند دیگر کشورهاست و یک عضوی از مجموعه سازمان ملل و در همین چارچوب باید به نظرات و تصمیمات دیگر کشورها نیز احترام بگذارد و به آنها توجه کند.

شاید تلسکوپ ترامپ  اشکال فنی داشته است !

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با رسانه‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای ترامپ اخیرا در توییتی اعلام کرده که بعد از خروج آمریکا از برجام رفتار و تحرکات ایران در منطقه تغییر کرده  و به نوعی تا حدودی مهار شده است گفت: آقای ترامپ حرف‌های عجیب و غریب زیاد می‌زند و در همین چارچوب سوژه کاریکاتوریست‌ها و طنزپردازان هست. من نمی دانم منظور آقای ترامپ از تحرک چیست درواقع مفهوم سخنان ایشان را نمی‌فهمم.

قاسمی با بیان اینکه آقای ترامپ حتی به تعبیر هم پیمانانش دچار خودشیفتگی و خودکامگی است و سخنانی را مطرح می کند که معمولا توسط یک سیاستمدار برجسته مطرح نمیشود ادامه داد: من از سخنان ایشان چیزی متوجه نمی‌شوم . نگاه و مواضع ایران در مورد مسائل منطقه، غرب آسیا و تروریسم روشن است و فکر میکنم چیزی قابل تغییر در ارتباط به این حوزه‌ها نداریم .

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:‌ فکر

می کنم احتمالا ترامپ از اتاقی به اتاق دیگر جابه جا شده است و یا تلسکوپی که از آن از  کاخ سفید به منطقه نگاه می‌کرده اشکال فنی پیدا کرده است.

قاسمی در پاسخ به سوالی درباره خروج آمریکا از برجام و خروج برخی شرکت‌های اروپایی از ایران و نقش معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: ما این موضوع را در رسانه‌ها می شنیدیم که شرکتی پس از برجام در ایران حضور نداشته و برجام دستاوردی به همراه خود نداشته است. وی افزود: با خروج آمریکا از برجام و اعلام اینکه تحریم‌های آمریکا بر می گردد، برخی شرکت‌های اروپایی مواضعی را اتخاذ کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: شرکت‌های اروپایی مهلت 90 و 120 روزه دارند تا تحریم‌ها مجدد برگردد و باید صبر کرد و منتظر ماند که چه اتفاقاتی رخ خواهد داد و اینکه نتیجه مذاکرات ایران با شرکای خارجی خود چه می شود. وزارت امور خارجه به عنوان تسهیل کننده شرایط در کنار دیگر دستگاه‌ها خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد مذاکرات ایران  و چهار کشور اروپایی در ارتباط با موضوع یمن گفت: تا کنون ایران و چهار کشور اروپایی ایتالیا، آلمان،  فرانسه و انگلیس دو دور مذاکره در ارتباط با موضوع یمن داشته اند و ما با توجه به وضعیت بغرنج و پیچیده در یمن گفت‌وگوهایی را با این چهار کشور اروپایی آغاز کرده ایم و امیدواریم به راه ‌حلی برای برداشته شدن محاصره از این منطقه و امداد رسانی به مردم آن که نیازهای زیادی در این زمینه دارند دست پیدا کنند.

امیدواریم در دو ماه آینده لایحه الحاق به CFT  تصویب شود

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره مسکوت ماندن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) گفت: درباره این لایحه دو سال در دستگاه‌های ذیربط و ارگان‌هایی مانند شورای عالی امنیت ملی، وزارت اطلاعات و دستگاه‌های اقتصادی کار کارشناسی انجام شده و اصلاحات لازم صورت گرفته بود.

وی ادامه داد: تصور این بود که این لایحه روز گذشته بتواند به تصویب نمایندگان مجلس برسد ولی با توجه به مخالفت تعدادی از نمایندگان محترم و اصرار آن‌ها مبنی بر انجام اصلاحات، این تصور ایجاد شد که ممکن است در صورت به رای گذاشته شدن لایحه رای لازم را کسب نکند.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: البته نماینده دولت (سید عباس عراقچی) به صراحت مزایا و مضار تصویب این لایحه را مطرح کرد اما در نهایت تصمیم مجلس این شد که این موضوع مورد رای گیری قرار نگیرد و بعد از دو ماه مجددا درباره آن صحبت شود.

وی در عین حال گفت: جای خرسندی دارد که این لایحه در کمیسیون مربوطه تصویب شده است و امیدواریم در دو ماه آینده شرایط به گونه ای باشد که این لایحه به تصویب برسد.

قاسمی در پاسخ به این سوال که علت عدم مخالفت دولت با مسکوت ماندن این لایحه در مجلس شورای اسلامی چه بود وآیا این اقدام ابزاری برای چانه زنی در مذاکرات آتی است ،اظهار داشت: دولت علاقمند بود این لایحه با توجه به مزایایی که برای اقتصاد کشور می توانست داشته باشد هر چه سریعتر به تصویب برسد متاسفانه روز گذشته در مجلس این اتفاق نیفتاد.

وی اضافه کرد: اینکه این اقدام چه پیامدهایی دارد و چه گمانه زنی‌هایی درباره آن وجود دارد ، می توانم بگویم که مخالفت تعدادی از نمایندگان در مجلس باعث شد شرایط برای تصویب این لایحه مهیا نشود و تصمیم ریاست مجلس این شد که بهتر است بررسی این لایحه به آینده موکول شود.

خواندن 390 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395