سه شنبه, 22 خرداد 1397 ساعت 09:23

اطلاعات تکميلي

  • معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی تأکید کرد؛

ضرورت اصلاح و بهبود فضای کسب و کار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: کارشناسان معتقدند که می‌توان نخست چاله‌های مهم اقتصاد کشور را پیدا کرد و سپس حل آنها را در اولویت فعالیت‌های اقتصادی دولت‌ها قرار داد. آن‌ها معتقدند دولت باید بازتعریفی برای حوزه‌های مهم اقتصاد داشته باشد و شجاعانه برای ایجاد تغییرات در آن گام بردارد. اصلاح فضای کسب‌وکار و دوری از اقتصاد غیررقابتی که حاصلش فساد اقتصادی است، فصل مشترک کلام آنهاست.

به اعتقاد اغلب کارشناسان دولت باید نخست محیط کسب و کار و تولید کالاهایی که اهداف صادراتی ویژه دارند را رقابتی کند تا به ایجاد اشتغال نیز کمک کند. همراه با این اقدام، مبارزه با فساد و قاچاق در یک ضلع، اصلاح نظام بانکی و تنظیم بازارهای پولی در ضلع دیگر در مجموع مثلث توسعه اقتصاد کشور را در بخش تولید و صنعت رقم خواهد زد.

متاسفانه بر اساس رتبه بندی مؤسسات بین المللی و احساس فعالان اقتصادی در بازار، طی سال‌های اخیر شاخص‌های بهود محیط کسب و کار در کشور وضعیت مطلوبی ندارد. محیط کسب و کار نامناسب هزینه عملکرد بنگاه‌های اقتصادی را افزایش می‌دهد و باعث از بین رفتن انگیزه سرمایه گذاری و نیز عقب ماندن تولیدکنندگان کشور از رقبای جهانی می‌شود.

کارشناسان معتقدند، بهبود فضای کسب و کار نقش تعیین کننده‌ای در رشد و توسعه اقتصادی از طریق فراهم کردن شرایط رقابت پذیری و بستر سازی مناسب برای ورود مؤثر بخش خصوصی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند و گام موثری در جهت توسعه سرمایه گذاری بخش خصوصی، تولید و اشتغال بر می‌دارد ولی این روش هنوز در کشورمان عملیاتی نشده است. از این رو بنگاه‌های کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه توسعه تولید و اقتصاد می‌توانند در ایفای برنامه‌های بهبود شرایط کسب و کار مؤثر باشند چراکه

بر اساس آخرین آمار بانک جهانی، در اقتصادهای در حال رشد، 45 درصد از فرصت‌های شغلی بوسیله کسب و کارهای کوچک و متوسط تأمین می‌شود.

  • رسیدن به ایده آل‌های تولید

حال به گفته برخی کارشناسان به رغم مشکلات زیرساختی و برخی بی توجهی‌هایی که در گذشته به بنگاه‌های کوچک و متوسط شده، خوشبختانه چند سالی است که دولت به اهمیت این حوزه پرداخته است. ضرورت دور شدن از تولید غیر رقابتی در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط از اهداف بزرگ رسیدن به آرمان‌های توسعه صنعتی کشور است.

در همین رابطه فرشاد مقیمی معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران از برنامه ریزی برای توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط در طی سال‌های گذشته تا کنون خبر داد و با تاکید بر لزوم شناسایی مشکلات و موانع واحدهای صنعتی – تولیدی به خبرنگار «عصر اقتصاد» گفت: در حال حاضر بنگاه‌های کوچک و متوسط ابزارمهمی برای توسعه بخش تولید به ویژه صنعت کشور محسوب می‌شود. ایجاد فضای کسب و کار به عنوان مهمترین برنامه سازمان در راستای توسعه صنایع کوچک است که تا کنون گام‌های موثری در این رابطه برداشته شده است. به گفته مقیمی، در حال حاضر 41736 واحد صنعتی در 803 شهرک و ناحیه صنعتی مستقر می‌باشند. از این میزان در سال 95 حدود 19 درصد واحدها تعطیل شدند که خوشبختانه در سال گذشته این رقم روند کاهشی گرفت وبه 18.7 درصد رسید. این در حالی است که 2 هزارو 500 واحد در سال 96 به فاز بهره برداری رسیده است.

مقیمی با تاکید بر اینکه تاکنون 430 خوشه کسب وکار در سطح کشور شناسایی شده است ادامه داد: در حال حاضر پروژه توسعه 36 خوشه در فاز پیاده سازی و پروژه توسعه 90 خوشه خاتمه یافته است.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه گفت: توسعه بازارهای داخلی و صادراتی از طریق ایجاد کنسرسیوم صادراتی، برند مشترک، حضور مشترک در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، اعزام هیئت‌های تجاری، دعوت از هیئت‌های تجاری، مطالعات بازارشناسی و ...در برنامه سازمان است که در سال گذشته بخش بزرگی از این برنامه‌ها اجرا شد.

مقیمی با اعلام این مطلب ادامه داد: توسعه خوشه‌های صادراتی از تدبیر دیگری است که در همین رابطه اتخاذ شده است.

مقیمی یادآور شد: در برنامه توسعه خوشه‌ای، علاوه بر بحث توسعه بازارهای داخلی و صادراتی، محورهای بسیار متنوعی جهت توانمندسازی اعضای خوشه جهت حضور مؤثر و فعال در بازارهای داخلی و صادراتی انجام می‌شود. اما یکی از اصلی‌ترین برنامه‌هایی که جهت توسعه صادرات خوشه‌ها در حال انجام است، ایجاد و توسعه کنسرسیوم‌های صادراتی است که تا کنون بیش از 55 کنسرسیوم صادراتی در خوشه‌ها شکل گرفته است که در نتیجه این اقدامات ارزش صادرات خوشه‌ها در سال 96 مبلغ 274 میلیون دلار و ارزش صادرات کنسرسیوم‌ها در سال 96 بالغ بر 151 میلیون دلار شده است.

  •  سخن آخر

در همین حال تلاش برای ایجاد محیط مناسب کسب و کار و توجه به سیاست‌های صادراتی و رقابتی و تشویق نوآوری و توسعه منابع انسانی از دیگر فاکتورهای مؤثر در رشد بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط است. طی سال‌های اخیر مشکلات ساختاری اقتصاد، اتخاذ سیاست‌های نادرست تجاری، بانکی و مالیاتی، تحریم اقتصادی و نظیر آن موجب شد تا لطمات جدی به صنعتگران وارد شود. اما متاسفانه هنوز بسیاری از مشکلات بخش صنعت و تولید بهبود نیافته اگر چه سازمان‌ها و مراجع مربوط سعی بسیاری برای بهبود فضای کسب‌وکار داشته‌اند اما با وجود این مشکلات فراوانی سد راه فعالیت این قشر مهم وجود دارد. با این روند به‌رغم رشد و پیشرفت فناوری‌های گوناگون، امروزه صنعت کشور مشکلات زیادی نسبت به سال‌های قبل دارند

خواندن 299 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395