سه شنبه, 22 خرداد 1397 ساعت 09:53

نیاز اروپا به نفت ایران، دست آمریکا را کوتاه می‌کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: ایران در حال حاضر به عنوان یکی از تأمین کننده‌های مهم نفت اروپا شناخته می‌شود. به گونه ای که کشورهای اروپایی برای ادامه خرید نفت ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا ایستادگی نشان می دهند.

اما این موضوع که کشورهای اروپایی می خواهند خرید نفت خود را از ایران ادامه بدهند تنها به دلیل مخالفت کشورهای اروپایی با دولت ترامپ نیست، بلکه این کشورها تلاش دارند تا از رفتار انحصاری آمریکا در حوزه انرژی مستقل شوند.

آمریکا به عنوان کشوری که هم تولید نفت قابل توجهی دارد و هم واردات بسیار بالایی، هم از قیمت بالای نفت منتفع می شود و هم از قیمت پایین نفت. از این رو می تواند سیاست های انرژی خود را برای فشار به کشورهای دیگر تغییر دهد. برای مثال آمریکا می تواند با کاهش سطح ذخایر بنزین خود، قیمت نفت را تحت یک شوک افزایش داده و کشورهای اروپایی را به عنوان مصرف کننده‌های صرف نفت، با قیمت های بالای این محصول تحت فشار بگذارد.

بر این اساس سال ها است که این کشورها تلاش دارند تا خود را از انحصار نفتی آمریکا خلاص کنند. در چنین موقعیتی، کشوری مانند ایران که به صورت کاملا مستقل از آمریکا عمل می‌کند می‌تواند یک تامین کننده مطمئن برای اروپا به شمار برود.

در همین راستا روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا اعلام کرد، خریداران نفت ایران از حرکت آمریکا برای منزوی کردن تهران حمایت نمی کنند.

روزنامه یاد شده نوشت، تلاش دولت ترامپ برای تحت فشار قراردادن ایران به کشورهایی بستگی دارد که به درستی مبارزه آمریکا علیه ایران شک دارند و در مقابل آن چنان مقاومت می کنند که ممکن است یک عنصر اصلی این حرکت یعنی کاهش صادرات نفت ایران خنثی شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 9 مه (19 اردیبهشت) اعلام کرد که این کشور از برجام خارج می شود و به تعلیق تحریم های هسته ای این کشور علیه تهران ادامه نمی دهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور، تهران را به وضع «شدیدترین تحریم‌ های تاریخ» تهدید کرده اند با این حال، مشتریان نفت ایران خود را برای مقابله با تحریم صادرات نفت ایران آماده می کنند.

*به نوشته ایرنا، چین فروردین ماه گذشته معاملات آتی با سیستم قیمت گذاری یوان را راه اندازی کرد و قول داده است به خرید نفت از ایران که به احتمال زیاد پول آن را به یوان پرداخت خواهد کرد، ادامه دهد.

*تهران و مسکو نیز قراردادی را امضا کردند که براساس آن همه معاملات به جای اینکه در قبال دلار آمریکا باشد به صورت تهاتری انجام می شود، زیرا هر دو کشور خواهان کاهش نفوذ آمریکا بر اقتصادشان هستند.

ایران نیز تسویه حساب قراردادهای واردات کالا به دلار آمریکا را ممنوع و یورو را جایگزین آن کرد.

دهلی نو نیز اعلام کرده است که با پیروی نکردن از تحریم های آمریکا می خواهد به صیانت از منافع ملی خود بپردازد.

در همین راستا برخی تحلیلگران معتقدند، یک میلیون بشکه نفت در روز که تصور می‌شود با بازگشت تحریم ها از بازار خارج شود، ممکن است در عمل خارج نشود، زیرا در تجربه گذشته تحریم‌ها، آمریکا و اتحادیه اروپا هر دو نفت ایران را تحریم کرده بودند، اما این بار واشنگتن در تحریم نفت ایران تنهاست. کشورهای اروپایی امضاکننده برجام به وضوح نشان داده اند که از برجام خارج نخواهند شد.

بر این اساس باید به این نکته اشاره کرد که ایران امروز به عنوان یک تامین کننده مطمئن در بازار نفت شناخته می شود. در نتیجه اروپا برای مستقل شدن خود از سیاست های انحصاری آمریکا از صنعت نفت ایران حمایت خواهد کرد.

این در حالی است که نشست اوپک که در روزهای آتی نیز می‌تواند برای صادرات نفت ایران نقشی اساسی بازی کند. عربستان که گفته می‌شود تصمیم بر این دارد که تولید نفت خود را افزایش دهد، در این نشست اوپک باید رضایت اعضا را نسبت به این عمل جلب کند. با این وجود ایران و ونزوئلا هر کدام از اوپک خواسته اند که در دوره تحریم ها از آنها حمایت شود.

با این وجود در این راستا پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا می نویسد: نشست آینده اوپک که قرار است 22 ژوئن (اول تیر) در وین برگزار شود، در حال تبدیل شدن به یک جدال است.

درخواست دولت آمریکا از عربستان برای افزایش تولید نفت پیش از خروج واشنگتن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به منظور جلوگیری از افزایش شدید قیمت نفت در بازارها ممکن است اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) را برنجاند. علاوه بر این تمایل عربستان به تبعیت از خواست آمریکا، خشم شدید برخی اعضای اوپک را برانگیخته است.

این در حالی است که گفته می شود؛ اوپک به آسانی تسلیم خواست واشنگتن نمی شود. هیچیک از اعضای اوپک علیه دو عضو موسس این سازمان اقدام نمی کنند.

اظهار نظرها حاکی است که بخش در خور توجهی از اعضای اوپک با هر اقدامی برای افزایش تولید نفت مخالفند و این اقدام می تواند نشست آینده اوپک را توفانی کند.

یوجین وینبرگ از کامرزبانک آلمان گفته است که ممکن است نشست بعدی اوپک یکی از بدترین نشست های این سازمان از سال 2011 باشد.

در نتیجه ایران در حال حاضر حمایت تعداد بالای از اعضای اوپک و کشورهای اروپایی خریدار نفت تهران را به همراه دارد. موضوعی که می تواند دست آمریکا را از تحریم ایران کوتاه کند.

خواندن 228 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395