سه شنبه, 22 خرداد 1397 ساعت 10:01

اطلاعات تکميلي

  • خسروتاج؛

اغلب صادرکنندگان کار با «نیما» را بلد نیستند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت سیاست‌های دولت در خصوص نحوه تأمین ارز کالاهای وارداتی به کشور را تشریح کرد و گفت: منابع ارزی صادراتی، به سمت کالاهای اولویت‌دار وارداتی هدایت می‌شوند.

به گزارش خبرنگار عصر اقتصاد مجتبی خسرو تاج در نشست خبری که روز گذشته برگزار شد با اشاره به اقدامات هماهنگ دولت برای ساماندهی بازار ارز و شفاف‌سازی درآمدهای ارزی گفت: استفاده از منابع ارزی ناشی از صادرات نفت خام برای واردات بخشی از کالاها از طریق سیستم بانکی و استفاده از منابع ارزی ناشی از صادرات فرآورده‌های نفتی،‌ پتروشیمی و اقلام معدنی فلزی که در سامانه نیما فروخته می‌شود ازجمله این سیاست‌هاست و بر اساس سیاست دوم در فاز اول حدود 70 درصد صادرات غیرنفتی را پوشش می‌دهد که تا 80 درصد قابل‌افزایش است.

خسرو تاج با اشاره به راه‌اندازی سامانه نیما از 45 روز پیش گفت: بنا بر بخشنامه دوم اردیبهشت سال جاری معاون اول رئیس‌جمهور، ضوابط اقلام مشمول فروش ارز صادراتی در سامانه نیما مشخص‌شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود دلیل اصلی صادرکنندگان برای مقاومت در مقابل سامانه نیما را عدم اطلاع‌رسانی دقیق و آموزش استفاده از این سامانه بیان کرد و گفت: برخی صادرکنندگان آشنایی لازم برای استفاده از این سامانه را نداشته و لازم است مسئولین و رسانه‌ها برای این موضوع اقدام به اطلاع‌رسانی کنند. قطعاً درصورتی‌که آشنایی لازم برای اظهار ارز حاصل از صادرات در این سامانه آموزش داده شود اغلب صادرکنندگان دیگر با آن مشکل نداشته و برای این امر آمادگی خواهند داشت.

  • اظهار ۳۰ میلیارد دلار ارز در سامانه نیما

خسروتاج آورده ارزی اقلام صادراتی که در سامانه نیما اظهار خواهد شد را در سال جاری حدود 30 میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: در نظر داریم با این سیاست‌ها اولویت واردات را مدیریت کنیم و در دوره‌های سه‌ماهه ممکن است به مقدار اقلام تحت پوشش بیفزاییم به‌نحوی‌که 80 درصد صادرات غیرنفتی را شامل شود.

به گفته وی تأمین ارز واردات بخش دیگری از کالاها از طریق واگذاری اظهارنامه صادراتی کالاهای غیر آورده شده دربند 2 (تأمین ارز کالاهای وارداتی ناشی از صادرات فروخته‌شده در سامانه نیما) به متقاضیان واردات گروهی صورت می‌گیرد که حدود 20 تا 30 درصد صادرات غیر عمده کشور را پوشش می‌دهد.

وی افزود: شرکت‌های دولتی و شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های تحت مدیریت دولت و صادرکنندگان عمده مجاز به واگذاری پروانه صادراتی خود به سایر واردکنندگان نیستند و واردات توسط این صادرکنندگان از محل ارز حاصل از صادرات منحصر به تأمین نیازهای خود خواهد بود.

  • تعیین اقلام صادراتی در مقاطع سه ماهه

خسرو تاج ادامه داد: فهرست صادرکنندگان عمده به‌نحوی‌که با احتساب شرکت‌های دولتی و شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی حداقل 80 درصد صادرات کشور را شامل شود توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در مقاطع سه‌ماهه اعلام می‌شود.

به گفته خسرو تاج بر اساس ماده یک بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهور، همه صادرکنندگان غیرنفتی باید با استفاده از 4 روش و یا ترکیبی از 4 روش: واردات در مقابل صادرات، پرداخت بدهی ارزی خود، فروش ارز به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز و سپرده‌گذاری نزد بانک‌ها به تعهدات خود عمل کنند و ارز ناشی از صادرات کالاها باید با این روش‌ها در چرخه اقتصادی کشور صرف شود.

وی تصریح کرد: نکته مهم این است که صدور بخشنامه وزیر صنعت، معدن و فهرست اقلام تعرفه‌های کالایی در اجرای شفاف و دقیق بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهور است و صادرکنندگان ارز ناشی از صادرات را باید به سامانه نیما واریز کنند.

معاون صادراتی وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت همچنین اعلام کرد که لیست کالاهای منظور شده اقلامی هستند که عمدتاً توسط شرکت‌های دولتی، شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های تحت مدیریت دولت همانند فرآورده‌های نفتی و پالایشگاهی؛ پتروشیمی‌ها، مواد معدنی و محصولات معدنی فلزی، صادر می‌شود.

خسرو تاج افزود: به دلیل اینکه در موارد محدودی برخی از شرکت‌های بزرگ بخش خصوصی نیز اقدام به صادرات همین اقلام می‌کنند بنابراین برای اجرای یکسان ضوابط و عدم تبعیض کلیه افراد و شرکت‌های صادرکننده این اقلام مشمول فروش ارز صادراتی در سامانه نیما هستند.

  • عدم فروش ارز در سامانه نیما تخلف است

وی تصریح کرد: عدم فروش ارز ناشی صادرات در سامانه نیما تخلف محسوب شده و اعمال معافیت مالیاتی صادرکنندگان و سایر مشوق‌های صادراتی منوط به رعایت این دستورالعمل است.

وی در ادامه با اشاره به سایر کالاهای غیر پتروشیمی و معدنی و تعیین تکلیف درآمدهای ارزی صادراتی این کالاها گفت: این اقلام که عمدتاً توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد از اقلام خرد و باارزش صادراتی پایین است که در حال حاضر ضرورتی برای ورود آن به سیستم طراحی‌شده نیست.

خسروتاج ادامه داد: صادرات این اقلام در سال جاری بین 10 تا 15 میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شود و با سیاست‌های تشویقی ممکن است به 20 میلیارد دلار هم برسد.

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت همچنین اعلام کرد: لیست پیشنهادشده فهرست این اقلام خاص وارداتی در کارگروه ماده 14 سیاست‌های ارزی جدید نهایی شده و منتظر تأیید معاون اول رئیس‌جمهور است.

به گفته وی بخشنامه اجرایی نحوه واردات از محل اظهارنامه صادراتی ظرف روزهای آینده اعلام می‌شود.

  • خودروهای ثبت‌سفارش نشده، قاچاق نیستند

رییس سازمان توسعه تجارت ضمن تاکید بر اینکه خودروهای ثبت سفارش نشده، قاچاق نیستند، گفت: برای اینکه صادرکنندگان بتوانند ارز حاصل از صادرات را برای واردات به فعالان این بخش اختصاص دهند، لیستی تهیه شده که به زودی اعلام می‌شود.

وی تاکید کرد: در ارتباط با خودرو در گذشته در پنج نوبت اطلاع‌رسانی کرده‌ام. از اواسط سال گذشته متوجه شدیم برخی خودروهایی که در گمرکات ترخیص شده در سیستم ما ثبت سفارش نشده است.

خسروتاج با بیان این‌که انجام ثبت سفارش از سال‌ها قبل برون سپاری شده است و در اختیار یک شرکت قرار دارد، اظهار کرد: از سوی این شرکت گزارشاتی به ما رسید که بخشی از ثبت سفارش‌های صورت گرفته از سوی آنها انجام نشده است. ما نیز این موضوع را پیگیری کرده و در چند نوبت به نهادهای امنیتی اعلام کردیم. برای گمرکات، تعزیزات، سازمان حمایت و سایر نهادهای مربوطه نیز توضیحات لازم ارسال و گفته شد که حدود ۱۴۰۰ خودرو از طریق این سامانه ثبت سفارش نشده‌اند.

  • واردات خودروهای قاچاق نیست، رسانه ها اشتباه می کنند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که واردات این خودروها به معنای انجام فعل قاچاق نیست، افزود: برای واردات این خودروها تعرفه‌های گمرکی پرداخت شده و ثبت سفارش هم صورت گرفته است. برهمین اساس نمی‌توان گفت که واردات آنها به شکل قاچاق بوده است، اما به هر حال سوال اینجاست که این واردات توسط چه کسانی صورت گرفته است، چرا که در یک مقطع زمانی تنها افرادی که دارای نمایندگی رسمی بودند مجاز به واردات خودرو می‌شدند و حال آنچه درباره این خودروها اتفاق افتاده این است که ۶۴۰۰ دستگاه خودروی خارجی از طریق افرادی به غیر از نمایندگی‌های رسمی وارد شده است.

خسروتاج ادامه داد: درباره این خودروها لازم است ابتدا به صورت شفاف موضوع مطرح شود، سیستم ما آنقدر قابلیت داشته که حتی لیست مواردی که بدون ثبت سفارش وارد شده را اعلام کرده‌اند، اما به هر صورت باید توجه داشت که در مورد این خودروها یک تخلف اداری صورت گرفته و آنچه رخ داده به معنای قاچاق نیست، چرا که عوارض واردات این خودروها پرداخت شده و کالای وارد شده هم کالای ممنوعه نبوده است. حال در این میان عده‌ای می‌گویند که چندین میلیارد حقوق دولت پایمال شده است اما من زمانی که این افراد را دیدم با خود گفتم عجب اوضاع و احوالی شده است، هر فردی هرچه دلش می‌خواهد می‌نویسد!

  • فرجام تجارت ایران بعد از برجام

وی در خصوص برجام و بحث اتحادیه اروپا، توضیح داد: تاکنون به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا در دوران پس از خروج آمریکا از برجام مواضع سیاسی خوبی را لحاظ کرده و تاکید دارد که همچنان در برجام خواهد ماند، اما به هر صورت امروز اروپا با شرایط خاصی مواجه شده که شاید هیچ گاه در تاریخ خود چنین مساله‌ای را تجربه نکرده است. اکنون طبق قوانین موجود هرچه شرکت‌های اروپایی اگر تنها یک سهامدار هم داشته باشد می‌توانند براساس منافع بازار تصمیم بگیرند.

 خسروتاج ادامه داد: به هر صورت اروپا در حال تلاش است که این چالش را حل کند و تاکنون موضع اتحادیه اروپا را می‌توان نوعی شکست رسمی برای آمریکا تلقی کرد.

  • جزییات تراز تجاری کشور در دوماهه ابتدای سال جاری

خسرو تاج افزود: در دوماهه امسال ارزش صادرات غیرنفتی (کالا و میعانات گازی) 7.7 میلیارد دلار بوده است و 22 درصد رشد نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: واردات کالا در همین مدت 6.7 میلیارد دلار بود که نیم درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت بابیان اینکه 5 کشور اول صادراتی 65 درصد سهم کل صادرات کشور را از آن خودکرده‌اند گفت: 5 بازار نخست صادراتی کشور به ترتیب چین با ارزش 1.4 میلیارد دلار، امارات متحده عربی با 1.3 میلیارد دلار، عراق با 1.1 میلیارد دلار، افغانستان با 577 میلیون دلار و هند با 469 میلیون دلار بوده است.

به گفته وی 5 مبدأ اول وارداتی کشور به ترتیب چین با 1.7 میلیارد دلار، امارت متحده عربی با 986 میلیون دلار، جمهوری کره با 423 میلیون دلار، آلمان با 357 میلیون دلار و ترکیه با 353 میلیون دلار بوده است.

خسروتاج در ادامه اعلام کرد: بیشترین اقلام صادراتی بنا بر کتاب مقررات در 2 ماهه گذشته فصل 27 با سوخت‌های معدنی،‌ روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن‌ها مواد قیری و موم‌های معدنی با 2.4 میلیارد دلار و صادرات مواد پلاستیکی و اشیا ساخته‌شده از این مواد با 1.05 میلیارد دلار بوده است.

به گفته وی ارزش کل صادرات غیرنفتی ده فصل اول کتاب مقررات صادرات در 2 ماه سال جاری حدود 6 میلیارد دلار بود که 77 درصد از صادرات غیرنفتی را در این مدت به خود اختصاص داد و 30 درصد رشد کرد.

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: تنها از 4 کشور 20 کشور هدف صادراتی شامل هند، تایوان، ترکمنستان و ژاپن کاهش صادرات صورت گرفته و از 16 کشور افزایش فراوانی در صادرات صورت گرفته است به‌طوری‌که ارزش صادرات به این کشورها که حدود 91 درصد صادرات دوماهه را از آن خود کردند با 21 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 7.02 میلیارد دلار بوده است.

  • ارزش واردات در دوماهه ابتدای سال ۹۷

وی ادامه داد: بر اساس آمار گمرک و به تفکیک فصول عمده کتاب مقررات جمع ده فصل اول ارزش واردات دوماهه ابتدای سال 4.3 میلیارد دلار بود که این میزان 64 درصد کل واردات کشور را به خود اختصاص داد.

همچنین به گفته رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت طی 2 ماهه ابتدای سال سهم کالاهای واسطه‌ای 63.5 درصد، سرمایه‌ای 15.4 درصد، مصرفی 15.3 درصد و سایر 5.8 درصد از کل واردات بوده است و بدین ترتیب واردات کالاهای مصرفی 3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاش داشته است.

به گفته خسروتاج بیشترین واردات بر این اساس رآکتورهای هسته‌ای، دیگ‌های بخار و آبگرم، ماشین‌آلات وسایل مکانیکی، اجزا و قطعات آن‌ها با 1.1 میلیارد دلار بوده است.

بررسی مهم‌ترین مبادی واردات کشور طی دوماهه اول سال نشان می‌دهد که واردات از اکثر کشورهای مبدأ کاهش داشته و ارزش واردات از 20 کشور اول وارداتی 6.1 میلیارد دلار بوده است که 90 درصد ارزش کل واردات کشور را از آن خود کرد.

به بیان خسرو تاج ارزش مبادلات تجاری (صادرات کالا و میعانات و نیز واردات 14.5 میلیارد دلار در دوماهه اول سال بوده است و این در حالی است که تراز تجاری کشور در همین مدت 942 میلیون دلار مثبت شد و نسبت صادرات غیرنفتی به واردات در دو ماه اول سال 1.14 بوده است.

وی با اشاره به 100 قلم اول صادراتی کشور گفت: درصد تغییرات دوماهه ابتدای سال 97 نسبت به دوماهه ابتدای سال 96 در اکثر اقلام افزایشی بوده است.

خواندن 344 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395