سه شنبه, 22 خرداد 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت در پاسخ به عصر اقتصاد عنوان کرد

ظرفیت بالای اکو برای تقویت روابط متقابل در منطقه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: رخدادهای اخیر در صحنه بین الملل شرایط جدیدی را برای ایران هم در جایگاه جهانی و هم در شرایط داخلی رقم زده است.

امروز معادلات جهان با رفتارهای غیر دیپلماتیک رئیس جمهور آمریکا در حال تغییر است و به گفته بسیاری از کارشناسان و دولتمردان بین المللی یکه تازی آمریکا و دلار رو به افول است.

پس از خروج ترامپ از برجام، دولت روحانی که از شروع به کار،  تقویت روابط با قدرت های مطرح اروپایی و منطقه را در دستور کار خود قرار داده بود، بیش از پیش به تقویت و افزایش روابط خود با اروپا پرداخت. نمونه های آن را در اجلاس اخیر شانگهای و سفرهای بی وقفه وزیر امور خارجه کشورمان شاهد بودیم که مسیر عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگهای را تقویت کرد و دیدارهای حاشیه ای تاکید دوباره ای شد بر حمایت از حفظ برجام بدون حضور آمریکا.

سازمان اکو یکی دیگر از سازمان هایی است که با عضویت 10 کشور منطقه می تواند به شرایط جدید ایران کمک کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به عصر اقتصاد با تایید این موضوع خاطر نشان کرد: اکو هم مانند سازمان همکاری های شانگهای جزو پیمان هایی است که ظرفیت های بالایی برای تقویت روابط متقابل دارد و در دستور کار دولت برای افزایش و ثبات روابط منطقه ای قرار گرفته است.

فردی که با یک توییت نشست گروه هفت را دچار اخلال می کند قابل اعتماد نیست

سخنگوی دولت افزود: دشمن سیاست جنگ روانی را علیه ما به راه انداخته و نباید به آن دامن زد. وی افزود: رهبر کره شمالی با چه کسی می خواهد مذاکره کند؟ آیا این فردی که در هواپیما با یک توییت نشست سران گروه هفت را دچار اخلال می کند قابل اعتماد است؟! نوبخت ادامه داد: این شخص نماینده ملت فهیم آمریکا نیست و مطمئنا ملت آمریکا در انتخاب های آینده خود، او را از ملت خود مبرا خواهد کرد.

توهین به صالحی خیانت بود. قوه قضاییه پیگیری کند

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون حواشی ایجاد شده در راهپیمایی روز قدس امسال، اظهار داشت: در رخداد موهومی که در روز قدس صورت گرفت، چند نفر نسبت به یکی از افراد خدوم و دانشمند هسته‌ای کشورمان که بخشی از دستاوردهای هسته ای حاصل تلاش ایشان است، توهین‌هایی انجام دادند. وی افزود: آنهایی که به آقای صالحی توهین کردند هم به این سرمایه ملی توهین کردند و هم حرکت عظیم و پاک ملت در روز قدس را مخدوش ساختند و این یک خیانت بود.

وی در خصوص افزایش غیرقانونی قیمت خودرو در بازار آزاد، گفت: حجم بالایی از نقدینگی در کشور وجود دارد که می تواند در بانک ها قرار بگیرد و سود دریافت شود. به هر دلیلی اگر احساس شود که این نقدینگی در کوتاه مدت سود بیشتری در بازار دیگری حاصل می شود، عده ای پول خود را از شبکه بانکی خارج و به آن بازار می برند. ملت این توقع بجا را دارد که ببینند چه اتفاقی افتاده که برخی بنگاه‌ها افزایش قیمت داشته اند، رییس جمهور محترم در این زمینه تاکید داشته و یکی دو هفته پیش رییس سازمان بازرسی هم در جلسه دعوت شد تا این مشکلات رفع شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی پیرامون اخذ تضمین در قراردادهای خارجی، گفت: پنج کشور باقی مانده در برجام اعتقاد به ماندن در برجام دارند. شرط جمهوری اسلامی ایران نیز اجرای تعهدات است.  باید در مدت باقی مانده ببینیم کدام شرکت ها

می خواهند بروند و کدام شرکت ها می خواهند بیایند؛ اما در مجموع تامین منافع ما مهم است و مهم نیست که با کدام شرکت باشد.

 سخنگوی دولت در خصوص اصلاح نظام بانکی و اظهارات علما در این باره گفت: دغدغه بزرگان و علما نسبت به نظام بانکی دغدغه به حقی است. یکی از دستور کارهای شورای عالی سه قوه بحث نظام بانکی است. دولت 8 برنامه برای بانک ها داشته که بخشی از آن سال گذشته اجرا شد. نوبخت ادامه داد: افزایش سرمایه های دولت نزد بانک ها از جمله دیگر اقدامات بود. در تعامل با قوای دیگر سعی می کنیم مشکلات نظام بانکی را برطرف کنیم.

امیدوارم مجلس تصمیم سنجیده ای در مورد الحاق ایران به FATF اتخاذ کند

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت از لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی مبارزه با تروریسم دفاع جدی نمی کند و هزینه تاخیر درتصویب این لایحه را چه کسی باید بدهد، گفت: این لایحه در چارچوب قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور است .علاوه براین ما پولشویی را مردود می دانیم و برای مقابله با آن هم قانون داریم و حتما تامین منابع برای تروریست ها را هم محکوم می کنیم.

 وی با تاکید بر اینکه اگر کسی مقاومت را نیروی تروریست می داند مغرضانه حرف می زند افزود:اسرائیل و آمریکا حامی تروریسم هستند با این حال وقتی لایحه را تصویب نمی کنیم بی جهت ما را در مظان اتهام قرار می دهند در حالی که اگر در آنجا حضور داشته باشیم بهتر می توانیم از مواضعمان دفاع کنیم.

 سخنگوی دولت خاطرنشان کرد:ما در مجلس جلسات غیرعلنی درخواست کردیم و حتی دبیر شورای عالی امنیت ملی هم توضیح دادند. خود ما و تمام مسئولین وزارت امور خارجه در جلسات غیرعلنی و علنی بر اهمیت این لوایح تاکید کردیم با این حال باید بپذیریم که تفاوت نگاه در کشور وجود دارد و عده ای نگاهشان با ما متفاوت است.

 وی با بیان اینکه برای منتقدین احترام قائل هستیم، خاطرنشان کرد: در گذشته هم دیدیم به دفعات وزرا را استیضاح کردند ولی اکثریت مجلس نگاه دیگری داشتند اگر(این لایحه) را به رای واسپاری می کردیم آنها رای می دادند.

 نوبخت یادآور شد: با این حال خوشبختانه یا متاسفانه هیچ مضایقه ای از فشارهای بیرونی و پیامکی نشد و این اتفاق افتاد.امیدواریم در مرحله بعد تصمیم سنجیده ای از سوی مجلس شورای اسلامی شاهد باشیم.

وی همچنین در مورد برخی اظهار نظرها در مورد مسکوت ماندن لایحه FATF برای اطلاع از نظر رهبری گفت: اینکه هر مساله ای را به رهبر انقلاب ربط دهیم درست نیست و اگر ایشان مخالفتی با این لوایح داشت در شورای عالی امنیت ملی تایید نمی شد.

 برجام نبود حتما روزی بیش از صدها میلیارد تومان ضرر می‌کردیم

وی افزود: اگر برجام نبود حتما روزی بیش از صدها میلیارد تومان ضرر می‌کردیم. در شرایط تحریم میزان صادرات نفت در حداقل خود قرار داشت اما پس از برجام توانستیم نفت بیشتری را به فروش برسانیم.

حقوق شاغلین، بازنشستگان و یارانه‌ها تا قبل از عید فطر پرداخت می‌شود

 سخنگوی دولت گفت: با توجه به نزدیک بودن عید بزرگ فطر تمهیداتی بین سازمان برنامه و بودجه و خزانه اندیشیده شده تا قبل از فرارسیدن این عید، حقوق شاغلین و بازنشستگان و هم یارانه ها را پرداخت کنیم.

وی گفت: دولت خود را برای عید فطر آماده کرده است که بهترین تبریک دولت به ملت، پرداخت بخشی از معوقات است. نوبخت افزود: با توجه به نزدیک بودن به عید بزرگ مسلمین و عید فطر تمهیداتی اندیشیده شده است بین سازمان برنامه و بودجه و خزانه تا اینکه قبل از عید فطر همه حقوق شاغلین و هم بازنشستگان و یارانه ها را پرداخت کنیم. رقم سنگینی خواهد بود اما تاکید رئیس جمهوری بسیج امکانات برای این بود که قبل از عید فطر همه حقوق و درصد افزایشی که صورت گرفته را برای شاغلین و بازنشستگان پرداخت کنیم.

سخنگوی دولت همچنین یادآور شد: همه پاداش‌های بازنشستگان ظرف سه ماه آینده پرداخت می‌شود. وی با اشاره به همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: خود را موظف به جبران فاصله دریافت‌ها می‌دانیم. امسال مجلس ٢١٠٠ میلیارد تومان برای بازنشستگان در نظر گرفت که دولت خود فاصله ٢١٠٠ میلیارد تومان تا ٣٤٠٠ میلیارد تومانی را که سال گذشته پرداخت کرده بود  را تقبل کرد. امسال مجموعا ٣٤٠٠ میلیارد تومان بین بازنشستگان توزیع می‌شود.

معاون رئیس جمهوری درباره خرید گندم از کشاورزان نیز گفت: تا ۲۰ خردادماه، ۲ میلیون و ۶۸۵ هزار تن گندم به ارزش سه هزار و ۵۶۵ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است که از این رقم یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و حدود یک هزار و ۷۶۵ میلیارد تومان باقیمانده است.

خواندن 292 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395