چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 09:03

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه شیشه و آینه تشریح کرد؛

صنعت شیشه کشور، دلار را خجل می‌کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

روشنک حاجی بیگی

عصراقتصاد: صنعت شیشه‌سازی کشور و صنایع جانبی آن، در زمینه‌های کمی و کیفی دستاوردهای خوبی داشته و در حال حاضر با ظرفیت تولید سالانه بیش از 1.6 میلیون تن شیشه تخت و 800 هزار تن مصنوعات شیشه‌ای، چهار درصد شیشه دنیا را تأمین می‌کند.

غنای معدنی کشور و دسترسی آسان به مواد اولیه تولید مانند پودر سیلیس، کربنات، دولومیت و خرده‌شیشه به‌عنوان مزیت اصلی این صنعت محسوب شده و نگرانی فعالان این بخش را به جهت تأمین مواد اولیه برطرف کرده است.

صنایع شیشه‌ای در شاخه‌های ساختمان‌سازی، صنایع غذایی، تهیه لوازم‌خانگی، صنایع خودروسازی و صنایع داروسازی و آزمایشگاه در کشور فعالیت کرده و کیفیت محصولات این صنعت باعث شده ترکیه برای رقابت با محصولات صادراتی ما به این کشور، تعرفه 55 درصدی وضع کند.

از آنجاکه توسعه صادرات، ازجمله استراتژی‌های مهم در رشد اقتصادی کشور محسوب می‌شود، از این صنعت می‌توان در راستای اجرایی شدن بخشی از این مهم بهره‌مند شد و همچنین توسعه و رونق صادرات غیرنفتی را نیز بهبود بخشید.

کارشناسان امید دارند تا سال 1404 میزان تولید صنعت شیشه کشور به 2.5 میلیون تن در سال برسد و دست‌کم یک‌میلیون تن آن صادر شود؛ بنابراین می‌توان گفت، تقویت زیرساخت‌های صادرات این صنایع به میزان بهره‌مندی از این صنعت خواهد افزود.

  • در صنعت شیشه و آینه خودکفا هستیم

محمدعلی قنبری، رئیس اتحادیه شیشه و آینه تهران در رابطه با وضعیت صنعت شیشه‌سازی در کشور به خبرنگار عصراقتصاد گفت: اوایل انقلاب کشور به واردات 70 درصد شیشه نیازمند بود. این در حالی است که در حال حاضر علاوه بر خودکفایی کامل در کشور، حدود 45 درصد به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، آسیای میانه و حتی اروپا صادر می‌شود.

قنبری افزود: در حال حاضر، حدود 9 کارخانه تولید شیشه فلوت ساختمانی در کشور مشغول به کار هستند و روزانه حدود 550 هزار مترمربع شیشه تولید کرده و از این تولیدات در صنایع جانبی مانند شیشه‌های دوجداره، ضدگلوله، شیشه‌های خم، تزئینی، آینه و شیشه‌های اتومبیل و...استفاده می‌شود.

رئیس اتحادیه شیشه و آینه تهران بابیان اینکه وضعیت صنعت شیشه در کشور در مقابل کالاهای دیگر مطلوب است، تشریح کرد: امکانات بخش تولید و تأمین مواد اولیه در ایران وجود دارد و نیاز به واردات در هیچ‌یک از بخش‌ها نداریم.

وی ادامه داد: در رابطه با مسائل فنی، متخصصان ایرانی کارخانه‌های را اداره می‌کنند و نیازی به متخصص خارجی در این بخش نداریم.

  • عدم وابستگی صنایع شیشه‌ای به ارز

قنبری در رابطه با میزان اثربخشی این صنعت از نوسانات ارزی کشور گفت: در برخی مواقع تصمیمات ارزی بر مسائل مربوط به صادرات شیشه تأثیر می‌گذارد، اما این صنعت در کل وابستگی زیادی به تصمیمات ارزی کشور ندارد و درصورتی‌که تولیدکنندگان مایحتاج خود را با ارزی که در قبال صادرات می‌گیرند تأمین و وارد کنند مشکلی پیش نخواهد آمد.

وی افزود: یکی از محسنات این صنعت این است که وقتی کارخانه‌ای احداث می‌شود، حدود 19 سال علی‌الدوام به تولید ادامه می‌دهد و تولیدکنندگان بسته به نیاز داخل، میزان تولید را افزایش داده و در صورت رفع نیاز داخل محصولات را صادر می‌کنند اما نهایتاً متمایل به بازار داخل هستند.

رئیس اتحادیه شیشه و آینه تهران، با اشاره به رکود موجود در ساختمان‌سازی گفت: در حال حاضر شرایط مناسبی برای مصرف تمام تولیدات در داخل وجود ندارد اما در صورتی‌که ساختمان‌سازی با پیشرفت خوبی مواجه شود، ازنظر تولید شیشه ساختمانی در سال‌های آتی نیز کمبودی نخواهیم داشت.

وی افزود: این صنعت در تولید شیشه‌های رومیزی، شیشه‌هایی با مصرف جایگزین مصارف دیگر مانند ایستگاه‌های اتوبوس در خیابان‌ها، میزها، دکوراتیو و...نیز فعالیت دارد.

  • تنها 5 درصد واردات شیشه به کشور داریم

قنبری بابیان اینکه در ایران خرید شیشه خارجی معنا ندارد، گفت: تنها 5 درصد واردات شیشه به کشور داریم و این مقدار مربوط به تولید شیشه‌هایی است که از ورود انرژی به داخل جلوگیری می‌کنند که این محصول نیز در داخل تولید می‌شود.

وی در رابطه با سطح فنّاوری و دانش تولید این صنایع در کشور گفت: در حال حاضر کارخانه‌های شیشه در کشور، قادر به تولید شیشه فلوت به‌عنوان آخرین پدید صنعت شیشه می‌باشند که اولین کیفیت آن برای اتومبیل، آینه و مصارف ساختمانی بکار می‌رود؛ بنابراین می‌توان گفت فعالان این بخش، صنعت شیشه را به‌خوبی در کشور پیش برده‌اند.

رئیس اتحادیه شیشه و آینه تهران در رابطه با ظرفیت تولید این محصول در کشور افزود: درصورتی‌که نیمی از تهران را بافت فرسوده در نظر بگیریم، در حال حاضر این صنعت توانایی پوشش این مقدار را دارد و با ظرفیت موجود در صورت حذف صادرات، حتی کف خیابان‌ها را نیز می‌توان شیشه فرش کرد.

خواندن 247 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395