چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 09:14

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر و سنگ‌های قیمتی ایران

سیاست‌های غلط تولید طلا را به زمین زد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: در شرایطی که صنایع نفت و گاز ایران با تحریم‌های شدید روبه‌رو است، گسترش فعالیت استخراج و فرآوری معادن می‌تواند جایگزین مناسبی برای درآمدهای نفتی باشد. این در حالی است که به‌رغم تمامی پتانسیل‌ها، به معدن به‌صورت صنعتی نگاه نشده و آن‌طور که باید پتانسیل‌های این بخش در راستای توسعه اقتصادی کشور بکار گرفته نشده است.

طلا و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی یکی از ذخایر گران‌بهای معادن کشورمان است که می‌تواند به‌راحتی جایگزین صادرات نفتمان بشود. در شرایط کنونی که صنعت و تولید کشور حال و هوای خوبی ندارد، صنعت طلا و سنگ‌های قیمتی می‌تواند به‌عنوان راه گشای صادرات کالای غیرنفتی باشد اما بی‌مهری‌های دولت و بدعهدی‌ها در این صنعت نیز مشکلاتی را برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان این عرصه به وجود آورده است.

ازاین‌رو عبادالله محمدولی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی ایران از موانع و مشکلات بر سر راه این صنعت در گفت‌وگو با «عصر اقتصاد» گفت: غفلت از این‌همه سرمایه ملی راه را برای تولید و صادرات این نوع محصول، باارزش ارزآوری بالا مسدود کرده است.

به گفته محمدولی، بی‌رغبتی مسئولان کشور به تولید و صادرات این محصول پردرآمد گواه این موضوع است که بیش از 20 سال است صنعت طلا و سنگ‌های قیمتی دیگر در ایران جایگاه سرمایه‌ای ندارد و تاکنون هیچ افق روشنی به آینده این صنعت از نگاه مسئولین دیده نشده است.

محمدولی تا کید کرد: صنعت طلا در کشور دارای مشکلات و چالش‌های متعددی است که این مسائل از دلایل پیشرفت نکردن صنعت طلا در عصر کنونی برخلاف پیشینه باسابقه آن شده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی ایران از فاصله استاندارد تولید و صادرات این محصول در ایران نسبت به سایر کشورهای دیگر انتقاد کرد و ادامه داد: این بهترین فرصت برای تجمیع منابع مالی دولت است ولی نکته‌ای که بسیار جالب است اینکه، دولت هیچ تمایلی برای توسعه این صنعت در تولید و صادرات ندارد.

به گفته این فعال صنعتی، هرچند مشکلات زیادی بر سر راه تولید طلا و سنگ‌های قیمتی وجود دارد ولی گرانی مواد اولیه این محصول مزید بر علت شده است که با توجه به ارائه طرح‌های قابل‌اجرا در مسیر توسعه صنعت طلا از سوی صنعتگران و بخش خصوصی در این عرصه، هیچ‌یک از این طرح‌ها مورد تأیید دولت قرار نمی‌گیرد و تمام این پروژه‌ها همچنان خوابیده است.

  • بازار جهانی را به‌راحتی ازدست‌داده‌ایم

محمدولی همچنین با انتقاد از اینکه کشورهای رقیب توانسته‌اند ازلحاظ تولید و صادرات ایران را جا بگذارند گفت: کشورهای تایلند، امارات، ایتالیا، آلمان، چین و هند از دیرباز رقبای ایران بودند ولی در عرصه تولید و صادرات کشورمان بسیار پیشتاز بود. متأسفانه طی 20 سال اخیر به دلیل سیاست‌های اشتباه دولت‌ها این گوی به دست سایر کشورها افتاده است و ایران بازنده اصلی بازارهای جهانی طلا شده است. تا جایی که عربستان به‌تازگی توانسته است با تولید طلا برخی از بازارهای جهانی را تصاحب کند.

وی با اشاره به ترکیه و افزایش صادرات طلا از سوی این کشور گفت: کشورهای آسیای میانه در بازار طلا و جواهر ورود کرده‌اند و دولت‌هایشان از آن‌ها حمایت می‌کند، ترکیه در منطقه در تولید و صادرات طلا در منطقه حرف اول را می‌زند و درزمینهٔ تولید جواهرات نیز ورود کرده است. این به معنای زنگ نابودی صنعت طلا و جواهر ایران است. چراکه پیشینه این صنعت در ایران به‌مراتب چندین برابر قدمت این صنعت در ترکیه است ولی متأسفانه به دلیل غفلت‌ها ایران دودستی بازارهای بین‌المللی خود را تقدیم ترکیه کرده است.

  • دست‌اندازهای صنعت طلا تمامی ندارد

محمدولی گفت: امروز اگر عوامل و مسئولان سیاسی کشور درآوردن طلا، سرمایه و نقدینگی به کشور با تنگنا روبرو شوند صنعت طلا می‌تواند ذخیره خوبی در این زمینه باشد؛ اگر بتوانیم صنایع خود را به حرکت درآوریم شاهد رشد آن خواهیم بود. بروکراسی‌های اداری، قوانین دست‌وپا گیر، مالیات و عدم تشویق‌های صادراتی و ده‌ها موارد دیگر این صنعت را به چالش کشانده است.

خواندن 357 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395