چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 09:37

اطلاعات تکميلي

  • در خصوص حذف کنکور؛

آموزش و پرورش قانون مجلس را اجرا نکرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: با توجه به اینکه ظرفیت کل دانشگاه‌های دولتی نه تنها بیشتر نشده، بلکه کاهش هم یافته است، زیرا دانشگاه‌های دولتی به سراغ تحصیلات تکمیلی می‌روند و دانشجویان عموما به دلیل نپرداختن شهریه و امکانات مناسب‌تر در این رقابت سنگین قرار می‌گیرند.

قانون حذف کنکور سال 86 به ‌تصویب رسید و قرار شد سال نخست برنامه پنجم توسعه اجرا شود اما تاکنون اجرا نشده است؛ مقرر شده بود سوابق دانش اموزان جایگزین کنکور شود اما چون عملی نشد، مجلس شهریور 92 قانون را اصلاح کرد که هدف از ارائه این طرح، رفع ابهام ناشی از ابطال یکی از مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو توسط دیوان عدالت اداری بود اما با تمام این تفاسیر کنکور و مشکلات آن همچنان پا برجاست.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به سوال عصراقتصاد مبنی بر اینکه حذف کنکور به چه نتیجه ای رسید، اظهار کرد: مسئله کنکور در حال بررسی است و وزارت آموزش و پرورش، مسئول بررسی زمینه های ارزیابی دانش آموزان است.

همچنین کارن خانلری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عصر اقتصاد بیان کرد: قانون حذف کنکور توسط مجلس تصویب شد و باید اجرایی شود اما تا زمانی که ساز و کاری برای سوابق آموزشی در نظر گرفته نشده است، نمی توان انتظار اجرایی شدن این قانون را داشت.

وی افزود: باید ساز و کارهای نظارتی تقویت شود و وزارت آموزش و پرورش را به سوی اجرای این قانون سوق دهیم.

یکی از شروط مهم قانون کنکور، سابقه آموزشی بود که برای ورود به دانشگاه سابقه آموزشی دانش آموزان باید ملاک قرار بگیرد؛ به گونه ای که حداقل در دوره دبیرستان، نمرات دانش آموزان باید در یک سیستم یا سامانه ثبت شده باشد که بتوان براساس آن تصمیم گیری کرد که هر دانش آموزی در کدام رشته و دانشگاه باید قرار گیرد.

وی ضمن بیان اینکه کارنامه‌های ترمی دانش آموزان ارتباطی با این سوابق آموزشی ندارد، افزود: باید یک سیستم فراگیر با معیار های برابر و براساس اصل عدالت آموزشی تشکیل شود؛ که وضعیت تحصیلی قبل از دیپلم هر دانش آموز، مشخص و ثبت شده باشد. 

سید جواد ساداتی نژاد نیز عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره مساله حذف کنکور گفت:‌ قانون سنجش و پذیرش دانشجو برای هر یک از دستگاه‌ها از جمله وزارت آموزش و پرورش‌، سازمان سنجش و وزارت علوم وظیفه‌ای را مشخص کرده که باید به وظایف خود عمل کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه در این زمینه وزارت آموزش و پرورش وظیفه خود را انجام نداده است، از این رو وقتی گفته می‌شود سوابق تحصیلی باید ملاک عمل قرار گیرد یعنی باید در طول دوره چهار ساله دبیرستان آزمون‌های استاندارد و یکپارچه برای کل کشور برگزار شود و اگر همین زمان اجرا را در نظر بگیریم چهار سال طول می کشد تا به کنکور برسد و نتایج این آزمون‌ها دراختیار سازمان سنجش قرار گیرد و برای همین است که می‌گویند زمان نیاز دارد.

همچنین روز گذشته عبدالرسول عمادی، رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش از برگزاری جلسه کارگروه بررسی مسائل کنکور سال 98 در سازمان سنجش آموزش کشور خبر داد و اظهار کرد: هنوز تکلیف کنکور سال ۹۸ مشخص نیست، اما مسائل کنکور سال ۹۸ در سازمان سنجش آموزش کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد، زیرا کماکان این موضوع محل بحث است که کنکور سال ۹۸ به چه نحوی باشد.

عمادی تصریح کرد: تکلیف کنکور امسال هم که روشن است مانند سال‌های پیش برگزار می‌شود، اما برای کنکور سال آینده باید منتظر نتایج جلسه امروز باشیم.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش با اشاره به اظهارات رئیس سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر اینکه سال۹۸ کنکور شامل دو گروه از سوالات نظام جدید و نظام قدیم است، گفت: در مورد این موضوع هم هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده، طبیعتا ممکن است برخی از داوطلبان مربوط به نظام قبلی و برخی مربوط به نظام ۳-۳-۶ باشند و همچنین پایه دوازدهم که سال آینده فارغ‌التحصیل می‌شوند. بنابراین ممکن است تصمیمات خاصی دراین رابطه گرفته شود.

خواندن 545 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395