چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 09:41

آموزش و پرورش آینده جامعه است، سیاسی برخورد نکنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: جلسه ستاد عالی تشکیلاتی گسترش و ارتقا فعالیت‌های تربیت بدنی و ورزش دانش‌آموزان دختر با اولویت مدارس ابتدایی روزگذشته با حضور بطحایی؛ وزیر آموزش و پرورش و مولاوردی؛ دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی و جمعی از مربیان تربیت بدنی و معلمان در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

محمد بطحایی در این جلسه گفت: من در باب اهمیت و ضرورت پرداختن به موضوع تربیت بدنی صحبتی نمی کنم فقط آنچه از خود شما آموختم، اینکه این سبک زندگی امروز اگر تصحیح نشود، مادران و پدران فردای ما در معرض خطر خواهند بود. امروز موضوع مهم برای ما بحث نشاط و امید به آینده و تاب آوری است چرا که بچه های امروز تاب آوری اشان پایین آمده و شاید به همین دلیل شاهد هستیم آسیب های اجتماعی در حال گسترش است و همه ما نگرانش هستیم.

وی ادامه داد: این موضوع از عهده یک وزارتخانه بر نمی آید که سلامت جامعه فردا را تضمین کنیم. باید باور کنیم نسل فردای ما در خطر است. من به روستایی رفته بودم که سه کلاس ناایمن داشت و دیوار هم نداشت و حیاط مدرسه خاکی بود و حتی فاقد سرویس بهداشتی بود. اما در کنارش یک حسینیه بود که فضای خوبی داشت با همه امکانات که گفتند در سال دو یا سه ماه باز است. تا زمانی که به این نتیجه نرسیدیم که در منطقه ای حسینیه است که باید در اختیار نسل آینده باشد ما نمی توانیم بگوییم اولویت اول اجتماعی ما نسل آینده است.

بطحایی اظهار کرد: ما مدرسه ای داریم کمترین امکانات ورزشی را دارد و در کنارش ورزشگاهی است که صبح ها تعطیل است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: دختران دانش آموز بنا به محدودیت های تربیت بدنی در اولویت هستند. ما در آموزش و پرورش به تدریج در یک حلقه محدودی افتادیم که هر چه دانش بچه ها نسبت به علوم احاطه پیدا کند کافی است. انبوه مطالب درسی را در ساعت محدود می خواهیم به دانش آموزان بگوییم و مجال صحبت و گفتگو در کلاس نیست.

وی بیان کرد: ما تلاشی را از چند ماه پیش شروع کردیم و متاسفانه از آن سوء استفاده های سیاسی شد و من تمنا می کنم بدانیم آموزش و پرورش آینده جامعه است و سیاسی با آن برخورد نکنیم. ما حذف آزمون ها را در اولویت ابتدایی قرار دادیم. چون دانش آموزان ما امروز وقتی به متوسطه اول می رسند در مقابل نحله های تخریب کننده خود را می بازند و مقاومت در برابر نه گفتن را با آن تمرین نکردیم.

بطحایی گفت: فرصت ارزشمندی که در دوره کودکی و نوجوانی داریم دست دلالان داده ایم و خودمان هم تابعش شده ایم در حالیکه باید ورزیدگی جسمانی و مهارت های زندگی را یاد بگیرند. از این رو از اهتمام همکارانم در دولت که با جسارت وارد این وادی شدند، سپاسگزارم و تغییر یک عادت مزمن انرژی می برد.

وزیر آموزش و پرورش همچنین با اشاره به اینکه به ازای هر ۳۰ کلاس یک معلم تربیت بدنی داریم، تصریح کرد: امروز ‏میانگین سن خدمت ۲۳ سال است و یک سوم نیروی انسانی تا سه چهار سال آینده بازنشسته می‌شوند کار امروز ما ارزنده است ‏اما صحیح نیست چرا که باید معلمان تربیت بدنی به مدارس بفرستیم‎.‎

  • در فضای ورزشی به خصوص در شهرها مشکل داریم

وزیر آموزش و پرورش گفت: اکنون در فضای ورزشی به خصوص در شهرها به شدت با مشکل مواجه هستیم همچنین در ‏مدارسی که معلم مرد در مدرسه دخترانه و معلم زن در مدرسه پسرانه وجود دارد، مشکل فضای آموزشی بیشتر است‎.‎

  • ۳۶ درصد دانش آموزان شاخص توده بدنی بالای استاندارد دارند

بطحایی تصریح کرد: علاوه بر فضا از حیث نیروی انسانی به شدت با مشکل مواجه هستیم همچنین ۳۶ درصد از دانش آموزان ‏شاخص توده بدنی بالای استاندارد دارند بنابراین همه این موارد روحیه جمع گرایی را در فرد کاهش می دهد‎.‎

وی ادامه داد: نسل آینده ما در معرض خطر است که یکی از راهکارها برای نجات آنها وسعت برنامه‌های تربیت بدنی به ویژه در ‏دختران است تا فاصله با آموزش تربیت بدنی در پسران کاهش یابد‎.

  • ضرورت ترویج نشاط و شادابی میان دانش‌آموزان دختر

دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی نیز گفت: با توجه به میزان افسردگی و آسیب‌های اجتماعی در دانش آموزان دختر، من برای اجرایی شدن طرح ارتقا فعالیت‌های تربیت بدنی و ورزش دانش‌آموزان دختر بسیار خوشحالم، زیرا موجب ترویج نشاط و شادابی در میان آنها می‌شود.

مولاوردی با اشاره به ضرورت این طرح گفت: با توجه به میزان افسردگی و آسیب‌های اجتماعی در دانش آموزان دختر، من برای اجرایی شدن این طرح بسیار خوشحالم، زیرا موجب ترویج نشاط و شادابی در میان آنها می شود. ضمن اینکه بهتر است این طرح به تمام حوزه ها تعمیم یابد و بیش از اینکه به دانش آموزان درس خوان بودن را بیاموزیم کتاب خوان شدن و راه و روش زندگی را یاد بدهیم.

همچنین معلمان و مربیان ورزش و تربیت بدنی در این نشست خواستار توجه ویژه به دانش آموزان به خصوص در سنین پایین شدند. همچنین مطرح کردند، آنها باید با شرایط استاندارد و لباس‌های مناسب وارد کلاس های ورزش شود.

حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش در ادامه عنوان کرد: نکته حایز اهمیت برای ورزش و تربیت بدنی در نظر گرفتن فضا و امکانات استاندارد است. علاوه بر مربی‌های آموزش دیده، اماکن و فضاهای مناسب ورزش برای دانش‌آموزان باید به شکلی همگانی صورت بگیرد اما این در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد.

وی ادامه داد: باید علاوه بر آموزش هایی که به معلمان و مربیان می دهیم بدانیم انگیزه آموزگار ما برای شرکت در این دوره ها چقدر است؟ او باید نگرش هایش را تغییر دهد وگرنه کارش یک کار اداری عادی می‌شود. باید به این نکته توجه شود تا نتایج مثبتی حاصل شود.

علیرضا کاظمی معاون پرورشی نیز در ادامه این نشست گفت: امیدواریم این رویکردها عمق بیشتری پیدا کند و در دروس درسی راه پیدا کند. نوع نگاه آقای حمیدی موجب شده رونق بیشتری در فضای تربیتی صورت بگیرد.این طرح استراتژیک ویژگی های منحصر به فردی از جمله تمرکز بر روی هدف اصلی آموزش و پرورش دارد.

او افزود: در تمام مدارس به ویژه مدارس روستاها تجهیزات ابتدایی برای ورزش را ندارند. ممکن است آموزش‌ها با تجهیزات مدرسه همخوانی نداشته باشد.لذا لازم است یک تجهیزات نسبی به مدارسی که نیاز دارند ارائه شود. نکته دوم گره زدن این طرح با برنامه های دیگر است. یعنی پیوند زدن برنامه ورزشی درون مدرسه ای با برنامه های ورزشی برون مدرسه ای.

در ادامه نشست ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری اظهار کرد: با توجه به دشواری ها و محدودیت های اعتبارات که می‌دانیم در دولت وجود دارد، از این همت خوشحالم و می‌دانم عملی شدن آن دشوار است.همه دستگاه‌ها از جمله شورای شهر برای هم افزایی و همکاری باید به آموزش و پرورش کمک کنند زیرا این موضوع کلیدی است.

ابتکار ادامه داد: نباید نگاهمان به ورزش اینطور باشد که صرفا مانع بیماری می‌شود. مساله ورزش را باید در سبک زندگی صحیح و سالم و با نشاط در زندگی فرزاندامان ببنیم سرمایه گذاری برای این مساله بنیادی و بلندمدت است و این در تمام جهان ثابت شده است. امیدوارم ما هم به عنوان امور زنان در این امر کنیم.

وی ادامه داد: این امر حتی در زندگی دختران ما اهمیت دارد امیدوارم معلمان بدانند که در زندگی آینده دانش آموزان چه تاثیر به سزایی دارند.

  • امکانات رفاهی نخبگان علمی بهبود می یابد

لازم به ذکر است که مراسم بدرقه دانش پژوهان اعزامی به المپیاد‌های جهانی سال 2018 و افتتاح اندیشکده دانش پژوهان جوان نیز دوشنبه شب با حضور بطحایی وزیر آموزش و پرورش، مهاجرانی رئیس مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و جمعی از مسئولان آموزش و پرورش در باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار شد که در آن وزیر آموزش و پرورش با تاکید براینکه المپیاد دانش پژوهان از مترقی ترین روش ها برای هدایت نخبگان است، گفت: امکانات رفاهی برای نخبگان علمی کشور بهبود می یابد.

سید محمد بطحایی در مراسم بدرقه دانش آموزان به المپیادهای جهانی افزود: تلاش داریم ارتباط مستمر و بی تکلف تر با جامعه نخبگان و آموزش و پرورش برقرار کنیم و بیش از حافظه محوری به تمرین کار گروهی بپردازیم.

وی خطاب به شرکت کنندگان المپیادهای جهانی یادآورشد: شما دانش آموزان به عنوان نمایندگانی از نخبگان جوان کشور اسلامی ایران با تمدن پیشرفته و غنی راهی المپیادهای علمی هستید و امیدوارم با منش و رفتار خود در این المپیاد برای سایر کشورها درس آموز باشید.

 

خواندن 477 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395