چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 09:56

نمایندگان برای اصلاح ماده ۴۸ آیین دادرسی دست به کار شدند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از طرح نمایندگان برای اصلاح ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی و رفع محدودیت انتخاب وکیل در پرونده‌های سیاسی خبر داد.

رئیس قوه قضاییه، ضمن پاسخ به برخی انتقادات پیرامون انتشار فهرست وکلای مورد تأیید در پرونده های امنیتی، این اقدام را اجرای قانون عنوان کرد و با بیان اینکه ما هم نسبت به تبصره مذکور منتقد هستیم و بر همین اساس اصلاح آن را به نحو دیگری به مجلس محترم پیشنهاد داده ایم، به دادگستری های سراسر کشور اعلام نمود که در چارچوب مستفاد از تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری که ظاهر آن اختصاص اسامی اعلامی به مرحله تحقیقات مقدماتی است عمل کنند و لذا دادگاه های بدوی و تجدیدنظر نباید نسبت به پذیرش وکلای خارج از این فهرست امتناع نمایند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: آنچه دستگاه قضایی در زمان تصویب این قانون مطرح کرد این بود که چنین مصلحتی به نحوی رعایت شود اما به هیچ وجه پیشنهاد ما آنچه که نهایتاً در تبصره اصلاحی مذکور آمد، نبود و از ابتدا هم با آن مخالف بودیم. این مخالفت را همان زمان هم اعلام کرده بودیم و حتی در ملاقات برخی از اعضای هیئت مدیره کانون وکلاء با اینجانب، این مطلب به صراحت بیان داشتم. سخن ما این بود که تبصره مورد بحث، مسئولیتی را به رئیس قوه قضاییه واگذار می کند که نباید به این صورت وجود داشته باشد. تا مدت مدیدی نیز از اجرای آن طفره رفتیم اما این امر موجب شده بود که رسیدگی به برخی پرونده های امنیتی با بن بست مواجه شود. نهایتاً برای رفع این انسداد ناگزیر از اجرای قانون شدیم.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه قوه قضاییه در این ماجرا صرفاً مجری قانون بوده است، به برخی اظهارات در این زمینه اشاره کرد و گفت: فردی در سخنانی سخیف، اقدام رئیس قوه قضاییه را مجرمانه دانسته است. واقعاً این افراد با چنین استدلال هایی می خواهند از حقوق مردم دفاع کنند؟! به هیچ عنوان منطقی نیست که کسی برای دفاع از صنف و شغل خود سخنان سخیف بر زبان بیاورد و اجرای قانون را مجرمانه بداند.

قوه قضاییه اصلاحیه تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را تهیه کرد

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: اگر کسی انتقادی به این موضوع دارد باید قانون را مورد انتقاد قرار دهد و انتقاد از مجری قانون صحیح نیست؛ چنانکه ما هم منتقد مفاد این تبصره هستیم. بر همین اساس ماهها پیش در جلسه مسئولان عالی قضایی پیشنهاد حذف این تبصره و اصلاح آن به نحو دیگر را مطرح کرده ایم و این اصلاحیه به همراه اصلاح برخی مواد دیگر از قانون آیین دادرسی کیفری تهیه شده و به مجلس محترم ارسال شده است و امیدواریم به زودی از سوی مجلس محترم حل و فصل شود.

آیت الله آملی لاریجانی در پاسخ به انتقادی دیگر مبنی براینکه عده ای از وکلا این تبصره را مخالف قانون اساسی خصوصاً اصل ۳۵ دانسته اند، اظهار کرد: از آنجا که اصل ۳۵ قانون اساسی بحث حق انتخاب وکیل را مورد تأکید قرار داده ، برخی وکلا استدلال کرده اند که تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مخالف آزادی انتخاب وکیل مصرح در اصل ۳۵ است و تضییق حق وکیل و موکل را در پی دارد.

روز گذشته حسن نوروزی نیز در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: بیش از ۵۰ نماینده طرحی را برای رفع محدودیت انتخاب وکیل در پرونده‌های سیاسی امضا کردند تا انتخاب وکیل محدودیت به یکسری افراد خاص نباشد.

وی افزود: وقتی وکیلی گزینش می‌شود محترم و معتبر است و نباید از بین این افراد مجددا دست به گزینش زد.

نوروزی با بیان اینکه طرح اصلاح ماده ۴۸ آیین دادرسی از سوی محمدجواد فتحی نماینده تهران پیگیری می‌شود، گفت: آقای فتحی همچنین با رییس مجلس هم در این باره صحبت کرد و در صورتی که قرار باشد این طرح به صورت فوریتی مطرح شود هفته آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پایان گفت که اصلاحیه قوه قضاییه در مورد ماده ۴۸ آیین دادرسی هنوز به دست نمایندگان نرسیده است.

به‌زودی طرح اسکودا برای اصلاح لایحه وکالت تقدیم مجلس می‌شود

مرتضی شهبازی نیا، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا دادگستری ایران با بیان اینکه ما نباید منفعل باشیم، یادآور شد: ما یک متن ۲۶ ماده‌ای از اصلاحات لایحه وکالت را تهیه کردیم و برای کانون‌ها ارسال شده است که قرار شد پس از تایید کانون‌ها به مجلس ارسال شود. من برای وکالت نقش ملی قائل هستم. وکالت مثل هوا برای جامعه لازم است و بیشتر از این نباید آسیب ببیند. اگر تلاش‌ها مربوط به اصلاح تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری نبود وضعیت اینگونه نمی‌شد و مجال اصلاح نبود.

خواندن 369 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395