چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 10:06

اطلاعات تکميلي

  • نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در گفت‌وگو با عصراقتصاد مطرح کرد؛

ضرورت احیای رابطه دستمزد و معیشت کارگران

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: در ایران سال هاست که نیروی انسانی از عدم تناسب میان دستمزد و حداقل معاش به دلیل تغییر الگوی مصرفی که باعث افزایش هزینه های خانوار شده است، گلایه مند است.

با وجود آنکه همه ساله در جلسات تعیین دستمزد، تلاش است تا معیشت کارگران به تورم نزدیک شود، اما افزایش حداقل مزد هیچگاه در حد تورم واقعی نبوده و دستمزد کارگران، غیر واقعی تعیین و تصویب می‌شود.

در واقع تا زمانی که این فاصله به نحوی جبران نشود، نمی توان انتظار افزایش بهره وری نیروی کار را داشت، زیرا در یک اقتصاد تورمی تامین هزینه خانوار، فرد را ناچار به داشتن بیش از یک شغل کرده و میزان بازدهی و تمرکز نیروی کار به تبع این شرایط به شدت کاهش پیدا می کند و تازمانی که به اصلاح این موضوع پرداخته نشود نمی توان به تحقق افزایش بهره وری نیروی انسانی در اقتصاد مقاومتی امید داشت.

همچنین دریافتی فعلی کارگران تنها کفاف بخش کمی از زندگی‌ آنها را می‌کند و بخش اعظمی از آن صرف هزینه‌های سنگین درمان و اجاره ‌بها می‌شود.

بنابراین دستمزد منصفانه مطالبه اصلی جامعه کارگری است و کارگران انتظار دارند در بحث دستمزد دولت عنایت بیشتری به وضع معیشت آنها داشته باشد.

دولت های مختلف بارها اعلام کردند که برابری دستمزد و تورم وجود ندارد و دستمزدها از نرخ تورم کمتر است، به همین دلیل حقوق مزد بگیران باید بر مبنای نرخ تورم تعیین و شکاف بین دستمزد و هزینه‌های کارگران ترمیم شود.

با درنظر گرفتن مشکل نقدینگی، ریزش نیروی کار، بالا بودن سود وام‌های بانکی و رکود بسیاری از بنگاه‌ها لازم است که دولت نگاه حمایتی ویژه‌ای به کارفرمایان داشته و با توجه به تاکید دولت مبنی بر ترمیم شکاف میان دستمزد و هزینه خانوار باید دستمزد ها  گونه‌ای تعیین شود که ضمن حفظ منافع کارگر و کارفرما، ‌ کاهش هزینه‌های تولید و تامین معاش آنها را به دنبال داشته باشد.

به همین منظور با "علیرضا حیدری" نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در خصوص تناسب دستمزدهای کارگری با هزینه معاش به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید.

"علیرضا حیدری" نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در خصوص دستوری بودن شیوه تعیین دستمزدها، گفت: طبق قانون، تعیین دستمزدها دستوری نیست و شرکای اجتماعی ساعت ها در شورای عالی کار با مذاکره در نهایت به توافق می رسند . به عنوان مثال؛ تعیین دستمزدهای سال گذشته به امسال موکول شده که براساس توافق و درنظر گرفتن رضایت شرکای اجتماعی است.

  • عدم همخوانی دستمزدها با معیشت کارگران

وی با اشاره به عدم همخوانی میزان حداقل دستمزدها با تورم جامعه، افزود: تعیین حداقل دستمزد به دلیل عدم هماهنگی با تورم موجود به هیچ عنوان پاسخگوی نیازهای معیشت کارگران نیست.

حیدری ادامه داد: با توجه به اینکه در ایران ساختار مزدی مناسب نیست، اما پرداخت بیش از حداقل دستمزد به کارگران مورد تایید وزارت کار است. متاسفانه توافقات درون کارگاهی و صنفی در ایران بسیار ضعیف بوده و شاهد پیمان دست جمعی نیستیم.

وی افزود: در برخی از کارگاه ها بنا به تشخیص کارفرما دستمزدی بیش از نرخ وزارت کار پرداخت می شود که حاصل مذاکره و پیمان با وزارت کار نیست.

  • زندگی کارگران در وضعیت نامطلوب است

نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تصریح کرد: شکاف بین میزان دستمزد و هزینه معیشت خانوارها به دلیل مشکلات پولی و ارزی، زندگی کارگران را در وضعیت بسیار نامطلوب قرار داده است.

وی در خصوص ایجاد مکانیزیم های جدید برای تعیین دستمزد، اظهار داشت: در فصل هفتم قانون کار آیین قراردادهای جمعی در حوزه روابط کار تعیین شده، اما متاسفانه استفاده ای از این موارد نشده است.

عضو هئیت مدیره کانون بازنشستگان تهران گفت: در ایران باید کارفرمایان وکارگران در سطح صنعت و درون کارگاه ها به پیمان هایی برای افزایش حقوق کارگران دست یافته که متاسفانه جای این امور خالی است.

  • اقتصاد ایران بنگاهی و آسیب پذیر است

حیدری در پاسخ به این سوال که بهبود معیشت کارگران در گرو چه عواملی است، بیان داشت: با توجه به اینکه اقتصاد کشور ما بنگاهی و آسیب پذیر بوده، در صورت عدم بهبود وضعیت بنگاه‌های اقتصادی و عدم سود آوری، عدم بالا رفتن قابلیت تولید، عدم حضور در عرضه رقابت و افزایش در آمدها، نباید انتظار بهبود وضعیت کارگران را داشته باشیم.

  • دولت باید بستر فعالیت های اقتصادی را فراهم کند

وی با اشاره به نقش دولت در بهبود وضعیت معیشت کارگران، اظهار داشت: دولت باید با بستر سازی در کارگاه‌ها و واحدهای اقتصادی شرایط مناسب فعالیت کارگران را فراهم کند.

  • فشار زیادی بر بنگاه ها وارد است

نائب رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، ادامه داد: در ایران به دلیل تحریم های موجود، فشار و محدودیت های زیادی به بنگاه ها وارد شده است.

وی با اشاره به مسئولیت های اجتماعی دولت در قبال کارگران، اظهار داشت: دولت در بخش بهداشت، درمان، آموزش و مسکن می تواند با مشارکت در سیاست گذاری و اجرا در کاهش بار معیشتی خانوارها کمک کند.

  • کارگران تاوان اقتصاد ضعیف دولت را می دهند

عضو هئیت مدیره کانون بازنشستگان تهران با اشاره به اینکه کارگران تاوان اقتصاد ضعیف دولت ها را می دهند، یاد آور شد: متاسفانه در ایران دولت های مختلف خود را به فراموشی زده و نسبت به کارگران کم حساسیت بوده وتوجه خاصی ندارند.

همچنین "چندی پیش  رحمت اله پورموسی" کارشناس حوزه کار نیز به ایسنا  گفته بود که امیدواریم مشکل اشتغال جوانان، امنیت شغلی کارگران و معیشت خانوارهای کارگری برطرف شود.

این کارشناس حوزه کار در عین حال اشتغال،‌ امنیت شغلی و معیشت را سه مولفه تاثیرگذار در زندگی کارگران دانست و گفته بود که انتظار ما این است که به سمت و سویی برویم که مشکل اشتغال جوانان و تحصیلکردگان حل شود، امنیت شغلی به کارگران برگردد و معیشت خانوارهای کارگری تامین شود.

وی با اشاره به دغدغه معیشت کارگران، اظهار کرد: در سال های گذشته تلاش هایی صورت گرفته تا سبد معیشت کارگران دیده شود، اما با حقوق حداقلی که کارگران دریافت می‌کنند تنها می‌توانند خورد و خوراک خود را تامین کنند.

این کارشناس حوزه کار معتقد است که یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حداقل حقوقی است که کارگر با همه مزایا می‌گیرد. اگر قبوض آب، برق، گاز، هزینه‌های درمان و ایاب و ذهاب را که زندگی کارگران را فلج کرده از آن کسر کنیم و هزینه اجاره‌بها را هم به آن اضافه کنیم، دیگر چیزی برای کارگر باقی نمی‌ماند که بخواهد امرار معاش کند،  لذا حقوق فعلی کارگران با دستمزد واقعی فاصله زیادی دارد و باید این فاصله ترمیم شود.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران افزایش دستمزد نیروی کار را تورم‌زا ندانسته و معتقد است که  در هیچ‌جای دنیا بالا رفتن حقوق و دستمزد به اقتصاد لطمه نزده و همواره موجب ارتقای بهره‌وری، ‌ افزایش امید و رفاه در جامعه و پویایی اقتصاد شده است.

همچنین "فتح اله بیات" رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی - از شورای عالی کار می‌خواهد که دستمزد کارگران را به شکل واقع‌بینانه تعیین کند چرا که اگر توان خرید جامعه کارگری بالا برود اشتغال نیروهای کار را تضمین می‌کند و رونق را به کارخانه‌ها بازمی‌گرداند.

خواندن 615 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395