چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 10:37

کشت برنج در خراسان شمالی ممنوع شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به خشکسالی‌های چند ساله اخیر و کاهش منابع آبی، کشت برنج از امسال در این استان ممنوع شده است.

محمد جواد تشکری با بیان اینکه این تصمیم گیری بر اساس کارگروه های ملی انجام شده است اظهار داشت: کشاورزان به جای برنج از کشت های جایگزین استفاده کنند تا معیشت آنان به خطر نیفتد.
وی گفت: باید یک الگوی کشت مناسب برای استان تعریف و کشت های کم آب طلب بیشتر ترویج داده شود تا به تولید ضربه ای وارد نشود.
تشکری افزود: با توجه به کاهش آب باید در بخش های شرب، صنعت و کشاورزی آب کم تر استفاده تا تعادل برقرار شود.
وی با بیان اینکه با عدالت منابع آب در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد تا مشکلی پیش نیاید افزود: کشت برنج همه ساله در سطح دو هزار هکتار در اراضی مانه و سملقان انجام می‌شود که سال گذشته به یکهزار و 500 هکتار کاهش پیدا کرد.
به گفته تشکری، کشت برنج در گستره محدود اراضی شهرستان بجنورد هم انجام می شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی میزان آب مصرفی در هر هکتار از اراضی کشت برنج در این استان را بین 22 تا 30 هزار متر مکعب عنوان کرد و گفت: کشت این محصول همه ساله در خردادماه انجام می شد.
وی میزان تولید سالانه برنج در استان خراسان شمالی را سه هزار و 750 تن دانست.
عمده تولید برنج در خراسان شمالی در شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان است.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح 300 هزار هکتار کشتزاز است و بیش از 42 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند. 
خراسان شمالی بیشترین جمعیت شاغل در بخش کشاورزی در سطح کشور را دارد. 
منبع: ایرنا

خواندن 333 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395