چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 16:14

ایتالیا یکپارچه اعتراض شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در پی تصمیم دولت جدید ایتالیا مبنی بر بستن بنادر به روی کشتی‌های حامل پناهجویان در دریای مدیترانه، ایتالیا یکپارچه اعتراض شد و هزاران نفر در سراسر این کشور با شعار 'بنادر را باز کنیم' علیه این تصمیم اعتراض کردند.

پس از اینکه 'متئو سالوینی' وزیر کشور ایتالیا اجازه ورود به کشتی 'اکواریوس' متعلق به سازمان غیر دولتی ' SOS Méditerranée' که حامل 629 پناهجوی نجات داده شده در دریا را نداد، مردم ایتالیا در سراسر این کشور وارد میدان شده و علیه این تصمیم تظاهرات و اعتراض کردند. 
تجمع های اعتراضی در شهرهای مختلف از میلان تا بریندیزی و ازتورین تا بنونتو از شمال تا جنوب این کشور علیه تصمیم وزیر کشور مبنی بر بستن بنادر به روی کشتی اکواریوس برگزارشد. هزاران نفر در سراسر ایتالیا دراعتراض علیه بستن بنادر به روی پناهجویان تجمع کرده و خواستار گشایش بنادر و تضمین امدادرسانی در دریا شدند. 
سازمان پزشکان بدون مرز نیز در تارنمای خود از ابراز همبستگی مردم ایتالیا قدردانی کرد. کارکنان کشتی سازمان غیردولتی حامل پناهجویان نیز اعلام کردند که 'منع اجازه برای ورود افراد نا امیدی که در دریا نجات داده شدند نمی تواند یک پیروزی محسوب شود. این پاسخی نادرست و عدم مسئولیت است. تمام دولت ها و نهادهای اروپایی باید وارد عمل شده و از کشورهایی که مانند ایتالیا در خط اول مقابله با ورود پناهجویان هستند حمایت کنند تا راه حل های مشترک تضمین شوند. ماازجامعه مدنی ایتالیا و انجمن ها برای برگزاری تظاهرات و اعتراض در ایتالیا تشکر می کنیم'. 
در تجمع اعتراضی در میلان برخی شخصیت های فرهنگی و معروف نیز حضور داشتند. اعتراضات در شهر فلورانس در مقابل فرمانداری برگزار شد و در تورین نیز حتی شخص استاندار در اعتراضات شرکت کرد. در شهر ناپل شبکه ضد نژادپرستی جنبش مهاجران ناپل و جنبش قدرت به ملت دست به اقدامی نمادین زده و پرچم حزب راست گرای'اتحاد' و جنبش '5 ستاره' را که اکنون با همدیگر در دولت هستند،به رنگ قرمز نماد خون پناهجویان که در مدیترانه جان خود را ازدست می دهند، آغشته کردند. 
کشتی اکواریوس که اجازه ورود به ایتالیا را پیدا نکرده بود،دیشب ساعت 21 به وقت محلی (23:30 به وقت تهران) پس از دو روز توقف و سرگردانی در 35 مایلی جنوب ایتالیا ، محل را به سوی والنسیا در اسپانیا با اسکورت دو کشتی ایتالیایی ترک کرد.این در حالی است که وزیر کشور ایتالیا قرار است امروز در پارلمان در خصوص این مورد توضیح دهد. 
** واکنش فرانسه و اسپانیا و پاسخ تند ایتالیا 
فرانسه و اسپانیا با حمله به ایتالیا دولت این کشور را متهم به بی مسئولیتی و بدبینی کردند. 'گابریل اتال ' سخنگوی حزب اکثریت 'ریپابلیک ان مارس' فرانسه موضع دولت ایتالیا در قبال پناهجویان را 'تهوع آور' خواند. 
'دولورس دلگادو' وزیر عدالت اسپانیا در قبال تصمیم ایتالیا مبنی بر بستن بنادر به روی پناهجویان گفت: اینجا مساله سخاوت و خیرخواهی نیست بلکه مساله حقوق بشر است که می تواند مسئولیت کیفری بین المللی برای نقض پیمان های حقوق بشر به همراه داشته باشد. 
نخست وزیری ایتالیا نیز باانتشار بیانیه ای انتقادات علیه ایتالیا را رد واعلام کرد:اظهاراتی که در قبال کشتی اکواریوس از فرانسه شده است تعجب آمیز است و نشان دهنده عدم اطلاع در مورد انجه واقعا بوقوع پیوست می باشد ایتالیا نمی تواند درس ریاکارانه از کشورهایی را بپذیرد که در مورد موضوع مهاجرت همواره ترجیح دادند روی خود را به جهت دیگر برگردانند. دولت ایتالیا هرگز سرنشینان این کشتی را رها نکرد و دو کشتی ایتالیایی همواره در کنار آن بوده و پشتیبانی لازم را کرده اند.با توجه به اینکه دولت مالت کشتی حامل پناهجویان را رد کرد، شاهد یک اقدام بی سابقه اسپانیا بودیم که برعکس آنرا پذیرفت اما فرانسه چنین اقدامی نکرد و برعکس بارها سیاست های بسیار سخت گیرانه در رابطه با پذیریش پناهجویان اتخاذ کرده است. 
وزارت کشور ایتالیا نیز اعلام کرد که ایتالیا و آلمان یک پیشنهاد مشترک در باره محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا ارایه خواهند داد. 
ایتالیا که سال ها به امدادرسانی و نجات جان پناهجویان در دریای مدیترانه می پرداخت، اکنون با روی کار آمدن دولت جدید متشکل از حزب راست گرای 'اتحاد' و جنبش '5 ستاره'، علیه پدیده مهاجرت های غیر قانونی به این کشور موضع گیری کرده تا جایی که بنادر خود را به روی کشتی های حامل پناهجویان بسته است. 
'متئو سالوینی' معاون نخست وزیر و وزیر کشور ایتالیا یکشنبه شب دستور بستن بنادر به روی کشتی 'اکواریوس' را که حامل 629 پناهجو است صادر کرد که خود منجر به یک برخورد دیپلماتیک بی سابقه میان ایتالیا و مالت شد. وزیر کشور ایتالیا به همراه 'دانیلو تونینلی' وزیر حمل و نقل و زیربنایی، در نامه ای مشترک از مالت خواستند تا بطور رسمی به درخواست ایتالیا مبنی بر باز کردن بنادر خود برای نجات صدها پناهجو پاسخ دهد و انها را بپذیرند. 
این در حالی که 'جوزف موسکات ' نخست وزیر مالت نیز در یک پیام توئیتری نوشت: ایتالیا قوانین بین المللی را نقض کرده است. ما از مسیری که مقامات ایتالیایی در رابطه با کشتی 'اکواریوس' گرفته اند ، نگرانیم. این مسیر برخلاف قوانین بین المللی است و می تواند شرایط خطرناکی را برای تمام آنهایی که درگیر هستند، ایجاد کند. مقامات مالت پیشتر اعلام کردند که مورد این کشتی مربوط به مالت نمی شود زیرا شناور حامل پناهجویان در منطقه جستجو و نجات لیبی بوقوع پیوست. 
سازمان فرونتکس (نهادی که کنترل و نظارت بر مرزهای اروپا را به عهده دارد) اخیرا با اشاره به داده های ماه آوریل (فروردین/ اردیبهشت) اعلام کرد که شمار پناهجویانی که از دریای مدیترانه خود را به ایتالیا رساندند، به 2هزارو 800 تن رسید که در قیاس با مدت مشابه در سال 2017 میلادی 78 درصد کاهش یافت. 
شمار پناهجویانی که در چهار ماه نخست سال جاری میلادی از همین مسیر وارد ایتالیا شده اند نیز به 9هزارو 400تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، سه چهارم کاهش داشت. 40درصد پناهجویان را اتباع تونس و اریتره تشکیل می دهند. 
هر سال هزاران مهاجر غیر قانونی در مسیر مهاجرت به اروپا جان خود را در دریای مدیترانه از دست می دهند. اغلب این مهاجران از کشورهای خاورمیانه و آفریقا راهی اروپا می شوند. خشکسالی، گرسنگی، جنگ و نا امنی از مهم ترین عوامل مهاجرت مردم آفریقا به اروپا است. 
منبع: ایرنا

خواندن 499 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395