پنج شنبه, 24 خرداد 1397 ساعت 14:33

خروج یونجه و نهاده‌های دامی از کشور ممنوع نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان با اشاره به شایعه قاچاق یونجه به عراق تصریح کرد: حجم نهاده‌های دامی حجم کمی نیست که بتوان نام قاچاق بر روی آن گذاشت و صادرات آن ممنوع نیست. قاچاق زمانی رخ می‌دهد که صادرات ممنوع بوده و یا تعرفه های صادراتی بالا باشد اما صادرات این محصولات ممنوع نیست و این محصول از مبادی صادراتی و رسمی خارج می‌شود.

مجید قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص شرایط خوراک دام در کشور اظهار کرد: امروز فضای کسب و کار در صنعت غذای دام و طیور و آبزیان کشور، فضای مساعدی نیست و می‌توان گفت اقتصاد دامپروری ما شرایط خوبی ندارد. به همین دلیل فعالان اقتصادی در این صنعت انگیزه سرمایه گذاری و تولید را دیگر ندارند.

وی دلیل عدم تمایل فعالان صنعت دام و طیور به ادامه کار در این بخش را فاکتورهای اقتصادی دانسته و اذعان داشت: فاکتورهای اقتصادی اهالی صنعت دام و طیور را آزار می‌دهد. قیمت نهاده‌های دامی مهمترین فاکتور است که بیش از 80 درصد هزینه‌های محصولات پروتئینی را خوراک دام تشکیل می‌دهد، بنابراین با نوسانات شدید قیمتی شوک بزرگی به تولیدکننده و پرورش دهنده وارد می‌شود.

قدیری در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه هزینه‌های بسیار سنگینی هم دراین صنعت وجود دارد و سرمایه در گردش بالایی را هم می طلبد تامین سرمایه در گردش برای تهیه مواد اولیه تولید خوراک وجود ندارد و باعث تضعیف انگیزه شود. ما در چند ماه آینده و با این روند افزایش چندین برابری قیمت مرغ و شیر را خواهیم داشت.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان عنوان کرد: ارزی که در حال حاضر به نهاده‌های دامی تعلق می‌گیرد 3800 تومان است. ما یک نرخ داریم که آن هم 4200 است، اما دولت مابه تفاوت آن را به واردکنندگان پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به شایعه قاچاق یونجه به عراق تصریح کرد: حجم نهاده‌های دامی حجم کمی نیست که بتوان نام قاچاق بر روی آن گذاشت و صادرات آن ممنوع نیست. قاچاق زمانی رخ می‌دهد که صادرات ممنوع بوده و یا تعرفه های صادراتی بالا باشد اما صادرات این محصولات ممنوع نیست و این محصول از مبادی صادراتی و رسمی خارج می‌شود.
منبع: ایلنا

خواندن 499 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395