یکشنبه, 27 خرداد 1397 ساعت 08:51

گل حاج صفی و شادمانی مردم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: روزجمعه همزمان با عید سعید فطر بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در سن پترزبورگ روسیه در جریان مسابقات جام جهانی فوتبال تیم ملی فوتبال مغرب را با گل دقیقه 95 که با سر مدافع تازه به میدان آمده این تیم وارد دروازه شد، شکست داد.

این پیروزی شور و شوق زایدالوصفی بین ایرانیان داخل و خارج از کشور ایجاد کرد، به نحوی که براساس گزارش خبرگزاری‌ها تا ساعاتی از بامداد روزشنبه شهرهای مختلف کشور با شور و نشاط و شادی مردم همراه بود و تا ظهر دیروز هم تعداد زیادی از مسئولین کشور در این خصوص عکس العمل نشان دادند و به بازیکنان، کادر فنی تیم ملی فوتبال و مردم ایران تبریک گفتند.

قبل از انعکاس این اخبار ذکر نکته ای را ضروری می دانیم و آن هنرنمایی کاپیتان دوم تیم ملی فوتبال، احسان حاج صفی بود.

در واقع ضربه سری را که عزیز بهدوز مدافع تعویضی تیم مغرب به درون دروازه روانه کرد محصول یکی از تکنیکی ترین ضرباتی است که از محوطه کرنر و یا بین خط 18 قدم و کرنر نواخته می شود.

بازیکنی که این ضربه ها را می زند 4 گزینه اصلی دارد، تیر 1، تیر 2 و روی محوطه پنالتی و گزینه چهارم که حاج صفی انتخاب کرد، در این گزینه توپ با قدرت و دقت موازی دروازه شوت می شود که با کوچکترین ضربه می تواند وارد دروازه شود و مدافع مغرب سعی کرد توپ را قبل از اینکه به جلوی دروازه برسد، دفع کند که سرعت و قدرت زیاد توپ دفع این بازیکن را به گل تبدیل کرد، اما کسی از حاج صفی این کاپیتان ریزنقش اصفهانی قدرشناسی نکرد، در حالیکه این گل را هنرنمایی او به ارمغان آورد، بنابراین خارج از عرف فیفا که ضربه زننده آخر را به هر دلیلی صاحب گل می داند گل ایران در مقابل مغرب باید به نام احسان حاج صنفی شناخته شود.

نکته جالب توجه اینکه در حالیکه ما در ارزیابی بازی از شانس صحبت می کنیم مربی فرانسوی مغرب بعد از بازی می گوید ایرانی ها در ضربه های کاشته خطرناک عمل می کنند و ما به همین باختیم.

 • بچه ها نتیجه تلاش و امیدشان را گرفتند

تیم ‌ملی فوتبال ایران توانست در نخستین بازی خود در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با یک گل مراکش را از  پیش‌رو بردارد تا در صدر جدول رده‌بندی گروه مرگ قرار گیرد.

کی روش در نشست خبری پس از بازی ایران برابر مراکش گفت که ایران بعد از مراسم قرعه کشی دو راه داشت؛ یا باید تلاش می کرد تا گروه بندی را تغییر دهد که نمی شد یا باید با تلاش و امید بدنبال تبدیل غیرممکن به ممکن می بود.

ایران نیز به طور طبیعی راه دوم را برگزید و بدنبال ممکن کردن غیرممکن رفت. پیروزی ایران برابر مراکش در شرایطی حاصل شد که به دنبال تحریم های ظالمانه آمریکا و کارشکنی های برخی از کشورهای دیگر نتوانست دیدار تدارکاتی مناسبی برگزار کند و حتی دیدار برنامه ریزی شده با یونان بنا به دلایلی خارج از اختیار ایران لغو شد.

بر همین اساس، ایران به رغم برگزاری اردوهای تدارکاتی مناسب، نتوانست بازی های تدارکاتی با تیم های تراز اول دنیا داشته باشد این در حالی است که در آستانه جام جهانی با حاشیه سازی شرکت «نایک» مواجه شد که برای سوار شدن بر موج خبری خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد که هیچ کفش ورزشی در اختیار ایران قرار نمی دهد.

شاید این طور گفته شود که ایران با گل به خودی مراکش به پیروزی رسید، اما باید توجه داشت که مراکش در این دیدار با وجود داشتن چندین موقعیت بسیار خطرناک موفق به گلزنی نشد و معدود موقعیت های ایران کافی بود تا 3 امتیاز به حساب ایران ریخته شود.

کی روش با اشاره به اینکه برد مقابل مراکش را به طرفداران واقعی تیم ملی ایران تقدیم می کند، افزود: آنهایی که تظاهر به طرفداری از تیم ملی ایران می کنند و در روند آماده سازی تیم تداخل ایجاد کردند، سهمی در این برد ندارند.

سرمربی سابق رئال مادرید دوباره به انگیزه بالای بازیکنانش تاکید و توضیح داد: آنها روح بزرگی دارند و می خواهند از طریق فوتبال، خودشان را به جهان ثابت کنند. وظیفه من فقط آموزش دادن است و این نفرات هستند که توان فوتبال ایران را نشان می دهند.

ایران با این پیروزی حالا امیدوار است که با کسب امتیاز برابر تیم های بزرگی همچون اسپانیا قهرمان جام جهانی 2010 یا پرتغال قهرمان یورو 2016 با «کریستیانو رونالدو» ی افسانه ای اش راه خود را برای صعود به دور بعدی جام جهانی و تاریخ سازی هموار کند.

کی روش بارها تاکید کرده است که هیچ اشکالی ندارد که تیمی 89 دقیقه تمام قد دفاع کند، ولی تنها با در اختیار داشتن یک دقیقه بتواند نتیجه را به نفع خود تغییر دهد. کاری که شب گذشته تیم ملی ایران انجام داد و شادی را به قلب تمام ایرانیان در سراسر دنیا وارد کرد.

بعد از آن بازیکنان تیم ملی ایران به همراه کادر فنی پس از پیروزی یک گله برابر مراکش در رختکن به خوشحالی پرداختند و شعار ما ایرانیم و حال بقیه را می‌گیریم سر دادند.

پس از این که تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران توانست در یک بازی پر هیجان مراکش را شکست دهد، محمود اسلامیان عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال می‌گوید اولویت فدراسیون فوتبال ایران تمدید قرارداد کارلوس کی‌روش است.

 • جشن و شادمانی مردم

پس از پایان این دیدار مردم ایران در شهرهای مختلف به خیابان‌ها آمدند و به جشن و شادی پرداختند.

مردم تهران با حضور پرشور در خیابان‌ها با در دست داشتن پرچم سه رنگ ایران در میادین به شادی و پایکوبی پرداختند.

مردم لرستان دیشب پس از پیروزی ارزشمند تیم ملی فوتبال مقابل مغرب همپای سایر هموطنان به جشن و شادمانی پرداختند اما آنچه این پایکوبی را اندکی از دیگر نقاط کشور متمایز کرد، غروری بود که بواسطه درخشش 2 ملی پوش لرستانی این دیدار حاصل شد.

محور شعارهای شب گذشته تشکر از وحید امیری و علیرضا بیرانوند 2 افتخار این روزهای مردم لرستان بود؛ دلاورمردانی که بارها آنها را ستوده ایم و البته از دم تیغ تیز انتقاد نیز گذرانده ایم.

در شهرهای مختلف کشورمان نیز اقشار مختلف مردم همراه با خانواده های شان با­در دست داشتن پرچم ایران و تکان دادن آن شعار (ایران ایران) و (همینه همینه ایرانی با غیرت) در این پیروزی سهیم شدند .

 • واکنش مقامات

مقام های سیاسی ایران شامگاه جمعه هر یک به شیوه ای، برد تیم ملی فوتبال در نخستین بازی از رقابت های جام جهانی 2018 روسیه را تبریک گفتند.

حسن روحانی رییس جمهور کشورمان با انتشار تصویری از خود با لباس تیم ملی ایران در توییتر این پیروزی را به تیم ملی کشورش تبریک گفت و نوشت : با یک بازی حساب ‌شده و پیروزی دلچسب همه ملت ایران را شاد کردید؛ بچه‌ها مچکریم.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه هم با انتشار پوستری از بازیکنان تیم ملی در کنار اقشار مختلف مردم در صفحه اینستاگرام خود، نوشت: امشب ملی پوشان، همت و غیرت ایرانی را به نمایش گذاشتند. این برد شیرین گوارای ملت ایران باد.

«حسام الدین آشنا» مشاور رئیس جمهوری اما واکنش متفاوتی به این پیروزی داشت. وی در صفحه توئیترش گفت: شادی سراسر ایران را فرا گرفته است. ایرانیان در سراسر جهان به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنند. شادی ملت ماندگار می شود اگر دولت از شر کاستی و کاهلی و مخالفانش از شر کینه و کنایه رها شوند.

آشنا در پست دیگری، با لحنی کنایه آمیز نوشت: سوریه و عراق و لبنان تلاش‌های سختی برای صعود از رقابتهای منطقه ای بود. برجام تلاشی برای صعود از گروه بازندگان به جام جهان بود. امروز که در جام جهانیم؛ با تهدید و تحریم به عقب باز نمی گردیم. مراقب گل به خودی باشیم!اشتباه محاسبه بازیکن دفاعی می تواند شادی ملتی را به عزا تبدیل کند.

«سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با اشاره به بازی حریفان دیگر ایران در جام جهانی نوشت: بازی پرتغال - اسپانیا هیجان بازی ایران - مراکش را داغ نگاه داشت و عید فطر امسال را خاطره‌انگیز و ماندنی کرد. شادی و هیجان مثبت نیاز جامعه ایرانی است. دل‌های‌تان شادمان، لب‌های‌تان خندان.

«علی مطهری» نایب رئیس مجلس نوشت: پیروزی تیم ملی فوتبال ایران بر مراکش در حالی که همه ما به مساوی هم راضی بودیم، جای آن دارد که سجده شکر بجا آوریم. این پیروزی در روز عید سعید فطر بر همه ایرانیان مبارک باد.

«محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات هم در صفحه توئیترش گفت: دمتون گرم، مردانه بازی کردید و ملتی رو شاد کردید.

این در حالیست که وزارت امور خارجه آمریکا نیز با 'پرشور' خواندن عملکرد ملی پوشان ایران؛ لب به تحسین از این تیم باز کرد.

 • بازتاب رسانه ای

پس از گل به خودی 'عزیز بوهدوز' یا به تعبیر این روزهای ورزش دوستان مغربی 'اسود الاطلس'، بحث های بسیاری در فضای مجازی بین ورزشکاران و ورزش دوستان کشورهای مختلف شکل گرفت.

فوتبال دوستان کشورهای عربی با هشتگ المغرب – ایران به باخت یک بر صفر قهرمان قاره آفریقا به شاگردان کارلوس کی روش واکنش نشان دادند و این هشتگ به ترند توئیتر در کشورهای عربی تبدیل شد.

در بین هواداران مغربی هشتک «ما همه عزیز بوهدوز هستیم ' از او حمایت کرده اند. به گونه ای که در بین کاربران عرب زبان نام این فوتبالیست برای یک ساعتی ترند شد.

از سوی دیگر پیام های «رضا قوچان نژاد»، «علیرضا جهانبخش» و «سردار آزمون» خطاب به عزیز بوهدوز در خصوص اینکه شکست بخشی از فوتبال حرفه ای است و نباید خود را سرزنش کنی، از این بازیکن دلجویی کرده اند.

پیروزی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران برابر مراکش بازتاب زیادی در رسانه‌های عربی داشت و بیش‌تر آنها تاکید کردند که تیم‌ ‌ملی ایران به خاطر فرصت سوزی بازیکنان مراکش پیروز شد.

روزنامه کازا ۲۴ مراکش نوشت: گل به خودی عزیز بوحدوز باعث شد تا رویاهای مراکش در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بر باد رود و این تیم در دیداری که بهتر از حریف خود ظاهر شد تن به شکست دهد.

روزنامه الرای قطر نوشت: گل به خودی باعث شد تا نماینده آسیا سه امتیاز ارزشمند را به دست آورد. بازیکنان تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران بعد از ۲۰ سال موفق شدند که در جام جهانی به پیروزی برسند و بعد از بازی طوری خوشحالی کردند که انگار قهرمان جام جهانی شده‌اند. این سه امتیاز باعث می‌شود تا تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در گروهی که تیم‌های فوتبال اسپانیا و پرتغال هم در آن قرار دارند امیدوار به صعود باشد. این‌ در حالی است که رویای مراکشی‌ها بر باد رفت.

روزنامه عیون الخلیج نوشت: گل به خودی بازیکن مراکش پیروزی دقایق پایانی و ارزشمندی را به ایران داد. در این دیدار مراکش بازی بهتری را به نمایش گذاشت و سرتر از حریف خود بازی کرد اما در نهایت این تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران بود که توانست روی اشتباه مدافع مراکش در دقایق پایانی پیروز این دیدار شود.

و اما سایت الدولجیا نیوز مصر تیتر جالبی را انتخاب کرد و نوشت: مالکیت توپ برابر دفاع ایران جواب نداد.

بیش‌تر روزنامه‌های عربی واکنشی مشابه شکست مراکش برابر ایران داشتند و همگی به اتفاق نوشتند که ایران در دیداری که مراکش بهتر بازی کرد و مالکیت توپ را در اختیار داشت با اشتباه بازیکن حریف توانست به پیروزی برسد و سه امتیاز ارزشمند را به دست آورد.

رسانه های خبری ترکیه نیز پیروزی تیم ملی فوتبال ایران بر مغرب در اولین بازی خود در جام جهانی 2018 روسیه را به شکل گسترده ای منعکس کردند به طوری که این رویداد در راس اخبار رسانه های این کشور جای گرفت.

روزنامه استار از رسانه های نزدیک به حزب حاکم ترکیه با درج عنوان 'ناامیدی بزرگ در مراکش، ایران دقیقه 95 پیروز شد' نوشت: تیم ملی ایران در اولین بازی خود در جام جهانی 2018 فوتبال توانست تیم ملی قدرتمند مراکش را شکست دهد.

روزنامه ینی شفق نیز از دیگر رسانه های نزدیک به دولت ترکیه است که عنوان 'مراکش خود را آتش زد' را برای انتشار خبر پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در برابر تیم ملی فوتبال مغرب انتخاب کرد و نوشت: بازیکنان ایران مزد جنگندگی و بازی منطقی خود را گرفتند.

روزنامه آکشام با درج عنوان 'بوهدوز، مراکش را فروپاشاند' به گل به خودی مدافع تیم ملی مغرب در بازی با ایران اشاره کرد و نوشت: مدافع تیم ملی مغرب، سه امتیاز شیرین را تقدیم تیم ملی فوتبال ایران کرد و با توجه به تساوی پرتغال و اسپانیا، ایران در صدر گروه خود قرار گرفته است.

 • بازی ایران و مراکش در یک نگاه
 • این دیدار از گروه دوم با قضاوت «جونیت چاکر» داور مطرح ترکیه ای و در ورزشگاه شهر «سن پترزبورگ» برگزار شد.
 • این دیدار در حالی آغاز شد که هر دو تیم برای داشتن شانس صعود نیاز به سه امتیاز بازی امروز داشتند.
 • قرار گرفتن «کریم انصاری فرد» و «وحید امیری» در ترکیب اصلی تیم کشورمان از نکات غیر منتظره ای بود که از سوی «کارلوس کی روش» اتخاذ شد.
 • این دیدار با حملات همه جانبه مراکش آغاز شد و همین امر، بازیکنان تیم ایران را به عقب راند.
 • در دقیقه دهم این دیدار «مسعود شجاعی» کاپیتان تیم ایران، نخستین کارت زرد بازی را دریافت کرد.
 • عملکرد خوبی مراکشی ها سبب شد تا تیم ایران نتواند در دقایق نخست، در میانه میدان حرفی برای گفتن داشته باشد.
 • در دقیقه 19 حمله همه جانبه مراکش، دروازه ایران را به توپ بست که با واکنش «بیرانوند» و خوش شانسی او گلی به ثمر نرسید.
 • در دقیقه 21 و در ضد حمله ای سریع، تیم ایران به دروازه حریف نزدیک شد که در این صحنه «کریم انصاری فرد» نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد.
 • بازیکنان تیم ایران در ادامه با غلبه بر جو مسابقه، بازی بهتری را از خود نشان دادند.
 • «کریم الاحمدی» هافبک مراکش نیز در دقیقه 33 با کارت زرد جریمه شد.
 • در دقیقه 42 توپ ربایی عالی «امید ابراهیمی» تیم ایران را در آستانه گلزنی قرار داد که «سردار آزمون» قدر این بخت طلایی را ندانست.
 • در نهایت نیمه نخست این دیدار نفس گیر با تساوی بدون گل به اتمام رسید.
 • در همان آغاز نیمه دوم «جهانبخش» با کارت زرد جریمه شد تا در ادامه با احتیاط بیشتری بازی کند.
 • در نیمه دوم بازیکنان هر دو تیم با احتیاط بیشتری کار را ادامه دادند و از حملات مراکش نیز خبری نبود.
 • در دقیقه 67 «مهدی طارمی» به جای «مسعود شجاعی» که عملکرد خوبی نداشت به میدان آمد.
 • در ادامه درگیری و بازی خشن سبب شد تا چند بازیکن دچار مصدومیت شوند.
 • در دقیقه 78 «مجید حسینی» به جای «امید ابراهیمی» هافبک تاثیرگذار ایران که دچار مصدومیت شد به میدان آمد.
 • در دقیقه 80 مراکش در آستانه گلزنی قرار داشت که «بیرانوند» با واکنش مناسب خود اجازه گلزنی به حریف را نداد.
 • در دقیقه 84 «جهانبخش» نیز مصدوم شد و جایش را به «سامان قدوس» داد.
 • در دقیقه 91 «انصاری فرد» سومین اخطاری تیم ایران لقب گرفت.
 • در دقیقه 95 توپ ارسالی «سامان قدوس» را «بوهادوز» بازیکن مراکش که به عنوان یار تعویضی به میدان آمده بود به اشتباه درون دروازه تیم خود جای داد.
 • در نهایت یوزهای ایران این نبرد سخت را با برتری یک بر صفر به اتمام رساندند و جام جهانی را با برد شیرین آغاز کردند.
 • با این اوصاف تیم ایران به 20 سال انتظار برای پیروزی در جام جهانی پایان داد.
خواندن 749 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395