دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 08:25

انتقام از نایک به سبک ایرانی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

هواداران تیم ملی فوتبال ایران پس از پیروزی غافلگیر کننده تیم محبوبشان در برابر مراکش در نخستین دیدار مرحله گروهی جام جهانی 2018 روسیه، از شرکت نایک انتقام گرفتند و با انتشار تصاویری؛ شعار شرکت نایک را با جمله «بدون تو انجام دادیم» به باد انتقاد گرفتند.

به گزارش ایرنا، روزنامه «آ.اس» اسپانیا با انتشار این خبر نوشت: بدنبال اعلام شرکت آمریکایی نایک - تولیدکننده لوازم و تجهیزات ورزشی - مبنی بر عدم فراهم آوردن کفش ورزشی برای ملی پوشان ایران به دلیل تحریم های آمریکا علیه این کشور؛ هواداران ایران پس از پیروزی تیمشان مقابل مراکش به سبک خود از این شرکت انتقام گرفتند.

نایک در توجیه این اقدام خود با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود که «تحریم های آمریکا بدین معنی است که نایک به عنوان یک شرکت آمریکایی نمی تواند برای فوتبالیست های تیم ملی ایران تجهیزات ورزشی از جمله کفش فراهم آورد.»

بر این اساس هواداران ایرانی با تمسخر شعار مشهور «انجامش بده» که توسط شرکت نایک تبلیغ می شود، با انتشار تصویری در شبکه های مجازی نوشتند: «ما بدون تو انجام دادیم».

امتناع شرکت نایک از فراهم کردن کفش ورزشی برای تیم ملی ایران باعث رنجش «کارلوس کی روش» سرمربی تیم ملی این کشور شد و او در واکنش به این اقدام، نایک را متهم به «آمیختن ورزش و سیاست» کرد و تصمیم این شرکت را «جنایت علیه فوتبال» دانست.

گفتنی است، شرکت تولیدی نایک که یک برند ورزشی محسوب می شود و رقابتی تنگاتنگ با شرکت های تولیدی مانند آدیداس در تورنمنت های بزرگ دارد، اصول بازاریابی و جذب مشتری، را فدای سیاست های دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا کرد و بدون توجه به اصل قرارداد در اقدامی یکجانبه بازیکنان ایرانی را از پوشیدن کفش های تولیدی این شرکت منع می کند.

راهبرد نایک در پیروی از دستور ترامپ مبنی بر نقض تمام قوانین و شعارهای بین المللی در زمینه ورزش یادآور شعار و اقدامات نژادپرستانه ای است که در گذشته در بازی های جهانی و المپیک رواج داشت. اقدامی که مصداق بارز آن اهدا نکردن مدال المپیک 1936 به «جسی اوونز» دونده سیاهپوست آمریکایی از سوی «آدولف هیتلر» دیکتاتور نازی آلمان بود.

  • آدیداس: از تیم ملی ایران حمایت می کنیم

اما به رغم اصرار برخی کشورهای غربی برای باز کردن پای سیاست به جام جهانی و رویدادهای بزرگی از این دست، مدیرعامل شرکت آلمانی آدیداس گفت: شرکت های تجهیزات ورزشی باید بدانند که تجارت آن ها در حوزه ورزش بوده و سیاست در آن جایی ندارد و تیم فوتبال ایران تحت حمایت ماست.

شبکه تلویزیونی راشا تودی به نقل از «کاسپر رورستد» نوشت: برای آدیداس مهم است که از ورود مستقیم به سیاست خودداری کند و در واقع معتقدم کشاندن پای شرکت های ورزشی به این مبحث اقدامی کاملا اشتباه است.

وی در مورد تیم ملی ایران تصریح کرد که این تیم یکی از 12 تیم تحت حمایت و اسپانسرینگ آدیداس است؛ حقیقتی که با اقدام شرکت نایک مبنی بر عدم فراهم آوردن تجهیزات ورزشی برای بازیکنان این تیم به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران و تنش های موجود در توافق هسته ای با این کشور؛ کاملا در تناقض است.

رورستر خاطرنشان کرد: ما برای تیم ملی ایران تجهیزات فراهم می کنیم؛ چرا که ایرانی ها عاشق فوتبال هستند و در نهایت امر ما به طور کلی به ورزش معتقدیم و می دانیم که از طریق ورزش می توانیم زندگی انسان ها را در مسیر مثبت تغییر دهیم. با این تفاسیر، فرض کنید که ما یک اهرم سیاسی هستیم؛ در این صورت چگونه می توانیم به این هدف دست پیدا کنیم.

مدیرعامل دانمارکی آدیداس تاکید کرد: جام جهانی جایگاه ارزشمندی برای ترقی و پیشرفت ماست و از این رو انتخاب تیم ها و بازیکنان مناسب برای ما بسیار حائز اهمیت است.

وی در پایان درخصوص میزبانی روسیه گفت: آنچه روسیه برای این رویداد بزرگ فراهم کرده است، بسیار حیرت انگیز بوده و یقینا جام جهانی فوق العاده ای در انتظار ما خواهد بود.

اظهارات مسئولان شرکت آدیداس درحالی است که شرکت آمریکایی نایک اعلام کرد که به علت «تحریم‌های آمریکا» از دادن کفش ورزشی به تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران معذور است.

اعلام ناگهانی شرکت در شرایطی است که در جام جهانی سال 2014 و در حالی که همین تحریم‌های امروز علیه ایران اعمال می‌شد، فوتبالیست‌های ایرانی توانسته بودند با کفش‌های نایک وارد زمین شوند.

کارلوس کی روش سرمربی پرتقالی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام نایک گفت ورزشکاران به تجهیزات ورزشی خود عادت می‌کنند و این درست نیست که یک هفته مانده به چنین مسابقه مهمی، این تجهیزات را عوض کرد.

خواندن 706 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395