دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 08:55

صنایع با وجود مزایای نسبی همچنان درجا می‌زنند

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

روشنک حاجی بیگی

عصراقتصاد: تولیدات صنعتی در هر کشور با در اختیار گرفتن بخشی از میزان تولید ناخالص دولتی، به عواملی از جمله نرخ بهره و تقاضای مصرف وابستگی زیادی داشته و به‌عنوان ابزاری مهم برای پیش‌بینی میزان تولید ناخالص داخلی آن کشور محسوب می‌شوند.

این بخش از تولید، به جهت افزایش بهره‌وری، کارایی و کیفیت محصولات، هر جا که بشر به فکر تأمین نیاز خود در مقیاس بزرگ بوده به کمک او آمده و از نمونه‌های آن می‌توان به تولید نان صنعتی، پوشاک و خودرو و... اشاره کرد.

متأسفانه باوجود برخورداری از مزایای نسبی متعدد در کشور، مشکلات تأمین مواد اولیه، فرسودگی ماشین‌آلات، ارتباط کمرنگ تولیدکنندگان با دانشگاه، انحصارطلبی برخی صنایع، موانع گمرکی، نظام مالی و بانکی تضعیف‌کننده، عدم مدیریت صحیح در تخصیص ارز، همچنان موجبات درجا زدن بخش صنعت را رقم می‌زند.

نگاهی به وضعیت صنایع در کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد این کشورها، عواملی مانند، تمرکز بر تولید، تولید انبوه، استانداردسازی، تخصصی کردن، سازمان‌دهی مناسب و یکپارچگی را به‌عنوان پیش‌نیاز موفقیت در فرایند صنعتی سازی درک کرده و به آن جامه عمل پوشانده‌اند.

همچنین افزایش تنوع محصولات کارخانه‌ها و کارگاه‌ها، ارائه محصولات جدید مطابق با انتظارات مردم، تغییر الگوهای هزینه‌ای و کاهش هزینه‌ها، قیمت رقابت‌پذیر، انطباق روش‌های تولید با محیط‌ زیست، پیوستن به بازار جهانی و... از موارد حائز اهمیت در بخش تولیدات صنعتی محسوب می‌شوند.

به نظر می‌رسد آنچه تاکنون در بخش صنعت کشور صورت گرفته، برخاسته از یک برنامه جامع و مدون نبوده و می‌توان گفت در مواقعی نه‌تنها به اهداف توسعه‌ای کشور کمکی نکرده، بلکه موانعی را نیز بر سر راه این مهم ایجاد کرده است.

  • کمیسیون صنایع؛ متولی اصلی قانون‌گذاری و نظارت بر صنایع

در همین رابطه، رامین نورقلی‌پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور در برنامه تلویزیونی بارکد گفت: کمیسیون صنایع در مجلس شورای اسلامی، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین متولیان در امر صنایع و معادن، در حوزه قانون‌گذاری و نظارت با طیف وسیعی از صنایع کشور سروکار دارد و مسائل آن‌ها را بررسی می‌کند.

نورقلی‌پور با اشاره به نام‌گذاری سال به نام حمایت از کالای ایرانی افزود: مسائل عمومی در تولید، ایجاد سرمایه و ایجاد اشتغال صنایع کشور را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. به همین جهت قانونی تحت عنوان رفع موانع تولید، قانون اجرای اصل 44، قانون بهبود فضای کسب‌وکار مصوب و همچنین کمیسیون ویژه‌ای به‌منظور حمایت از تولید تشکیل‌شده است که موضوع را بررسی می‌کنند.

  • نظام بانکی؛ اساسی‌ترین مانع بر سر راه تولید

وی افزود: درواقع بالا بودن سود بانکی و سود تسهیلات از موانع عمده سر راه تولید محسوب می‌شود. بانک‌ها به‌عنوان اصلی‌ترین تأمین‌کننده‌های مالی، صنایع، سرمایه‌داران و تولیدکنندگان کشور را با مشکل مواجه کرده و می‌توان گفت نظام بانکی اساسی‌ترین مانع بر سر راه تولید داخل است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن بابیان اینکه یکی از انتظارات ما از دولت اصلاح نظام بانکی کشور است، افزود: کمتر صنعتی در کشور وجود دارد که به‌نظام بانکی کشور مقروض نباشد، سود بانکی به‌گونه‌ای است که تولیدکنندگان را روزبه‌روز بدهکارتر و همچنین انباشت بدهی‌های بسیار زیادی در طول مدت خاصی ایجاد می‌کند.

این نماینده مجلس با اشاره به نقش مؤثر واحدهای تحقیق و توسعه (R&B)، در کیفیت روند تولید و صادرات محصول نهایی گفت: یکی از مسائلی که صنایع ما با آن مواجه هستند، عدم وجود بخش تحقیق و توسعه (R&D) در صنایع کوچک و بزرگ کشور است.

وی افزود: توسعه و بالندگی صنایع در دنیا، نیاز به تحقیق و توسعه دارد و از تولیدکنندگان انتظارمی رود بخشی از درآمد خود را به این مهم اختصاص دهند.

  • عبور از بحران ارزی با سامانه نیما

نماینده مردم کردکوی راه‌اندازی "سامانه نیما" را، به‌عنوان راهکاری برای عبور از بحران‌های ارزی دانست و افزود: به دلیل مشکلاتی که در فرایند استفاده از این سامانه برای ایجاد و ورود ارز صادراتی تولیدکنندگان به وجود آمده است، جلسات مختلفی در مجلس با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، ریاست بانک مرکزی و معاون اول رئیس‌جمهوری تشکیل‌شده تا بتوانیم این وضعیت را حل‌وفصل کنیم.

وی با تأکید بر پیگیری این موضوع در اولین جلسه کمیسیون صنایع افزود: با توجه به شرایط بین‌المللی که با آن موجه هستیم و فعالیت‌هایی که در روال دیپلماسی کشور انجام می‌گیرد، می‌توانیم ارز موردنیاز برای صنایع و تولیدکنندگان را فراهم کنیم.

نورقلی‌پور تسهیل و اصلاح نظام مالیاتی حاکم بر صنایع را امری مهم در بهبود فضای کسب‌وکار دانست و افزود: اخیراً در مجلس در حوزه مالیات و خصوصاً مالیات بر ارزش‌افزوده به‌عنوان یکی از موانع اصلی بر سر راه تولید، لایحه‌ای با پیگیری‌های فعالان این عرصه به مجلس تقدیم شد که در حال حاضر، مراحل نهایی بررسی‌ها را می‌گذراند و تا پایان نیمه اول امسال نهایی می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: متأسفانه در عرصه تولید ازجمله صنایع لوازم‌خانگی، با توجه به اینکه می‌توانند ایجاد اشتغال و تولید سرمایه کنند، فاقد سیاست‌های کلان و ثابت هستیم.

  • پیشرفت تولیدکنندگان درگرو صادرات است

 وی افزایش کیفیت تولید و توجه به بازارهای خارجی را اصلی‌ترین انتظار مجلس از تولیدکنندگان دانست و افزود: در کنار نگاه به بازار داخل، با افزایش کیفیت تولید و برندسازی، باید نگاه رقابتی خود را نیز افزایش داد و به سمت جذب بازارهای برون‌مرزی پیش رفت.

 بخش صنعت در چارچوب یک برنامه بلندمدت و جامع با استفاده از توان بالقوه و امکانات، می‌تواند با تولید مواد اولیه و ماشین‌آلات صنعتی، علاوه بر ایجاد اشتغال و تأمین نیازهای عمومی جامعه، نقش مؤثری در رهایی از وابستگی و تأمین استقلال اقتصادی ایفا کند.

در پایان امید می‌رود قوانین دست و پاگیر تولید جای خود را به حمایت‌های اصولی و اساسی داده و نهادهای قانون‌گذار و دولتی صرفاً به تعریف و تصویب قوانین در جهت حمایت اکتفا نکرده و به بهترین نحو از این قوانین در رشد صنعت کشور بهره ببرند.

خواندن 211 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395