دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 10:11

اطلاعات تکميلي

  • بازارهای جهان در هفته‌ای که گذشت؛

صدای جنگ غول‌ها، بورس‌های جهان را لرزاند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: در هفته ای که گذشت بازارهای جهان بیش از هر چیز دیگری تحت تأثیر دو رویداد مهم قرار گرفت. دیدار بی سابقه رهبر کره شمالی و رئیس جمهور آمریکا در سنگاپور که از مدت‌ها پیش توجه رسانه های جهان قرار گرفته بود بلاخره بعد از کش و قوس های بسیار انجام شد و رهبران دو کشور یادداشت تفاهمی را با یکدیگر امضا کردند.

اما موضوع دیگری که بیش از همه بازارهای جهان به خصوص بازارهای شرق آسیا و آمریکا را تحت تاثیر عمدتا منفی قرار داد آغاز جنگ تجاری موسوم به جنگ تعرفه ها بین آمریکا و چین بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهورآمریکا که از ماه مارس در مورد امکان وضع تعرفه بر واردات کالاهای چینی همواره صحبت کرده و دلیل آن را شکاف تراز تجاری بین این دو ابرقدرت اقتصادی جهان اعلام کرده بود در فاز اول، اعمال تعرفه‌های جدید وارداتی علیه ۸۰۰ محصول چینی را نشانه رفته که موعد آغاز اجرای این تعرفه‌های جدید ششم ماه جولای اعلام شده است. آمریکا در فاز دوم نیز قصد دارد تعرفه واردات ۲۸۰ قلم کالای دیگر را افزایش دهد.

این اقدام ترامپ بی پاسخ نماند و کمیته مقررات تعرفه گمرکی شورای دولتی چین با انتشار پیامی تصمیم گرفت، بر 659 نوع از واردات آمریکا به مبلغ حدود 50 میلیارد دلار تعرفه 25 درصدی وضع کند، در این میان افزایش تعرفه حدود 34 میلیارد بر محصولاتی از جمله محصولات آبی، کشاورزی و خودرو از 6 جولای سال 2018 اجرا می شود.

  • تاثیر دیدار سنگاپور از بین رفت

ترس از جنگ تجاری و تبعات آن باعث شد که بازارهای آمریکا با نوسانات و افت ارزش سهام رو به رو شوند که در این میان شاخص داو جونز در میان شاخص های آمریکا بیشترین نزول و واحد از دست رفته را داشت. این شاخص روز جمعه که آخرین روز کاری بازارهای این کشور به حساب می آمد 84.83 واحد کاهش داشت که نشان از نزول 0.34% این شاخص داشت. این شاخص کار خود را با 25090.48 واحد خاتمه داد. این در حالی بود که این شاخص از ابتدای این هفته و به دلیل دیدار ترامپ و اون در سنگاپور اندکی رشد را تجربه کرده بود. اما دیدار ترامپ و اون و تاثیرات مثبت آن به دلیل کوتاه بودن دیدار و عدم تصمیم گیری خاصی در زمینه مسائل اقتصادی نتوانست به تنهایی داو جونز را نجات دهد و این شاخص در طول هفته به تدریج روند نزولی به خود گرفت.

کاهش 0.19% شاخص نزدک (NASDAQ) باعث شد که این شاخص 14.66 واحد از دست بدهد و روز جمعه شاخص نزدک در 7746.38 واحد بسته شود. شاخص S&P 500 هم دیگر شاخصی بود که قربانی جنگ تجاری واشنگتن و پکن شد تا با نزول 0.10%، 2.83 واحد از دست بدهد و در نهایت با 2779.66 واحد به کار خود پایان دهد. این شاخص کمتر از شاخص های دیگر آمریکا با کاهش رو به رو شد و علت آن تحولات مثبت بازار انرژی بود که تا حدی توانست تاثیرات منفی جنگ تجاری را خنثی کند.

با این همه برخی از کارشناسان همچنان به احتمال انجام مذاکره بین آمریکا و چین امیدوارند. آرت هوگان (Art Hogan) استراتژیست ارشد بازار در شرکت بی رایلی (B. Riley FBR) به CNBC، با اشاره به تاثیر مذاکرات تجاری در بازگشت بازارها به وضعیت عادی گفت:" بازار روند خود را پیش برده است و بازارها به این موضوع که برخی مذاکرات تجاری ممکن است انجام شود فکر می کنند.

کِرِگ بِرک (Craig Birk) معاون اجرایی مدیریت سرمایه گذاری در شرکت مشاوره پرسونال کپیتال (Personal Capital) هم به تغییرات سریع لحن کاخ سفید اشاره کرد و گفت:" این موضوعی است که هنوز باعث ترس و عدم اطمینان در بازار می شود، اما ... لحن کاخ سفید می تواند خیلی سریع تغییر کند. این یک بازی طولانی است، بنابراین منطقی به نظر نمی رسد که به یک یا چند راه دیگرواکنش  نشان دهیم."  • بانک مرکزی اروپا بازارهای قاره سبز را سرخپوش کرد

در اروپا، نشست بانک مرکزی اروپا و تصمیم گیری در مورد آینده برنامه خرید اوراق قرضه خود به نوبه خود بر بازارهای اروپا تاثیرگذاشت. سرمایه گذاران در اروپا مجددا برنامه بانک مرکزی اروپا را برای پایان دادن به برنامه محرک های عظیم خود در سال جاری هضم می کردند، هرچند بانک مرکزی هرگونه افزایش احتمال بالقوه را تا حداقل سه ماهه سوم سال 2019 به تاخیر انداخت.

شاخص پان اروپایی، استاکس 600 (Stoxx 600) با توجه به نزول کلی بورس های اروپا، کار خود را با 0.8 درصد نزول در هفته گذشته به پایان رساند. بخش های مرتبط با بانکداری، نفت و گاز به طور کلی 1.8 درصد کاهش داشتند. در مقابل بخش های مرتبط با صنایع غذا و نوشیدنی با صعود 0.4 درصدی رو به رو شدند. سهام شرکت رولز رویس هم بیشترین صعود را در بین سهام شرکت های اروپایی داشت و با 7.6 درصد رشد کار خود را به گایان رساند. سهام فروشگاه زنجیره ای پوشاک H&M پس از انتشار گزارش فروش دوم در سه ماهه دوم، با 4.3 درصد افزایش رازش سهام  خود روز جمعه بسته شد.

شاخص فوتسی 100 (FTSE 100) لندن، یکی از شاخص های اروپایی بود که بیشترین افت ارزش سهام را در بین شاخص های اروپایی داشت.  فوتسی 100 با 1.70% کاهش 131.88 واحد را از دست داد و با 7633.91 واحد کار خود را روز جمعه پایان داد. شاخص داکس (DAX) آلمان هم دیگر شاخصی بود که با افت رو به رو شد. این شاخص روز جمعه با نزول 0.74% که داشت، 96.55 واحد خود را از دست داد تا کار خود را با 13010.55 واحد روز جمعه به پایان برساند. سایر شاخص های بورس های اروپا هم نزولی بود که شاخص PSI20 پرتغال بیشترین نزول را داشت. این شاخص 1.91% از ارزش خود را از دست داد. شاخص روسیه هم که در چند هفته اخیر صعودی بود با افت 0.71% رو به رو شد تا نشان دهد که حتی برگزاری جام جهانی هم نمی تواند تاثیرات منفی اقدام بانک مرکزی اروپا را از بین ببرد.

  • چینی ها بازنده اصلی نوسانات هفته گذشته آسیا

اما در شرق آسیا، ترس و وحشت سهامداران از عواقب جنگ اقتصادی چین و آمریکا به شد بر بازارهای این منطقه تاثیر گذاشت و بیشتر از همه شاخص های چین و هنگ کنگ را تحت تاثیر قرار داد.

در بین شاخص های شرق آسیا تنها شاخص نیکی 225 (225 NIKKEI ) ژاپن و ASX 200 استرالیا بودند که از تبعات جنگ تعرفه ای آمریکا و چین در امان ماندند. شاخص نیکی 225 ژاپن با 0.50% افزایش به 22851.75 واحد رسید. ASX 200 استرالیا بیشترین رشد را در بین شاخص های شرق آسیا و اقیانوسیه داشت. این شاخص 1.29% رشد در نهایت کار خود را با 6094.00 واحد خاتمه داد.

سایر شاخص های شرق آسیا با نزول شدید رو به رو شدند که شاخص شنزن (SHENZHEN)   چین بزرگترین قربانی تحولات تجاری بین چین و آمریکا لقب گرفت. این شاخص با کاهش 1.45% به 462.91 واحد رسید. دیگر شاخص مطرح چین یعنی شانگهای(SHANGHAI) 0.70% نزول کرد تا با 21.23 واحدی که از دست داد به  3022.93 واحد برسد. شاخص هَنگ سِنگ HSI) ) هنگ کنگ هم 130.68 واحد را از دست داد تا بیشترین واحد را در بین شاخص های شرق آسیا از دست داده باشد. این شاخص کار خود را با 30309.49 واحد به اتمام رساند. شاخص کاسپی (KOSPI) کره جنوبی نزول   0.80% داشت تا نشان دهد دیدار رهبران کره شمالی و ترامپ نمی تواند به تنهایی بازارهای این کشور را به جلو هل دهد.

اووه پارپارت (Uwe Parpart) استراتژیست ارشد شرکت کپیتال لینک اینترنشنال (Capital Link International) به CNBC  گفت:" بازارها  در حال واکنش نشان دادن هستند که تقریبا اجتناب ناپذیر است ...که  نتیجه آن کاهش ناگهانی رشد اقتصادی و تجارت جهانی ناشی می شود. رشد، در این مرحله، به سطوحی که پیشتر در سال جاری پیش بینی شده بود، نخواهد رسید."

  • عید فطر جلوی نوسانات بازارهای خاورمیانه را گرفت

در خاورمیانه بازارهای سهام با نوسان همراه شد اما میزان این نوسانات به دلیل مصادف شدن با ایام عید فطر جزئی بود. بازار سهام ابوظبی با افت رو به رو شد.

به گزارش NASDAQ، بازارهای سهام عربستان به دلیل مصاف شدن با عید فطر بسته بودند. در امارات متحده عربی شاخص ابوظبی 2.1٪ افت داشت و به 4،633 واحد رسید. دیگر بورس این کشور یعنی شاخص بورس دبی هم 0.9% کاهش داشت و با 3,051 واحد کار خود را پایان داد. بورس قطر دیگر بورسی بود که با کاهش ارزش سهام رو به رو شد. شاخص بورس قطر 0.9٪  نزول کرد و به 9،080 واحد رسید اما شاخص بورس کویت با 0.6٪ افزایش با  4،810 واحد کار خود را پایان داد. بورس بحرین 0.6% رشد کرد و به 1,296 واحد رسید. شاخص بورس عمان در 4,596 واحد باقی ماند و بورس مصر با رشد 1.5% بیشترین رشد را در هفته های اخیر داشت و کار خود را با 16,178 واحد به اتمام رساند.

  • طلا برخلاف جهت آب حرکت کرد

برخلاف انتظار کارشناسان جنگ تجاری بین آمریکا و چین باعث کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی شد.

رویترز گزارش داد، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 2.01%  کاهش به 1282.00رسید.

قیمت طلا پس از آن کاهش بیشتری را تجربه کرد که روز جمعه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، این کشور تعرفه های 25 درصدی بر 50 میلیارد دلار کالای وارداتی از چین اعمال می کند و پکن هم بلافاصله اعلام کرد تعرفه های تلافی جویانه ای را علیه کالاهای آمریکایی اعمال خواهد کرد.

علاوه بر طلا، سایر فلزات گرانبها هم با کاهش قیمت رو به رو شدند. هر اونس نقره 4.01% از ارزش خود را از دست داد و 16.57 دلار در بازارهای جهانی معامله شد. هر اونس پلاتینیوم هم 887.80 دلار در بازارهای جهانی قیمت خورد که نشان از افت 2.54%  ارزش این فلز گرانبها داشت.

هر بوشل گندم در بازارهای جهانی 0.35% افت قیمت داشت و 499.75 دلار به فروش رفت. هر بوشل سویا 2.48% نزول داشت و با قیمت 904.25 دلار به فروش رسید.

ارزش دلار در بازارهای ارز جهان تنها در مقابل یِن ژاپن تقویت شد و هر دلار آمریکا با 0.04% رشد ارزش با 110.66 یِن مبادله شد. ارزش دلار در مقابل فرانک سوئیس هم 0.06% افزایش داشت و هر 0.9974 فرانک سوئیس با یک دلار مبادله شد. سایر ارزهای جهانی تقریبا بدون تغییر ماندند. 

خواندن 250 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395