سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 12:32

مجلس با کلیات طرح حقوق مدیران مخالفت کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور مخالفت کردند. بر اساس این طرح، امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به مقامات، روسا و مدیران کلیه دستگاه‌ها فراهم می‌شد و مدیران مجبور بودند کلیه اطلاعات پرداختی به افراد را ارائه کنند.

نمایندگان در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس با 61 رای موافق، 115 رای مخالف، 17 رای ممتنع از 225 نماینده حاضر با کلیات طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور مخالفت کردند. 
طرح ساماندهی حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور 11 ماده داشت که در آن در مورد اضافه کار، کشیک، کارانه، انواع فوق العاده ها، کمک هزینه، حق ماموریت، حق جلسه و پاداش مدیران و مقامات کشور تصمیم گیری شده بود.
در بخشی از این طرح آمده است: دولت مکلف است نسبت به راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند و امکان تجمیع کلیه پرداخت ها به مقامات، روسا، مدیران کلیه دستگاه ها فراهم شود به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد فوق مشخص شود و امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم فراهم شود البته وزارت اطلاعات، نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی از شمول این حکم مستثنی هستند.
در بند دیگری از این طرح آمده است: کلیه روسا و مدیران اشخاص حقوقی مشمول این قانون مکلفند اطلاعات مربوط به تمام پرداخت ها به افراد مشمول این قانون را به درخواست دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور ارائه کنند.
با مخالفت نمایندگان مجلس، این طرح از دستور بررسی مجلس شورای اسلامی خارج شد.
محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مهریز در مجلس در مخالفت با کلیات این طرح گفت: در این شرایط سخت اقتصادی که مردم مشکلات بسیاری دارند طرحی پیشنهاد می شود که حقوق مدیران را افزایش می دهد.
وی افزود: براساس این قانون سقف حقوق افزایش می یابد، این قانون باعث دریافت حقوق نجومی می شود، از این رو با تصویب این قانون حقوق مدیران به 40 یا 50 میلیون تومان افزایش می یابد و با این قانون دامنه شمولیت به مدیران کل نیز افزایش می یابد.
محمد حسن نژاد نماینده مرند و جلفا در موافقت با این طرح گفت: امروزه احساس بی عدالتی و تبعیض در بین مردم وجود دارد، در هر خانواده یک یا چند بیکار وجود دارد این در حالی است که برخی افراد در چند جا مشغول به کار هستند.
وی افزود: تصویب این طرح، باعث شفافیت می شود اگرچه در برخی از جزئیات مشکل دارد اما در کلیات مسئله ای ندارد.این طرح 11 ماده دارد که در مواد آن به ساماندهی حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور می پردازد.
**هنوز دولت سامانه ثبت حقوق و مزایا را راه‌اندازی نکرده است 
علیرضا سلیمی نماینده محلات در تذکری با استناد به ماده 24 قانون آیین نامه داخلی مجلس گفت: براساس این ماده شأن و اقتدار مجلس باید حفظ شود، از این رو باید به مصوبات گذشته یعنی ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه درخصوص راه اندازی سامانه ثبت حقوق مدیران و مقامات توجه لازم صورت گیرد. 
وی افزود: براساس ماده مذکور دولت موظف است این سامانه را جهت شفافیت حقوق و دستمزد مقامات و مدیران راه اندازی کند، اما هنوز این سامانه راه اندازی نشده است. 
وی ادامه داد: برخی مفاد طرح یک فوریت حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور نیز با ماده 29 قانون برنامه ششم مغایر است، زیرا براساس این طرح حقوق برخی از مدیران و مقامات افزایش و به بیش از 16 میلیون تومان می رسد، بنابراین دولت را باید مکلف به عملیاتی کردن ماده 29 قانون برنامه ششم کنند. 
**طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان وبلوچستان اعلام وصول شد 
احمد امیرآبادی عضو هیات رییسه مجلس اعلام کرد: طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان، طرح اصلاح ماده 39 قانون جامع خدمات رسانی به روستاییان، طرح اصلاح ماده 103 قانون مالیات های مستقیم و لایحه عضویت دولت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه های کاربردی اعلام وصول شد. 
همچنین لایحه اصلاح مواد 20 الی 23 قانون برنامه سوم توسعه نیز در جلسه علنی امروز مجلس اعلام وصول شد. 
**اطلاعات منتشر شده درباره تاخیر و غیبت نمایندگان صحیح نیست 
محمد علی وکیلی عضو هیات رییسه مجلس در جلسه علنی امروز مجلس گفت: اخبار منتشر شده در مورد تاخیر و غیبت برخی از نمایندگان درست نیست، دامن زدن به اطلاعات مخدوش برای تخریب چهره برخی نمایندگان به هیچ وجه موجه نیست. 
وی ادامه داد: متاسفانه آمار مخدوشی از تاخیر و یا غیبت برخی همکاران در بعضی از سایت‌ها منتشر شده که به هیچ وجه این اطلاعات صحیح نیست، دامن زدن به این اطلاعات مخدوش برای تخریب چهره برخی همکاران به هیچ وجه موجه نخواهد بود. 
**نمایندگان فردا به دیدار رهبر معظم انقلاب می روند
علی مطهری نایب رییس دوم مجلس گفت: نمایندگان مجلس فردا چهارشنبه پس از برگزاری جلسه علنی مجلس در ساعت 10:30 دقیقه صبح به دیدار مقام معظم رهبری می روند.
وی افزود: جلسه علنی فردا چهارشنبه مجلس به مدت یک ساعت خواهد بود و نمایندگان پس از آن به دیدار رهبر معظم انقلاب می روند.
منبع: ایرنا

خواندن 351 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395