پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 14:10

2600 میلیارد تومان برای تکمیل آزاده راه جنوب تهران تخصیص یافت

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

وزیر راه و شهرسازی گفت: میزان سرمایه گذاری برای تکمیل آزاده راه 158 کیلومتری کنارگذر جنوب تهران، اکنون به 2600 میلیارد تومان افزایش یافته است.

«عباس آخوندی» روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از قطعات مختلف آزاده راه کنار گذر جنوب تهران در جمع خبرنگاران افزود: ارزش اسمی این آزادراه بیش از 1600 میلیارد تومان بود اما به علت تعدیل سنواتی، اکنون ارزش آن به بیش از 2600 میلیارد تومان رسیده است. 
وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: تاکنون از زمان شروع کار در سال 1395 برای آماده سازی این آزادراه 870 میلیارد تومان صورت وضعیت ارایه شده و قرار است در سال 1398 افتتاح شود. 
وی با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی این آزادراه به بیش از 45 درصد رسیده است، اضافه کرد: آخرین فناوری های جدید در بخش راه سازی در این آزاده مورد استفاده قرار گرفته و کارخانه مدرن تولید آسفالت آن با کیفیت ترین نوع، روزانه به طور متوسط سه هزار تن تولید می کند.
آخوندی اظهار داشت: این پروژه با ایمنی بسیار بالایی در حال تکمیل بوده و اکنون 60 کیلومتر از مسیرهای آن آسفالت و بقیه قطعات آن در حال تکمیل است. 
وی با بیان اینکه این آزاده راه چگونگی دسترسی شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) را در نزدیکی تهران تسهیل می کند، گفت: با انتقال همه باراندازهای تهران به شهر فرودگاهی امام(ره) بخش عمده ای از حمل و نقل بار به لجستیک پارک این منطقه منتقل می شود و با کاهش ترافیک در اطراف شهر تهران، کیفیت زندگی نیز ارتقا می یابد. 
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اکنون 2 هزارو 700 نفر با 1300 ماشین آلات سنگین در این پروژه مشغول به کارند واز این آزادراه چهار استان البرز، قزوین، مرکزی و تهران به سهولت می توانند استفاده کنند.
آخوندی یادآورشد: سهم دولت در اجرای این پروژه 30 درصد و آورده قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا 70 درصد است؛ دولت سهم خود را پرداخت کرده و قرارگاه سازندگی نیز اجرای آن را برعهده گرفته است؛ هرچند که این قرارگاه اعلام کرده تا پایان امسال این آزادراه را افتتاح می کند، اما افتتاح آن در سال 1398 عملیاتی خواهد شد.
کنارگذر آزادراه جنوب تهران به طول 158 کیلومتر است؛ قطعه نخست آن از آبیک تا جاده ماهدشت - اشتهارد به طول 39 کیلومتر، قطعه دوم از جاده ماهدشت - اشتهارد تا آزاد راه ساوه به طول 51 کیلومتر، قطعه سوم از ساوه تا اتوبان تهران- قم به طول بیش از 30 کیلومتر و قطعه چهارم از آزادراه تهران- قم تا آزادراه قم - گرمسار 38 کیلومتر را شامل می شود؛ در واقع از چهار استان قزوین،‌ مرکزی، البرز و تهران عبور می کند. 
این آزادراه چند تقاطع غیرهمسطح دارد؛ آزادراه‌های کرج - قزوین، ساوه - تهران، قم - تهران، قم - گرمسار و مسیر ماهدشت - اشتهارد و محور قدیم ساوه - تهران و سه خط‌ راه‌آهن را قطع می‌کند. 
کاهش ترافیک در آزادراه قزوین- کرج و کرج - تهران، کاهش استهلاک ناوگان حمل‌ونقل، کاهش آسیب‌های زیست‌ محیطی، کوتاه‌ شدن زمان سفر، کاهش مصرف سوخت و کم شدن سوانح رانندگی از مزیت‌های این طرح ملی در چهار استان است. 
آزادراه کنارگذر جنوبی تهران دارای سه خط عبور در هر سمت است که سرعت طراحی برای حرکت خودروها در این پروژه 130 کیلومتر در ساعت دیده شده است. 
کاهش زمان سفر برای وسایل نقلیه سبک به مدت 90 دقیقه و برای وسایل نقلیه سنگین به مدت 110 دقیقه همچنین صرفه‌جویی 700 میلیون لیتری بنزین در طول 20 سال دوره بهره‌برداری و 1600 میلیون لیتر گازوئیل در همین مدت از دیگر مزایای اجرای این پروژه به شمار می رود.
منبع: ایرنا

خواندن 515 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395