شنبه, 02 تیر 1397 ساعت 08:55

اطلاعات تکميلي

  • منتظری ضمن کاستی‌های قوه قضائیه؛

دست‌هایی در کار است تا اقتدار دستگاه قضایی را بشکند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: حجت الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران ضمن تبریک هفته قوه قضاییه اظهار کرد: دروغ پردازی و بزرگ جلوه دادن ضعف‌ها و تعمیم فساد از چند قاضی و کارمند به کل دستگاه قضایی و همه قضات شریف نشان دهنده آن است که دست‌هایی در کار است تا اقتدار دستگاه قضایی را بشکند.

منتظری گفت: به روح بلند این شهدا و امام شهدا درود می فرستیم و یاد و خاطره آن بزرگواران و خصوصا شهید بهشتی که معمار نخستین قوه قضاییه پس از پیروزی انقلاب بود را گرامی می‌داریم.

وی ضمن بیان اینکه این فرصت، فرصت مغتنمی است تا مسئولین قوه قضاییه با مردم بیش از پیش ارتباط داشته و گزارشی نسبت به عملکرد خود را ارائه کنند؛ گفت: بزرگترین و ارزشمندترین نعمات الهی به ما انسانها نعمت اسلام و هدایت به سوی کمالات انسانی است که توسط پیامبر عظیم الشان اسلام به ما رسیده است. نعمتی که بین نعمتهای الهی تنها به این نعمت که رسیده است برما بندگان منت گذاشته است.

دادستان کل کشور بیان کرد: بزرگترین شاخص نظام جمهوری اسلامی اجرای عدالت است که مبنای آن احکام اسلامی است. خداوند به دو موضوع در آیاتی که تلاوت کردم اشاره و تاکید می‌کند. اول ادای عدالت و دوم حکم به عدل. برخی آیات ذیل این آیات شریفه و نظر مفسران در باره این آیات می‌گویند که ادای عدالت حکم مالی نیست، بلکه مالی و غیر مالی را در بر می‌گیرد و حکم به عدالت هم همه شئون جامعه را در نظر می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: براساس گفته معصومین بالاترین و شدید ترین عقاب در روز قیامت برای کسانی است که ادعای برقراری عدالت دارند اما به این موضوع عمل نمی‌کنند.

منتظری ضمن بیان اینکه همه مسئولین در اجرای عدالت مسئول هستند، افزود: هر سه قوه مجریه، مقننه و  قضاییه موظف به اجرای عدالت هستند. البته انتظار اجرای عدالت از دستگاه قضا انتظار به حقی است چون وقتی کسی در جامعه مورد ظلم قرار می گیرد به حق انتظارش بر این است که رسیدگی بر کارهایش توسط این قوه صورت بگیرد. همه ما مسئولین اجرای عدالت باید به این موضوع توجه کنیم که اگر کم کاری کنیم مورد تنبیه الهی قرار می‌گیریم.

دادستان کل کشور گفت: قوه قضاییه امروز با چالش‌های بزرگی روبروست به عنوان نمونه به چند چالش اساسی اشاره می‌کنم. اولا هجمه های فراوان و تخریب‌هایی که در داخل و خارج از کشور شاهد آن هستیم.

  • منکر کاستی های قوه قضاییه نیستیم

دادستان کل کشور اظهار کرد: ما منکر برخی کاستی‌ها و برخی مشکلات نیستیم اما دروغ پردازی و بزرگ جلوه دادن ضعف‌ها و تعمیم فساد از چند قاضی و کارمند به کل دستگاه قضایی و همه قضات شریف نشان دهنده آن است که دست هایی در کار است تا اقتدار دستگاه قضایی را بشکند.

  • بیش از 9 میلیون پرونده در سال 96 وارد دستگاه قضایی شد

منتظری سپس گفت: دومین چالش قوه قضاییه کثرت کار است که متناسب با آن ابزار و نیروی کار لازم وجود ندارد. در سال ۹۶ بیش از ۹ میلیون پرونده وارد دستگاه قضایی شده بیش از ۱۶ میلیون نقطه کار درگیر این پرونده ها بوده است. چالش سوم عدم امکانات لازم و متناسب در اختیار این مجموعه حاکمیتی است.

وی به آمار پرونده‌های موجود در قوه قضاییه همچون  پزشکی قانونی و معاینات بالینی، ثبت خدمات معاملاتی، ثبت ازدواج و طلاق، ارتباطات مردمی، مراجعه و ثبت نام ابلاغیه‌های الکترونیکی اشاره کرد.

منتظری اظهار کرد: مردم عزیز دستگاه‌های نظارتی در قوه قضاییه مسئولیت خود را دنبال می‌کنند. من به عنوان دادستان کل می‌گویم هرکس از برخورد دادستانی در هرجای ایران شکایت داشته باشد می‌تواند وارد سایت‌های مشخص شده شود و شکایتش را اعلام کرده و از همان طریق نتیجه را اخذ کند.

دادستان کل کشور گفت: در پزشکی قانونی معاینات بالینی ۱ میلیون ۶۰۰ هزار فقره بوده است همچنین صدور سند مالکیت بیش از ۴۳ میلیون فقره بوده است و ۱۴ میلیون ثبت معاملات انجام شده است.

وی افزود: از ۴۵ میلیون ابلاغیه صادر شده در سال ۹۶ بیش از ۲۳ میلیون فقره به صورت الکترونیک ابلاغ شده است.

منتظری گفت: ما در دستگاه قضایی وظیفه نظارتی خود بر زیر مجموعه هایمان را جدی گرفته ایم و این موضوع را با قوت و جدیت پیگیری می‌کنیم.

دادستان کل کشور با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه قوه قضاییه باید صد در صد انقلابی باشد و انقلابی عمل کند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در آن دیدار خاطرنشان کردند البته انقلابی‌گری بر خلاف برخی نظرها تندروی نیست بلکه انقلابی‌گری یعنی عادلانه، خردمندانه، دقیق، دلسوزانه، منصفانه، قاطعانه و بدون رودربایستی عمل کردن است.

وی در پایان اظهار کرد: اجرای این امر الهی مسئولیت ما را سنگین می‌کند و حتما مردم و ملت عزیز ما نیز مطالبات خود را از دستگاه قضایی در این چارچوب می‌خواهند.

خواندن 414 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395