شنبه, 02 تیر 1397 ساعت 10:09

اطلاعات تکميلي

  • اروپا، هند و ترکیه تعرفه‌های تلافی جویانه در واکنش به اقدام آمریکا وضع کردند؛

جنگ تعرفه‌ها جهانی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: جنگ تجاری بین چین و آمریکا که از حدود دو هفته پیش آغاز شده در حال گسترش به سایر نقاط جهان است و کشورهای اروپایی هم از روز گذشته رسما وارد این نبرد تجاری با آمریکا شدند.

زمزمه های جنگ تجاری اخیر که از آن به عنوان جنگ تعرفه ها هم نام برده می شود از ماه مارس به طور رسمی کلید خورد. هرچند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از ابتدای رسیدن به ریاست جمهوری بارها از شکاف عمیقی که تراز تجاری این کشور با اروپا و به خصوص چین دارد انتقاد کرده بود، اما وضع تعرفه‌ها از سوی دولت آمریکا برای مدتی به تاخیر افتاده بود.

ترامپ از هفته گذشته به طور رسمی وضع تعرفه‌های ۲۵ درصدی را بر حدود ۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین اعلام کرد و بر همین اساس دولت آمریکا تعرفه‌های وارداتی جدید آمریکا علیه محصولات صنعتی چین از جمله هوافضا، رباتیک و به خصوص تولیدات صنایع خودروسازی تعرفه اعمال می کند.

دولت چین نیز بیکار ننشست و کمیته مقررات تعرفه گمرکی شورای دولتی چین با انتشار پیامی تصمیم گرفت، بر 659 نوع از واردات آمریکا به مبلغ حدود 50 میلیارد دلار تعرفه 25 درصدی وضع کند که این افزایش تعرفه حدود 34 میلیارد بر محصولاتی از جمله محصولات آبی، کشاورزی و خودرو از 6 جولای سال 2018 اجرا می شود.

ایالات متحده نیز در فاز اول، اعمال تعرفه‌های جدید وارداتی علیه ۸۰۰ محصول چینی را نشانه رفته که موعد آغاز اجرای این تعرفه‌های جدید ششم ماه جولای اعلام شده است. آمریکا در فاز دوم نیز قصد دارد تعرفه واردات ۲۸۰ قلم کالای دیگر را افزایش دهد.

ایالات متحده پیشتر و در ابتدای ماه ژوئن نیز تعرفه‌های واردات محصولات فولاد و آلومینیوم را از کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا افزایش داده بود. در مقابل ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در واکنش به این تصمیم آمریکا توافق کردند که اقدامی متقابل را علیه کالاهای آمریکایی اعمال کنند.

  • واکنش اروپا علیه آمریکا عملی شد

توافق اروپایی ها برای مقابله به مثل با وضع تعرفه از سوی دولت آمریکا روز گذشته رنگ واقعیت به خود گرفت.

دویچه وله گزارش داد اتحادیه اروپا از روز گذشته در اقدامی تلافی‌جویانه به افزایش تعرفه‌های گمرکی بر آلومینیوم و فولاد وارداتی این اتحادیه از سوی آمریکا داد. بر این اساس از نخستین ساعات روز جمعه اعمال تعرفه‌های گمرکی بر برخی کالاهای آمریکایی مانند مشروبات الکلی،  موتورسیکلت و کره بادام‌زمینی و توتون آغاز شده است.

از آغاز ماه جولای بر واردات فولاد و آلومینیم از اروپا به آمریکا به ترتیب ۲۵ و ۱۰ درصد تعرفه گمرکی اعمال خواهد شد. از سوی دیگر تخمین زده می شود که درآمد حاصل شده اتحادیه اروپا از تعرفه‌های گمرکی تازه بر کالاهای آمریکایی در نخستین گام تا ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو افزایش پیدا خواهد کرد.

بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی، اتحادیه اروپا می‌تواند تعرفه‌ای را معادل ضرری که آمریکا با افزایش تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم به اتحادیه اروپا وارد می‌کند، وضع کند. ارزش صادرات فولاد و آلومینیوم در سال ۲۰۱۷ از اروپا به سوی ایالات متحده آمریکا ۶،۴ میلیارد یورو بوده است.

سیسیلیا مالمستروم (Cecilia Malmström) کمیسر سوئدی امور تجاری اتحادیه اروپا هفته گذشته با اشاره به مقابله به مثل اتحادیه اروپا در مقابل تصمیم آمریکا گفت: ما نمی‌خواستیم در این موقعیت قرار بگیریم. اما به دلیل تصمیم یک‌جانبه آمریکا راه دیگری برای اتحادیه اروپا باقی نمانده است.

با این همه مالستروم اظهار امیدواری کرد که این وضعیت پایان پیدا کند و در همین راستا اعلام کرد که اگر آمریکایی‌ها از تعرفه‌های گمرکی جدید چشم‌پوشی کنند، اقدامات ما هم متوقف خواهد شد.

ژان کلود یانکر، رئیس کمیسیون اروپا پیشتر با انتقاد از اقدام  گفته حق گمرکی که آمریکا بر کالاهای اروپایی بسته مخالف "همه تاریخ و هر منطقی " است.

یانکر که روز پنجشنبه در پارلمان ایرلند سخنرانی می‌کرد، گفت که اتحادیه اروپا برای محافظت از خود و حفظ تعادل باید اقدامات لازم را انجام دهد.

در این میان اتحادیه بازرگانی خارجی آلمان پیش‌بینی می‌کند که مصرف‌کنندگان با افزایش بهای برخی از کالاها روبرو خواهند شد.

ماتیاس هندله (Mathias Hendele) رئیس این اتحادیه با پیش‌بینی افزایش قیمت مواد غذایی به خبرگزاری آلمان گفت که مصرف‌کنندگان به زودی شاهد افزایش بها در مورد مواد غذایی خواهند بود. البته تجار تا جایی که ممکن باشد برای خرید کالاهای مشابه به کشورهای دیگر روی خواهند آورد.

رئیس اتحادیه بازرگانی خارجی آلمان گفت: بعید است که بهای کالاها فورا افزایش یابد. چون از یک طرف هنوز کالاهایی در انبارها موجودند و از طرف دیگر رقابت بین عرضه‌کنندگان مانع از این می‌شود که سنگینی افزایش هزینه واردات به طور یک‌جانبه بر شانه‌های مصرف‌کنندگان تحمیل شود.

  • هند و ترکیه هم جلوی آمریکا در آمدند

واکنش ها نسبت به اقدام آمریکا تنها منحصر به اروپا نبود. بلکه سایر شرکای تجاری این کشور هم در پاسخ به اقدامات دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به اتحادیه اروپا و دیگر شرکای تجاری امریکا پیوستند.

رادیو چین گزارش داد گائو فنگ (Gao Feng) سخنگوی مطبوعاتی وزارت بازرگانی چین در نشست خبری خود که روز پنجشنبه برگزار شد گفت، اگر آمریکا دست به صدور فهرست اعمال تعرفه و اقدامات ناقض تعادل تجارت جهانی بزند و باعث بی‌عدالتی تجاری شود، چین با آمادگی کامل و در نظر گرفتن ابزارهای کمی و کیفی، واکنشی قوی نشان خواهد داد و از منافع کشور و مردم خود دفاع خواهد کرد.

روزنامه واشنگتن پست هم از واکنش هند به اقدام دولت ترامپ خبر داد.

این روزنامه آمریکایی گزارش داد هند قصد دارد از تاریخ 4 آگوست واردات برخی از کالا ها از آمریکا را مشمول تعرفه قرار دهد.  دهلی نو حقوق گمرکی واردات برای کالاهای گوناگون آمریکایی از جمله بادام، سیب و برخی از محصولات فلزی را افزایش داده و تعرفه های جدید روز 4 آگوست رسمیت خواهند یافت.

پیشتر مقامات هندی به سازمان جهانی تجارت اطلاع داده بودند که قصد دارند تعرفه های حقوق گمرکی را برای 30 کالای امریکا افزایش دهند. این کار در پاسخ به افزایش حقوق گمرکی برای صادرات فولاد و آلومینیوم هند به امریکا صورت می گیرد و این کار باعث جبران 241 میلیون دلار ضرر هند خواهد شد.

هند بزرگترین خریدار بادام آمریکا است. حجم مبادله کالا بین دو کشور در سال 2016 میلادی 114 میلیارد دلار بوده است.

به غیر از بادام انواع آجیل، آهن و فولاد، سیب، گلابی و انواع ظروف استیل نیز در این فهرست قرار دارد که در مجموع نام ۳۰ کالا در آن ذکر شده است. پیشتر موتور 800 سی سی هم در این لیست قرار داشت اما روز پنجشنبه دولت هند تصمیم گرفت موتور ۸۰۰ سی سی را از این فهرست حذف کند بنابراین تعرفه های جدید در عمل روی ۳۰ کالا اعمال خواهد شد.

هند قبلا اعلام کرده بود که در اقدامی متقابل قصد دارد از تیرماه (ژوئن) ۱۰۰ درصد تعرفه مالیاتی برای ۲۰ نوع کالای آمریکایی از جمله ماشین‌های گلف، موتورسیکلت با ظرفیت موتور بیش از ۸۰۰ سی سی و سایر کالاها و وسایل نقلیه با موتورهای احتراق پیستونی اعمال کند اما پس از مدتی فهرست اعلامی را تصحیح کرده و تعداد آنها را به ۳۰ مورد افزایش داد.

هند در اخطاری به آمریکا اعلام کرده است که تعرفه های بالای گمرکی تا زمانی که اقدامات حمایت‌گرایانه آمریکا پایان نیابد همچنان ادامه خواهد داشت.

ترکیه دیگر کشوری بود که به صف مخالفان تعرفه های آمریکا پیوست.

به گزارش تلوزیون دولتی ترکیه، نیهات زیبکچی وزیر اقتصاد این کشور اعلام داشت، امریکا عوارض گمرکی علاوه 300 میلیون دلاری در ارتباط با 22 کالا را به اجرا گذاشت.

زیبکچی طی سخنانی در یک کانال تلویزیونی خصوصی در رابطه با اتخاذ تدابیر گمرکی علیه امریکا اظهار داشت، در رابطه با این موضوع با مقامات امریکایی تماس برقرار کرده، فقط مذاکرات دو جانبه ای انجام نگرفته است.

زیبکچی با تاکید براینکه، برغم سعی بر حل مسئله در چهارچوب مذاکرات در سطح معقول، به نتیجه نرسیدیم، گفت، بار مالیات علاوه ما حدود 260 میلیون دلار می باشد. ما نیز عوارض گمرکی علاوه تولیدات امریکا را به سطح 300 میلیون دلار افزایش دادیم.

روسیه هم پیش از این به جمع مخالفان اقدام ترامپ پیوسته بود و مقامات روسیه تصمیم به انجام اقدامات متقابل در خصوص کالاهای وارداتی از آمریکا را دارند.

به گزارش اسپوتنیک، وزیر توسعه اقتصادی روسیه ماکسیم اورشکین اعلام کرد مقدمات اقدامات متقابل با شرکت‌های آمریکایی در رابطه با جنگ تجاری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه روسیه و دیگر کشورهای جهان انجام می‌شود.

ماکسیم اورشکین در ادامه افزود: این اقدام فقط محصولاتی را که دارای نمونه مشابه در بازار روسیه هستند را شامل می شود. تا کمبود این محصولات، تاثیر منفی بر شاخص های اقتصاد کلان نگذارد.

  • افت بازارهای آمریکا، رشد بازارهای اروپا و چین

اقدام اروپا و سایر کشورهای جهان در وضع تعرفه های تلافی جویانه باعث افت شاخص های بورس در آمریکا شد.

به گزارش CNBC، بازارهای آمریکا به اقدام اروپا واکنش منفی نشان دادند و شاخص داو جونز (DJIA) بیش از هر شاخص دیگری در این کشور تحت تاثیر قرار گرفت. این شاخص روز جمعه، 196.10 واحد از دست داد که نشان از افت  0.80% ارزش سهام بود. این شاخص تا زمان تنظیم این گزارش عدد 24461.70 را نشان داد.

شاخص های نزدک (NASDAQ) و S&P 500 هم روند نزولی را در پیش گرفتند. شاخص نزدک 0.88% افت کرد تا این شاخص 68.56 واحد از دست بدهد و به 7712.95 واحد برسد. S&P 500 هم 0.63% افت کرد تا با از دست دادن 17.56 واحد به 2749.76 واحد برسد.

در آسیای شرقی، شاخص نیکی 225 (225 NIKKEI) ژاپن و ASX 200 استرالیا به ترتیب 0.78% و 0.11% افت کردند. اما شاخص های چین به طور کلی مثبت بودند. شاخص شانگهای (SHANGHAI) 0.49%، شنزن (SHENZHEN) 0.95% و هَنگ سنگ (HSI) هنگ کنگ 0.15% رشد داشتند.

در اروپا هم شاخص های این اتحادیه روند رو به رشدی داشتند. فوتسی (FTSE) بریتانیا 0.70%، داکس (DAX) آلمان 0.28% و کُک (CAC) فرانسه 0.72% رشد داشتند.

خواندن 182 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395