شنبه, 02 تیر 1397 ساعت 10:43

افزایش بیکاری پنهان به زیان صندوق‌های بیمه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس اتحادیه کارگران قراردادی می‌گوید بیکاران پنهان به دلیل از دست دادن کار خود مجبور می‌شوند به شغل‌های غیررسمی و کاذبی روی بیاورند که عمدتا شناخته شده نیستند. او معتقد است اگر بیکاری پنهان گسترش یابد صندوق‌های بیمه با مشکل منابع مواجه می‌شوند.

فتح‌اله بیات  اظهار کرد: بیکاری پنهان شامل کسانی می‌شود که شغل خود را از دست داده و بازار کاری ندارند و برای امرار معاش و تامین هزینه‌های زندگی وارد کارهایی می‌شوند که اصطلاحا غیررسمی و کاذب است.

به اعتقاد وی تراکت پخش‌کن‌ها، دستفروشان و کسانی که در پیک‌ موتوری‌ها کار می‌کنند جزو بیکاران پنهان هستند که آمارشان در جایی ثبت و ضبط نمی‌شود.

این مقام مسئول کارگری خاطرنشان کرد: اگر اشتغال پایدار به وجود نیاوریم، مهاجرین را ساماندهی نکنیم و بیکاری پنهان در جامعه را گسترش دهیم، صندوق‌های بیمه به مشکل برمی‌خورند و وقتی منابع صندوق‌ها تامین نشود، پرداخت حقوق کارگران و بازنشستگان محقق نخواهد شد.

به گفته رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در صورتی که ورودی تامین اجتماعی کاهش یابد، این سازمان به لحاظ بیمه‌پردازی و تامین حقوق بازنشستگان مواجه می‌شودف از این رو درآمدها و منابع سازمان تامین اجتماعی باید منطبق و هماهنگ با هم باشند.

 در اقتصاد به شخصی که به کاری مشغول است و منبع درآمدی دارد اما کار او در اقتصاد کشور اثر مثبت ندارد، بیکار پنهان گفته می‌شود. در بیکاری پنهان افراد با توجه به تناقض شغلی‌ که دارند نه تنها نقش سازنده‌ای را ایفا نمی‌کنند، بلکه مشکلات فراوانی برای آن سیستم و کل جامعه به وجود می‌آورند و این امر یکی از مشکلات ریشه‌ای سازمان‌ها، ادارات، تشکیلات دولتی و غیردولتی به شمار می‌آید.

منبع: ایسنا

خواندن 248 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395