شنبه, 02 تیر 1397 ساعت 13:25

5 میلیون ایرانی دیابت دارند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مدیر درمانگاه تخصصی دیابت تهران، با اشاره به وجود حداقل ۵ میلیون بیمار دیابتی در کشور، گفت: بیماران دیابتی در معرض ایجاد عوارض مزمن این بیماری هستد به نحوی که این بیماران 2 تا 4 برابر احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی عروقی دارند.

دکتر حسین ادیبی مدیر درمانگاه تخصصی دیابت تهران ، با بیان این مطلب افزود: بیماران دیابتی در معرض ایجاد عوارض مزمن این بیماری هستد به نحوی که این بیماران 2 تا 4 برابر احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی عروقی دارند. همچنین احتمال قطع عضو و پا در افراد دیابتی ۱۵ تا ۴۰ درصد است. خطر بروز بیماری‌های چشمی در افراد دیابتی 25 برابر افراد غیر دیابتی است و بروز بیماری‌های کلیوی نیز در افراد دیابتی 17 برابر افراد غیر دیابتی است.

مدیر درمانگاه تخصصی دیابت تهران، با عنوان اینکه رشد بیماری دیابت در کشورهای درحال توسعه بسیار بیشتر از کشورهای پیشرفته است، ادامه داد: پیش بینی می شود تعداد بیماران دیابتی در دنیا تا سال ۲۰۳۰ به ۳۶۶ میلیون نفر برسد که ۷۵ درصد این افراد در کشورهای در حال توسعه زندگی خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه بروز بسیاری از عوارض ذکر شده با کنترل مناسب دیابت قابل پیشگیری است، ادامه داد: ۹ درصد علت مرگ و میرها در دنیا منتسب به دیابت است.

ادیبی گفت : بر اساس مطالعات انجام شده در ایران ۵۰ درصد افراد دیابتی از بیماری خود بی اطلاع هستند. علاوه بر این حدود ۵۰ درصد از بیماران دیابتی شناخته شده نیز در کنترل بیماری موفق نیستند. بر این اساس اهداف این مجموعه تخصصی وابسته به پژوهشگاه علوم غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران بر اساس ایجاد زمینه دسترسی بیماران به خدمات استاندارد و جامع مراقبت از بیماری دیابت در همه زمینه ها برنامه ریزی شده است.

ادیبی با عنوان اینژ که استقرار نظام ثبت اطلاعات بیماران دیابتی در کشور با جدیت در حال پیگیری است، گفت: یکی از اولویت‌های درمانگاه تخصصی دیابت تهران، ارائه الگوی مناسب جهت ارائه خدمات مورد نیاز بیماران در بخش‌های دولتی و خصوصی است و خوشبختانه دستورالعمل راه‌اندازی درمانگاه‌های تخصصی دیابت با استفاده از تجربیات حاصله به دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز ابلاغ شده است.

ادیبی با تاکید بر اینکه بیشتر خدمات درمانی بیماران دیابتی تحت پوشش بیمه است، تصریح کرد: متاسفانه برخی خدمات مورد نیاز بیماران مانند درمان سرپایی زخم پای دیابتی تحت پوشش بیمه نیست و این هزینه‌ها که در برخی موارد بسیار سنگین است، بر دوش بیماران تحمیل می شود.

وی افزود: هم اکنون در این مجموعه کلیه خدمات مورد نیاز بیماران در بخش‌های فوق تخصصی غدد جهت کنترل قند بیماران ارائه می شود. علاوه بر این برخی خدمات نوین مانند تشخیص و درمان مشکلات کلیه و مثانه بیماران مانند بی اختیاری ادرار و ناتوانی جنسی تنها در واحد ارولوژی این مرکز ارائه می‌شود. واحد مراقبت بیماری‌های قلب و عروق و چشم این درمانگاه نیز با بهره گیری از تجهیزات کامل تشخیصی و درمانی مانند اکو کاردیوگرافی و تست ورزش و همچنین آنژیوگرافی و لیزر چشم خدمات مورد نیاز بیماران را با تعرفه‌های دولتی ارائه می کند.

همچنین واحد آموزش این درمانگاه به ارائه مطالب مورد نیاز بیماران در قالب جلسات آموزشی رودر رو و ارائه کتاب و مواد آموزشی مورد نیاز بیماران پرداخته و جلسات آموزشی و پرسش و پاسخ نیز با حضور اساتید و کارشناسان دانشگاه در پنجشنبه آخر هر ماه در سالن آمفی تئاتر این درمانگاه به آدرس خیابان انقلاب، ابتدای خیابان استاد نجات الهی (ویلا) بصورت رایگان برگزار می‌شود.

منبع: ایلنا

خواندن 313 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395