یکشنبه, 03 تیر 1397 ساعت 09:27

آخرین میخ بر تابوت بورس کالا

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مریم خدایاری

 عصراقتصاد: روز گذشته مدیرعامل بورس کالا در اولین مصاحبه مطبوعاتی بعد از برگزاری مجمع عمومی شرکت بورس کالا به دلالانی اشاره کرده است که در لباس تولید کننده، کالا‌های ایرانی را بر اساس نرخ هر دلار 4200 تومان خرید می کنند و با یک اقدام صوری با ارز بازار آزاد به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.

این سخن در قدم اول نشان از کج روی و گمراهی بورس کالاست چرا که نشان می دهد ما کالای انبوهی که از طریق رقابت در بورس بتوانیم به قیمت تعادلی آن برسیم در اختیار نداریم به همین دلیل بورس کالا عملا به بورس توزیع کپنی کالا تبدیل شده است و قادر به پیگیری مکانیزم‌های سازنده ی بورس کالا در دنیا نیست.

در واقع میدان دلالی بورس کالا نه به دلیل گردش کارها و ضوابط بورس کالا ایجاد شده است، بلکه محصول ایجاد ناشیانه بورس کالا در حوزه ای از کالا‌هاست که به هیچ وجه از مختصات رقابتی برخوردار نیست، چرا که در بازار رقابت کامل اولین شرط عرضه نامحدود و تقاضای نامحدود است و هیچ کدام از عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان نباید به تنهایی نقش موثر در بازار داشته باشند، در این بازار دسترسی یکسان، اطلاعات همه گیر و سانسور شده و عدم اثرپذیری از عوامل برونزا بخشی از مختصات آن را تشکیل می دهد.

بنابراین عرضه محدود کالاها و تاثیرگذاری بیش از حد نرخ ارز بر بازار کالاهای عرضه شده در بورس کالا عملا حکم ابطال بورس کالا را صادر می کنند.

بر همین اساس نقدهای مدیر عامل بورس کالا و ارائه طریق‌های وی به هیچ وجه از جنس شرایط حاکم در یک بورس رقابتی و سازمان یافته نیست. عملا مدیرعامل این بورس با اظهارات خود به ناکارامدی بورس کالا در کشور اعتراف کرده است.

واقعیت این است که راهکار (بورس کالا) امری نیست که چند نفر در برج ملاصدرا و تالار بورس کالا در خیابان طالقانی بنشینند و به طور انتزاعی و صرفا بر اساس دانش مالی بورس راه اندازی کنند.

در حالی که انتظار می‌رفت استانداردهای کالایی و انبارهای مخصوص جامعه تولیدکننده کالاهای پذیرفته شده در بورس در سراسر کشور گسترش یایند و گردش کارهای لازم را برای این منظور طراحی و به اجرا درآورند وگرنه نشستن در تالار طالقانی و صدور دستور و بخش نامه و دستورالعمل برای کشور بورس کالا به ارمغان نمی آورد، یک نگاه گذرا به ساختار بورس فلزات لندن (LME) نشان می‌دهد که در اقصی نقاط عالم از نظر انبار و مبادله گسترش پیدا کرده و استانداردهای آن مبنای مبادلات مختلف فلزات در دنیاست اما بورس کالا ما در انحصار واردات کالاهای فله است و یا چند کارخانه در حد تعداد انگشتان دست آن هم به صورت محدود و سهمیه بندی شده در این بورس بازیگری می‌کنند. بنابراین به جرات می‌توان گفت مصاحبه اخیر حامد سلطان نژاد مدیر عامل بورس کالای ایران آخرین میخ در تابوت خیمه شب بازی به نام بورس کالاست.

 

خواندن 555 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395