یکشنبه, 03 تیر 1397 ساعت 10:18

گندم در دوئل خودکفایی و واردات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصراقتصاد: در آذرماه 1395 پس از ۱۰ سال اعلام شد که ایران دوباره به خودکفایی در تولید گندم رسیده است و جشن شکر گذاری برای خودکفایی گندم با حضور رئیس‌جمهور وقت برگزار شد.

در سال‌های پایانی دولت هشتم بود که در تولید گندم به خوداتکا شدیم و جشن خودکفایی را برگزار کردیم، اما این جشن چندان دوامی نداشت و آخرین آن در سال ۱۳۸۵ برگزار شد؛ به گفته رئیس دولت یازدهم طی سال‌های دولت گذشته هرسال یک‌میلیون تن از تولید این محصول استراتژیک کاسته و به واردات آن اضافه می‌شد، به‌گونه‌ای که در سال ۱۳۹۲ میزان واردات گندم به حدود هفت میلیون تن رسید.

اما پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و حجتی که پیش‌ازاین نیز سابقه خودکفایی گندم را در کارنامه خود داشت، سالانه به تولید و خرید تضمینی گندم اضافه و واردات آن محدودتر می‌شد به‌گونه‌ای که به ترتیب طی سال‌های ۱۳۹۳ تا سال 1395 برابر با ۶.۷ میلیون تن، ۸.۲ میلیون تن و ۱۱.۵ میلیون تن گندم تولیدشده مازاد کشاورزان به‌صورت تضمینی خریداری شد.

البته شنیده‌ها حاکی از آن است که سیلوی گندم در بندر انزلی برای واردات گندم از طریق دریا در حال فعالیت است، این مسئله توسط نماینده مردم لنگرود در روز رأی اعتماد وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد.

مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود از استان گیلان در گفتگو با عصر اقتصاد در این خصوص گفت: زمانی که اعلام می‌شود که خودکفا شده‌ایم، ساخت سیلو آن‌هم در شمال کشور که کشت گندم ندارد، بی‌معنی است.

وی ادامه داد: درواقع در آن زمان که این مسئله مطرح شد شاهد واردات گندم به قیمت 750 تا 800 تومان و فروش آن به دولت به قیمت تضمینی 1340 تومان بوده‌ایم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با تأکید به اینکه با خرید گندم وارداتی توسط دولت نمی‌توان عنوان کرد که خودکفا شده‌ایم، گفت: بخشی از گندمی که عنوان می‌شود در آن خودکفا شده‌ایم واردات در آن صورت گرفته است.

وی در پاسخ به اینکه آیا این سیلو همچنان در حال فعالیت است با خنده گفت که از آن اطلاعی ندارد.»

در این خصوص شرکت بازرگانی دولتی تأکید کرده که سیلوی دولتی برای انبار گندم در این بخش وجود ندارد؛ اما همچنان امکان وجود این سیلوها توسط بخش خصوصی وجود دارد که متأسفانه پیگیری‌های خبرنگار ما در این خصوص بی‌نتیجه مانده است.

این در حالی است که روز گذشته عباس کشاورز معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی بابیان اینکه امسال بیش از 10 میلیون و 200 هزار تن گندم از اراضی زیر کشت برداشت می‌شود گفت: با این میزان برداشت، نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.

عباس کشاورز در بازدید از مزارع گندم و نخود هشترود که زیر نظر ایکاردا و مرکز تحقیقات دیم کشور کاشته شده افزود: جشن خودکفایی گندم امسال نیز به همت کشاورزان، محققان و کارشناسان برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا و بر اساس نتایج سرشماری سال 1393، اراضی کشاورزی ایران حدود 16 میلیون و 477 هزار هکتار است که این میزان اراضی توسط 3359 هزار بهره‌بردار مورداستفاده در فعالیت‌های زراعت و باغداری است.

حدود 6 میلیون هکتار از اراضی کشور به گندم اختصاص دارد که دو میلیون و 126 هزار هکتار از این اراضی به‌صورت آبی و سه میلیون و 787 هزار هکتار به‌صورت دیم زیر کشت گندم قرار دارد.

طبق آمارهای رسمی وزارت جهاد کشاورزی، میزان مصرف گندم کشور حدود 9 میلیون تن است.

خواندن 259 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395